30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

Gjallesë e rrallë në Gjirin e Lalzit

Pushuesit në plazhin e Gjirit të Lalzit janë ndeshur sot me një gjallesë të parë rallë në këtë zonë. Fotoja e dërguar në redaksi nga...

Gallatë në rrjetet sociale me protestën e tollumbaceve të zeza

Një protestë e ҫuditëshme ka ndodhur gjatë pasdites së djeshme në Tiranë. Me tollumbace të zeza në duar dhe me pankarta “Merr kuponin tatimor”,...

1 vit pas vdekjes së Arditit në Sharrë

Një vit pas vrasjes së 17-vjecarit Ardit Gjoklaj në landfillin e Sharrës, historia është ende e pazbardhur. Erion Veliaj ende nuk ka folur publikisht...

Gazetari Bledian Koka “i bie kokës” organizatorëve të tollumbaceve të zeza.

Gazetari Bledian Koka ka denoncuar publikisht përmes profilit të tij në Facebook, administratorin e UET për përfshirjen e studentëve dhe pedagogëve në protestën e...

“Pusho ose ik!” dhe “Shih më mirë punët e tua.” Kush...

Brenda më pak se një jave, dy intelektualë të njohur janë kërcënuar në mënyra sa të ndryshme, aq edhe të ngjashme, si pasojë e...

Cilat janë aftësitë që do të na duhen në punë në...

World Economic Forum ka publikuar Raportin e Kapitalit Njerëzor me nëntitullin “T’i përgatisim njerëzit për të ardhmen e punës”. Raporti thekson se shumë nga...

Freskueset në stacionet e autobuzëve në Tiranë; një punë e bërë...

Në këto ditë vape ekstreme, stacionet e autobuzëve në Tiranë janë pajisur me ventilatorë freskues. Kryetari e bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj e ka...

Ja si vazhdon protesta e studentëve në fakultete.

Protesta e studentëve të universiteteve publike vazhdoi edhe sot. Moti i ftohtë ka bërë të vështirë qëndrimin e tyre në rrugë, por ata nuk...

Foto nga përmbytjet në Vlorë. 5 Maj 2019.

Rreshjet e shiut kanë përmbytur disa rrugë në Vlorë. Ja disa foto të postuara nga qyteyarë të ndryshëm në profilet e tyre në Facebook. ...

Banka Botërore vepron për krizën me ndihmë financiare për disa vende.

WASHINGTON, 2 Prill 2020 - Bordi i Drejtorëve Ekzekutiv i Bankës Botërore miratoi sot një seri të parë të operacioneve të ndihmës emergjente për...

Emërtimet e varianteve të reja të Covid sipas alfabetit grek.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar më 31 maj një nomenklaturë të re për variantet COVID-19. Emërtimet e varianteve të reja të Covid...

Shpërthen inceneratori në Gjermani. Zyrtarët gjermanë deklarojnë “rrezik ekstrem”

Një shpërthim i rëndë ka ndodhur në një fabrikë të djegies së mbeturinave në Leverkusen, Gjermani, duke lëshuar tym toksik që ngrihet mbi qytet....

Çfarë ndodhi në konfliktin e fundit Kosovë-Serbi? Fillimi dhe zgjidhja.

Pas dy ditë diskutimesh në Bruksel, Kosova dhe Serbia në 30 Shtator kanë firmosur marrëveshjen për çtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Në...

Tronditet Haiti. Komisionerët amerikanë dhe kanadezë mbahen peng

Shtatëmbëdhjetë misionarë nga Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja, 12 të rritur dhe 5 fëmijë, u rrëmbyen në Haiti të Shtunën, sipas organizatës Christian Aid...

Samiti i G20 në Romë: Kryeson cështja e rimëkëmbjes nga pandemia

Udhëheqësit nga 20 ekonomitë kryesore të botës po fluturojnë në Romë për samitin e tyre të G20 për herë të parë në prezencë fizike...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!