Banka Botërore vepron për krizën me ndihmë financiare për disa vende.

WASHINGTON, 2 Prill 2020 - Bordi i Drejtorëve Ekzekutiv i Bankës Botërore miratoi sot një seri të parë të operacioneve të ndihmës emergjente për...

Rezultate nga studimi: Ndikimi i COVID-19 në sjelljen e shoqërisë shqiptare,...

Një studim i kryer online për Shqipërinë nga Mendimi.al, gjatë javës së izolimit të detyruar nga autoritet shqiptare për COVID-19, periudha 22-27 Mars sjell...

Si të qëndrojmë fizikisht aktivë gjatë karantinës COVID-19.

Ndërsa rastet e reja COVID-19 vazhdojnë të shfaqen në Rajonin Evropian, shumë individëve të shëndetshëm u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi në vetë-karantinë. Palestrat...

Kafet u mbyllën, po tani?

Kohët e fundit kanë qarkulluar në rrjete sociale disa video ku Coronavirus-i është përdorur metaforikisht si një thirrje për t’u ndalur. Një thirrje e...

Intervistë me Najadën, sipërmarrësen shqiptare në Paris: Ja si ndjehemi sot!

Najada Musa shkoi në Paris përpara 3 viteve. Pas viteve të punës në një nga bankat e suksesshme në Shqipëri, Najada vendosi të provojë...

Ja sa gjatë qëndron COVID-19 në sipërfaqe të ndryshme.

Një studim i shkencëtarëve të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (National Institute of Allergy and Infectious Diseases – NIAID), pjesë e...

Ja si sillet koronavirusi në trupin tuaj. Eksperti amerikan shpjegon gjithçka.

Një ekspert shpjegon pse dhe si virusi i ‘‘merr peng’’ qelizat tuaja. Ben Neuman, PhD, është shefi i Departamentit të Biologjisë në Universitetin A&M-Texarkana, në...

Koronavirus. Harta dhe grafikë të rëndësishëm për situatën.

Media prestigjoze Bloomberg ka publikuar disa harta dhe grafikë të rëndësishëm për situatën e përhapjes së Koronavirusit. Në to duket se Kina ka hyrë...

Masa të rrepta: Trump ndalon udhëtimet drejt SHBA për 30 ditë.

Presidenti amerikan Donald Trump bëri njoftimin për pezullimin e fluturimeve drejt ShBA për një muaj me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19. Ai tha...

Cila është mbrojtja nga koronavirusi?

Virusi mund të përhapet kur një person i infektuar kollitet ose teshtin. Larja e duarve është linja e parë e mbrojtjes. Përhapja e koronavirusit Wuhan...

Gjithçka që duhet të dini për Koronavirusin.

Si filloi shpërthimi i koronavirusit në Kinë? Më shumë se 8 mijë njerëz janë infektuar deri më 31 janar me koronavirus që origjinën e...

Tërmet i fortë në Turqi. Dhjetra të vdekur e qindra të...

Pak përpara orës 9 të mbrëmjes se datës 24 Janar, një tërmet me magnitudë 6,8 të shkalllës Rihter, ka goditur Turqinë. Deri në mëngjesin...

Video-lajm: Kaos në Tiranë. Shikoni sa zgjat rradha e makinave në...

Mëngjesi në Tiranë ishte i rrëmujshëm sot duke bllokuar në trafik qindra automjete e duke vonuar qytetarët të shkojnë në punë. Unaza e Re...

Australia në zjarr, ja si duket nga lart në fotot e...

Prej ditësh Australia është pushtuar nga zjarret. Temperatura ka shkuar në 46 gradë Celcius. Zjarret kanë shkaktuar deri tani 23 të vdekur. NASA ka publikuar...

Forumi Rinor Kombëtar “Drejtësia, çështjet sociale dhe pjesëmarrja e të rinjve”....

Qendra Kombëtare Burimore për të Rinjtë në Shqipëri (YRCA) dhe Rrjeti Kombëtar i të Rinjve në Shqipëri (ANYN) në bashkëpunim dhe me mbështetjen e...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!