Kur pandemitë rizgjojnë edhe insipirim edhe virtyte.

Nga Fjoralba Hysa Duartrokitjet më kanë pëlqyer gjithmonë. E kujt nuk i pëlqejnë ato? Ende ruaj të freskët në mendje, atë duartrokitjen e mamasë në...

Nga Dr. Apostol Vaso: Romantizmi si rrymë letrare, kërkesa e të...

Doktor Apostol Vaso ka shkruar në vitin 2017 mbi romantizmin në mjekësi, një publikim i cili vlen shumë për tu konsideruar në ditët e...

Nga Sylë Ukshini: Kostoja e gënjeshtrës së Çernobylit dhe pandemia Covid-19

Nga Sylë Ushkini Sa më shumë që përhapet dhe merr jetë pandemia Covid-19aq më shumë po shtohen dyshimet për mënyrën, kohën dhe përmasat e shpërthimit...

Ishte më mirë kur ishim më keq…

Nga Mikel Çuni ”Ishte më  mirë  kur ishte më keq”. Sa herë  e kemi dëgjuar këtë  frazë. Çdoherë  e dëgjoja ta thoshte gjyshi, më pas babai im...

Nga Fjoralba Hysa: Kujtova ta urrej Marsin përsëri.

Nga Fjoralba Hysa Është fund Marsi. Është ora 6.10 e mëngjesit, të tjerët flenë ende në të gjithë lagjen. Kështu duket. Mëngjeset tona të vrullshme...

Nga Altin Hazizaj: Shoqëria civile vdiq?! Rroftë Mbreti!

Nga: Altin Hazizaj Që Kryeministri Shqiptar nuk ka ndonjë simpati të veçantë për shoqërinë civile dhe median, sidomos për ata që shpesh kanë guxuar haptazi...

Ergys Mërtiri: Pse na gënjejnë dhe kujt i intereson paniku?

Pse na gënjejnë dhe kujt i intereson paniku? Ergys Mërtiri Ka një valë marrëzie të pashjegueshme në terrorin e shkaktuar nga Covid 19. Lajmet flasin për...

Nga Ergisa Bejkollari: Ja çfarë më shqetëson tani.

Babai im mbylli të mërkurën e kaluar biznesin e vogël për t’u karantinuar me shumë këmbëngulje nga ana ime, e vëllait dhe e mamit....

Nga Enri Ceno: Diktatura e Oligarkisë së Surrelit.

Presidenti Trump zbulon paketën stimuluese që qeveria e tij do aplikojë për të përballuar krizën e shkaktuar nga COVID-19, një paketë prej 850 miliardë...

Nga Reila Bozdo: Kohë e një ndryshimi të madh.

KOHË E NJË NDRYSHIMI TË MADH Nga Reila Bozdo, 16 Mars 2020 Në 17 janar të këtij viti (2020), ndërsa bëja leximin e përditshëm të shtypit...

Koronavirusi po e bën botën të kuptojë më mirë socializmin.

Koronavirusi po bën një gjë shumë të mirë. Ai po na tregon se çdo të thotë të jetosh i izoluar, i abuzuar dhe pa...

Si do të jetë Britania pas Brexit?

Brexit ndodhi. Pas 1316 ditësh të trazuara politike, Britania e Madhe tashmë qëndron e vetme si shteti i parë në histori që largohet nga...

Erl Kodra replikon me Fatos Lubonjën.

Replikë me Fatos Lubonja Nga Erl Kodra Fatos Lubonja shkruan se opozita do të ishte mirë "...të punonte për mbështetje popullore deri më 2021 dhe të...

Ftesa e kryebashkiakut të natës për intelektualët e vendit.

Briken Fejzullai, i njohur si Kryebashkiaku i natës, është një nga personat publik më origjinal të Tiranës. Ai ka bërë sot një thirrje në...

“Shoqëria e spektaklit”, nga Armir Shkurti.

SHOQËRIA E SPEKTAKLIT Nga Armir Shkurti Nuk është gjetja ime por një libër i famshëm i vitit 1969. ● rasti i zysh Lulit Kur isha nxënës më...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!