Disa përdorues të Olaplex u ankuan për rënie, këputje dhe dëmtim të flokëve

Sarah Horrell Richardson luftoi me flokët e thatë dhe të dëmtuar pasi kaloi gjithë jetën duke i bërë kaçurrela, duke i drejtuar dhe lyer për garat e kërcimit. Kështu që ajo ishte e emocionuar të provonte Olaplex, markën e famshme në TikTok që thotë se mund të ndërtojë lidhje kimike për të riparuar flokët e dobësuar.

Por brenda disa ditësh nga përdorimi i Olaplex’s Bond Smoother në janar 2022, ajo tha se flokët e saj filluan të këputeshin në gjysmë.

Mund t’i shihja fijet e flokut në gjithë banakun dhe rrobat e mia”, tha ajo për Insider. Ajo ndaloi së përdoruri produktet pas vetëm gjashtë përdorimeve. “Nuk më kanë mbetur shumë flokë për të humbur”.

Richardson është në mesin e një numri njerëzish që pretendojnë në postimet e mediave sociale dhe komentet në internet se Olaplex ua ka dëmtuar flokët. Grupi në Facebook “Olaplex Hair Loss/Hair Damage?” është i përkushtuar ndaj shkëmbimit të përvojave negative me markën dhe ka fituar afërsisht 1000 anëtarë brenda disa javëve të fundit.

Ankesat janë në kontrast të mprehtë me mijëra rishikime pozitive të Olaplex nga të famshëm, influencues dhe të tjerë që ndihmuan në rritjen e markës. Olaplex u bë publik në shtator 2021 me një vlerësim prej më shumë se 15 miliardë dollarë.

Insider intervistoi 10 ish-përdorues të Olaplex të cilët shprehën shqetësime për Olaplex në mediat sociale dhe në emailet për Insajderin. Moshat e tyre varionin nga 26 deri në 63 vjeç, nga qytete në të gjithë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe. Disa thanë se flokët e tyre ranë me “tufa” ose u grumbulluan në lavamanë dhe jastëkë pasi kishin filluar të përdornin produktet e markës. Disa thanë se flokët e tyre u thanë dhe u bënë të ashpër si kashtë. Njëra tha se vija e saj e flokëve u tërhoq dhe një tjetër tha se mund ta shihte kokën e saj ndërsa flokët i holloheshin. Disa kishin frikë nga problemet shëndetësore dhe kërkuan teste mjekësore. Insider pa dokumentacionin nga përdoruesit, si fotot para dhe pas, rezultatet e analizave të gjakut dhe përmbledhjet e vizitave te mjeku, si dhe korrespondencën me shërbimin ndaj klientit Olaplex.

Olaplex deklaron se produktet e saj janë të testuara nga palët e treta dhe një dermatolog tha se humbja e flokëve nga trajtimet lokale ishte relativisht e pazakontë nëse një përbërës nuk shkaktonte një reaksion alergjik. Olaplex ka ofruar rimbursime për produkte deri në 12 muaj për klientët e pakënaqur.

“Ka kaq shumë humbje flokësh tani, nuk kam parë kurrë në jetën time kaq shumë pacientë, shoh të paktën 10 pacientë në ditë,” tha Viktoryia Kazlouskaya, një dermatologe dhe dermapatologe e certifikuar nga bordi në Universitetin e Pitsburgut për Insider. “Dhe rënia e flokëve nga shampo, vaj ose produkte është jashtëzakonisht e rrallë në përgjithësi, kështu që do të isha shumë i kujdesshëm ta pretendoja këtë.”

Kur u pyetën për simptomat që përjetuan përdoruesit e Olaplex, një zëdhënës i Olaplex tha për Insider: “Ne e marrim çdo kërkesë të klientit shumë seriozisht. Nëse një klient nuk është i kënaqur me blerjen e tyre për ndonjë arsye, ne jemi gjithmonë të gatshëm të shqyrtojmë një rimbursim të mundshëm.”

Ne besojmë në sigurinë dhe efikasitetin e produkteve tona, të cilat janë testuar tërësisht brenda dhe nga laboratorë të pavarur të palëve të treta,” vazhdoi zëdhënësi. “Ne mbetemi të sigurt në provat që tregojnë se produktet Olapex janë të sigurta dhe efektive, siç mund të dëshmojnë me kënaqësi miliona klientë tanët.”

Disa përdorues të Olaplex thonë se kanë përjetuar rënie dhe këputje të shpejtë dhe misterioze të flokëve


Rosie Genute, një grimiere 30-vjeçare me bazë në New Jersey, tha se ajo filloi të përdorte shampo dhe balsam Olaplex jo më shumë se dy herë në javë – në përputhje me udhëzimet e shisheve – në dhjetor 2021.

Brenda një muaji, flokët e saj dikur plot kaçurrela u thanë dhe u drejtuan dhe i ranë në fytyrë, tha ajo. Ajo tha se skalpi i saj u tha dhe u dëmtua, ajo zhvilloi zbokth të tepërt dhe flokët e saj filluan të këputeshin në gjysmë.

Nuk më ka ndodhur kurrë diçka e tillë”, tha Genute për Insider. “Vura re teksa po laja flokët në dush, i kaloja gishtat nëpër flokë dhe thjesht do të më binin tufa flokësh”.

Genute fillimisht mendoi se kjo vinte si mungesë e vitaminave ushqyese ose një problem tjetër shëndetësor. Por rezultatet e një testi gjaku në shkurt ishin normale, tha ajo.

Ajo filloi të dyshonte për Olaplex, pasi ishte i vetmi ndryshim i kohëve të fundit në rutinën e saj. Pasi kaloi në një markë produktesh flokësh në një farmaci, ajo tha se pa një reduktim të menjëhershëm të rënies së flokëve.

Genute postoi një video të TikTok në Mars 2022 duke përshkruar përvojën e saj. Llogaria TikTok e Olaplex komentoi: “Produktet tona testohen nga palë të treta të pavarura. Nga ky testim, nuk ka asgjë që të tregojë se produktet mund të çojnë në rënie ose këputje të flokëve.”

Becky Barnhouse, një menaxhere 56-vjeçare e kampingut që jeton në Ojai, Kaliforni, tha se flokët e saj filluan t’i këputeshin dhe t’i binin në tetor, vetëm disa ditë pasi përdori për herë të parë shampon, balsamin dhe vajin e flokëve Olaplex.

Tani, janë të holla”, tha ajo për flokët e saj. “Unë nuk vë asnjë produkt mbi to tani nga frika se mos humbas edhe më shumë“, tha ajo. Ajo kontaktoi Olaplex duke kërkuar një rimbursim prej 161 dollarësh për produktet e saj, të cilat i bleu nga një sallon. Në një email të parë nga Insider, Olaplex e mohoi kërkesën e saj, duke thënë se salloni nuk ishte një shitës i autorizuar.

Keannia Johnson, një 26-vjeçare me bazë në Dallas, tha se flokët e saj filluan t’i binin në tufa duke u grumbulluar te furçën e flokëve në shtator, në ditën e parë që përdori trajtimin me vaj Olaplex dhe maskën e flokëve, të quajtur Nr. 8. Ajo tha se flokët e saj gjithashtu ishin të ashpra si kashtë.

Johnson ndaloi përdorimin e produkteve më 17 tetor, kur tha se po i binin “flokët me grushta“.

Johnson vizitoi një dermatolog që e diagnostikoi me telogen effluvium, ose humbje flokësh të lidhur me një sërë shkaqesh si stresi ose kimikatet, sipas një përmbledhje të vizitës që Insider mundi të siguronte. Mjeku tha që Olaplex mund të kishte shkaktuar rënien e flokëve dhe e inkurajoi atë të ndalonte përdorimin e tij, tha Johnson.

Analizat e gjakut e urdhëruara nga një mjek, të cilat Insider i ka shqyrtuar, nuk kanë treguar probleme mjekësore apo mangësi të lëndëve ushqyese.

Isha shumë i trishtuar sepse isha i bindur që të gjithë flokët në fund do të më binin ose do të më këputeshin”, tha Johnson.

Disa përdorues të Olaplex thanë se flokët e tyre ranë pas përdorimit të produktit për muaj ose vite


Mica Weeks, një 29-vjeçare që punon në burimet njerëzore në Mbretërinë e Bashkuar, vlerëson se humbi 50% të flokëve në katër vitet që përdori Olaplex. Weeks tha se fillimisht kishte rezultate pozitive duke përdorur shampon, balsamin dhe trajtimin me vaj në 2018. Por në fund të 2019 dhe 2020 flokët e saj u thanë, u këputën në gjysmë dhe ranë më shumë se zakonisht.

Weeks tha se ajo vizitoi një trikolog, ose një specialist të licencuar që studion problemet e flokëve dhe kokës. Trikologu e pyeti Weekes për dietën e saj, rutinën e ushtrimeve dhe çdo ndryshim në jetë, më pas i rekomandoi të ndalonte përdorimin e Olaplex, tha Weekes. Ajo ndaloi përdorimin e produktit në tetor 2022 dhe tha që rënia e flokëve të saj është ulur që atëherë.

Ndjehem sikur dua t’i rruaj flokët ndonjëherë, gjë që tingëllon dramatike, por ti thjesht dëshiron të fillosh përsëri sepse ndonjëherë shikon dhe mendon: “A do të përmirësohen ndonjëherë?” tha Weekes.

Jennifer Adesina, një infermiere në zonën e Dallasit, 32-vjeçare, tha se filloi të përdorte Olaplex në dhjetor 2021 për të forcuar flokët e saj, të cilët i kishin rënë që kur kishte lindur në prill 2021. Adesina përdori trajtimin me vaj, ose Olaplex No. 3, një deri në dy herë në muaj.

Brenda disa muajsh, Adesina tha se përjetoi një këputje të tepërt dhe rënie, deri në pikën ku tha se mund ta shihte kokën e saj përmes flokëve. Ajo fillimisht dyshoi për humbjen e flokëve pas lindjes, por tha se gjinekologia e saj i tha se nuk kishte gjasa të vazhdonte përtej një viti nga lindja.

Një test gjaku i urdhëruar nga një mjek, të cilin Insiderr e shqyrtoi, përjashtoi mungesën e lëndëve ushqyese. Ajo ndaloi përdorimin e Olaplex në shtator pasi lexoi komente në faqen e internetit të Sephora që pretendonin se produkti i dëmtoi flokët.

Adesina tha “menjëherë” pasi ndaloi Olaplex, rënia e saj e tepërt ndaloi. Flokët e saj janë bërë më pak të brishtë dhe që atëherë janë bërë më të plotë dhe më të trashë, tha ajo.

Një dermatolog tha se trajtimet lokale rrallë shkaktojnë rënie të flokëve


Ankesat që marrin vrull në komente ose përshtypje mund të duken si kandidatë për padi të mundshme, por avokatët dhe mjekët thanë se konsumatorët do të përballeshin me pengesa për të kërkuar rekurs.

Shampo dhe trajtimet lokale zakonisht “nuk janë arsye” për rënien e flokëve, përveç nëse përmbajnë përbërës alergjikë, tha Kazlouskaya për Insider.

Gjenetika dhe stresi janë dy shkaqet kryesore të rënies së flokëve, raportoi më parë Insider. Alopecia androgjenetike, ose “tullacëllëku i modelit mashkullor dhe femëror“, nuk është i parandalueshëm, por medikamente si minoxidil dhe finasteride mund të ngadalësojnë rënien e flokëve.

Telogeni effluvium është i kthyeshëm dhe ka një gamë të gjerë shkaqesh si infeksionet virale, lindja, çrregullimi i stresit post-traumatik dhe çrregullimet e shëndetit mendor. Shkencëtarët kohët e fundit vendosën humbjen e përkohshme të flokëve si një simptomë të COVID-19 dhe pandemia shkaktoi një rritje prej 25% të ankthit dhe depresionit në mbarë botën.

Pse paditë që pretendojnë dëmtimin e flokëve janë të rralla


Olaplex aktualisht nuk duket se po përballet me ndonjë padi në lidhje me humbjen ose dëmtimin e flokëve. Në përgjithësi, pretendimet për dëmtime personale duhet të jenë më të rënda dhe më të kushtueshme sesa humbja e flokëve për t’u ndjekur, pasi avokatët e paditësit shpesh paguhen për rastet e paparashikuara, tha Jonathan Shub, i cili përfaqëson klientët në veprimet e grupit.

Kjo do të thotë që avokatët paguhen vetëm kur klientët e tyre fitojnë dhe fitimet e tyre janë një përqindje e dëmeve të dhëna. Kjo është arsyeja pse shumë pretendime të konsumatorëve paraqiten si padi të propozuara në grup. Kompletimi i pretendimeve krijon një rrugë për një çmim kolektiv, gjë që e bën atë potencialisht më fitimprurës për avokatët e paditësve.

Konsumatorët gjithashtu do të përballeshin me barrën e bindjes së një jurie se produkti në fjalë shkaktoi ndonjë efekt shëndetësor që ata përjetuan, zakonisht duke kërkuar nga paditësit që të punësojnë profesionistë të shtrenjtë mjekësorë si dëshmitarë ekspertë, tha Shub. Këto lloj pretendimesh janë të vështira për t’u sjellë kolektivisht, pasi çështjet shëndetësore shpesh mund të përfshijnë histori individuale mjekësore, tha Shub.

Nëse ata nuk mund të krijojnë me të dhënat mjekësore një lidhje me përdorimin e produkteve që shkakton lëndimin e tyre, ata nuk kanë në të vërtetë një rast të lëndimit personal,” tha ai.

Por ka një mënyrë tjetër: paditësit mund të kërkojnë ato që njihen si “dëmtime ekonomike“, bazuar në premisën se reklamimi i një produkti nuk e ka treguar të gjithë historinë, ose ka paralajmëruar mjaftueshëm për rreziqet.

Në përgjithësi, dëmet mund të mos jenë mjaft të mëdha për t’u ndjekur në baza individuale, por dëmet kolektive mund të vlejnë të ndiqen në një padi kolektive,” tha Michael Reese, avokat. Reese tha se po shqyrton ankesat e klientëve për produktet Olaplex.

Në janar, një gjykatës i Gjykatës së Qarkut në SHBA nënshkroi një marrëveshje prej 5.2 milionë dollarësh midis kompanisë që qëndron pas linjës së produkteve DevaCurl dhe disa prej konsumatorëve të saj, raportoi Bloomberg Law. Konsumatorët thanë se produktet shkaktuan sëmundje duke filluar nga acarimi i kokës deri te rrallimi i flokëve. DevaCurl ka thënë se produktet e saj nuk shkaktojnë rënie ose acarim të flokëve, duke përmendur testimin rigoroz të sigurisë.

Një marrëveshje më e madhe prej 26 milionë dollarësh u finalizua muajin vijues që përfshin pretendimet kundër Wen, një markë e themeluar nga stilisti i famshëm i flokëve Chaz Dean, sipas People Magazine. Një avokat i paditësve në atë rast i tha revistës se klientët pësuan rënie të flokëve dhe acarim të kokës sepse produktet e Wen mbetën pas në kokën e përdoruesve dhe nuk laheshin siç duhet. Nga ana e saj, Wen pohoi se produkti i tij është i sigurt dhe tha se zgjidhja ishte një “vendim biznesi” për të shmangur kohën dhe paratë e përfshira në proceset gjyqësore.

Cathy G., një 63-vjeçare që jeton në Connecticut, tha se nuk po shqyrton asnjë veprim ligjor kundër Olaplex. Por ajo tha se i është thyer zemra pasi pa ndryshime në flokët e saj dikur të trashë dhe kaçurrela.

Ishte literalisht identiteti im,” tha ajo. “Unë kisha flokë të mrekullueshëm.” Cathy G. kërkoi të mos përmendej mbiemri i saj i plotë, duke përmendur arsyet e privatësisë, megjithëse identiteti i saj është i njohur për Insider.

Ajo filloi të përdorë produktet Olaplex në prill. Në mesin e korrikut, ajo tha se flokët e saj filluan t’i binin në dush dhe se viza e flokëve filloi të tërhiqej.

Ajo tha se vizitoi një dermatolog muajin tjetër, i cili e diagnostikoi atë me alopeci, ose tullacëllëk. Në shtator, ajo ndaloi përdorimin e produkteve Olaplex.

Menjëherë ka pasur një ndryshim” dhe flokët nuk i binin, tha ajo.

Ajo tani po merr minoxidil, i shitur me emrin e markës Rogaine, i cili ka ndihmuar në rritjen e flokëve të saj, tha ajo. Por struktura e flokëve të saj nuk është rikuperuar, tha ajo.

Është kjo ashpërsia e çuditshme,” tha ajo. “Ngjajnë si flokë të lira kukullash.”

Burimi: Business Insider
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here