19.5 C
Tirana, AL
Sunday, June 16, 2024

Çmimet e naftës në Lindjen e Mesme rriten ndërsa kërkesa globale...

Pas valës së tretë të pandemisë COVID-19, Evropa dhe Amerika e Veriut tani po drejtojnë rimëkëmbjen e kërkesës në tregun e naftës. Në fakt,...

Pse disa kinezë janë ‘shtrirë në shesh’ dhe çfarë do të...

Pas viteve të rritjes së rrezikshme ekonomike, gjërat po ngadalësohen në Kinë, duke e bërë më të vështirë për të ecur përpara. Disa kanë...

Charlie Munger paralajmëron investitorët e Gen Z: Është ‘shumë më e...

Charlie Munger ka menaxhuar investimet për një kohë të gjatë – dhe miliarderi thotë se nuk ka qenë kurrë më e vështirë për të...

Problemi me thënien “Mos më sill probleme, më sill zgjidhje”

Është koha për të tërhequr thënien "Mos më sillni probleme, më sillni zgjidhje". Edhe pse përkrahësit e kësaj qasjeje besojnë se ajo redukton ankimet,...

Changemakers Albania dhe MeOut Group organizojnë Bootcamp i Sipërmarrjes

19-20-21 shkurt u mbajt Bootcamp i Sipërmarrjes në Tiranë, Elbasan dhe Durrës, në kuadër të Youth Entrepreneurship Education Programme (YEEP), organizuar nga Changemakers Albania,...

Bankat perëndimore në Rusi paguan 800 milionë Euro taksa

Bankat perëndimore që operojnë në Rusi panë një rritje të konsiderueshme të kontributeve tatimore për Kremlinin vitin e kaluar, pavarësisht tensioneve gjeopolitike dhe pasojave...

Njohuria për investimet financiare tashmë e vlefshme dhe për fëmijët

Popujt perëndimor tentojnë të edukojnë shumë herët fëmijët ose brezat e rinj me informacione rreth financave. Sipas një studimi të kryer, shumë prindër amerikanë po...

Lufta Rusi – Ukrainë: Çmimet e naftës po rriten dhe aksionet...

Çmimet e naftës u rritën dhe aksionet u fundosën gjatë tregtimit të ethshëm të hënën, pasi rreziku i një ndalimi të SHBA-së dhe Evropës...

Inflacioni u rrit me 9.1% në qershor— një nivel i ri...

Ndërsa inflacioni i shpejtë nxit frikën në rritje të recesionit, të dhënat e reja treguan se çmimet e konsumit u rritën me 9.1% në...

6 këshilla që çdo sipërmarrës duhet t’i dijë

Mark Cuban nuk luan vetëm rolin e një investitori në TV, por me të vërtetë i pëlqen të ndihmojë sipërmarrësit. Që kur fitoi pasurinë...

Si të jeni një lider i mirë? (koleksion autorësh me link)

Na vijnë shumë shpesh kërkesa për të postuar tema rreth lidershipit dhe herë pas here mundohemi t'ju tregojmë se si duhet apo nuk duhet...

Turizëm: Efektet e pandemisë dhe tendencat e reja në tregun e...

Një industri tjetër e prekur negativisht nga pandemia është turizmi. Përpara pandemisë, turizmi ishte një nga sektorët më të rëndësishëm në ekonominë botërore. Pandemia...

Shefi i bankës zvicerane jep dorëheqjen për shkeljen e Covid

Kreu i Credit Suisse ka dhënë dorëheqjen më pak se një vit pasi mori frenat e bankës së goditur nga skandali pas raportimeve se...

Udhëtimet e biznesit po rikuperohen pasi më shumë drejtues po zgjedhin...

Që nga janari, Jen Coleman e ka hequr zakonin e saj të videokonferencave, duke fluturuar nga shtëpia e saj në Londër, fillimisht në Miami...

Studimi: Ata që ndërrojnë punën në mënyrë tipike marrin 10% rritje...

Sipas një studimi të ri nga Qendra Kërkimore Pew, shumë punëtorë që ndryshuan punë kohët e fundit panë rritje të pagave të tyre të...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!