Çmimi Saharov i Europarlamentit shkon për Alexei Navalny

AP Photo/Pavel Golovkin, File

Parlamenti Evropian të mërkurën i dha politikanit rus të opozitës dhe aktivistit kundër korrupsionit Alexei Navalny Çmimin Sakharov të Parlamentit Evropian për lirinë e mendimit për vitin 2021.

Alexei Navalny është një politikan i opozitës ruse, aktivist kundër korrupsionit dhe kundërshtar kryesor politik i presidentit rus Vladimir Putin. Ai u bë i njohur ndërkombëtar për organizimin e demonstratave kundër Presidentit Putin dhe qeverisë së tij, kandidimin për poste dhe avokimin e reformave kundër korrupsionit.

Në gusht 2020, Navalny u helmua dhe kaloi muaj duke u shëruar në Berlin. Ai u arrestua në kthimin e tij në Moskë në janar 2021. Ai aktualisht është duke vuajtur një dënim prej tre vjet e gjysmë burg, me më shumë se dy vjet të mbetura. Tani i burgosur në një koloni penale të sigurisë së lartë, Navalny filloi një grevë urie të gjatë në fund të marsit 2021 për të protestuar ndaj mungesës së qasjes së tij në kujdes mjekësor.

Në qershor 2021, një gjykatë ruse ndaloi zyrat rajonale të Alexei Navalny dhe Fondacionin e tij Anti-Korrupsion, të dy tani të klasifikuar si ekstremistë dhe të padëshirueshëm nga autoritetet ruse. Çmimi Sakharov i ka shkuar z. Navalny, tha presidenti i Parlamentit David Sassoli, sepse “ai ka bërë fushatë të vazhdueshme kundër korrupsionit të regjimit të Vladimir Putinit dhe përmes llogarive të tij në mediat sociale dhe fushatave politike, Navalny ka ndihmuar në ekspozimin e abuzimeve dhe mobilizimin e mbështetjes së miliona njerëzve të njerëzve në të gjithë Rusinë.

Për këtë, ai u helmua dhe u fut në burg. “Z. Sassoli shtoi se në dhënien e çmimit Sakharov për Alexei Navalny, eurodeputetët njohën “trimërinë e tij të madhe personale dhe përsërisin mbështetjen e palëkundur të Parlamentit Evropian për lirimin e tij të menjëhershëm”. Ceremonia e ndarjes së çmimit Sakharov do të mbahet më 15 dhjetor në Strasburg.

I dhënë për herë të parë në 1988 për Nelson Mandela dhe Anatoli Marchenko, Çmimi Sakharov për Lirinë e Mendimit është nderimi më i lartë i bërë nga Bashkimi Evropian për punën për të drejtat e njeriut. Ai u jep njohje individëve, grupeve dhe organizatave që kanë dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në mbrojtjen e lirisë së mendimit. Nëpërmjet çmimit dhe rrjetit të tij shoqërues, BE-ja ndihmon laureatët, të cilët mbështeten dhe fuqizohen në përpjekjet e tyre për të mbrojtur kauzat e tyre.

Burimi: Europaparl.eu

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here