23.5 C
Tirana, AL
Tuesday, May 28, 2024
Kreu Etiketimet #rusia

Etiketim: #rusia

Bota tmerrohet nga imazhet në Bucha

Dënimi global i Rusisë u rrit kur u shfaqën imazhe nga Bucha, një qytet në periferi të Kievit, që Ukraina tha se tregonte civilë...

Lajmet që duhet të lexoni sot

Rusia do të vazhdojë të furnizojë Evropën me gaz, plani i Bidenit për pavarësinë energjetike, rusët mbështesin Putinin dhe bisedimet Ukrainë-Rusi të rifillojnë. Ja për çfarë po...

Lajmet e fundit nga Ukraina: Zelensky i bën thirrje Papa Franceskut...

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky i ka bërë thirrje Papa Françeskut të ndërmjetësojë konfliktin, ndërsa shefi i financës gjermane propozoi një “Plan Marshall” për...

Lufta Rusi – Ukrainë: Çmimet e naftës po rriten dhe aksionet...

Çmimet e naftës u rritën dhe aksionet u fundosën gjatë tregtimit të ethshëm të hënën, pasi rreziku i një ndalimi të SHBA-së dhe Evropës...

Olena Zelenska, Zonja e Parë e Ukrainës, dhe arma e saj...

Është e qartë se gruaja e presidentit është e afërt me ata, jetët e të cilëve po shkatërrohen nga lufta – dhe rrjetet e...

Elon Musk bën rekomandimin i cili do të ketë efekt negativ...

Postimi i Musk në Twitter që bën thirrje për më shumë prodhim të karburanteve fosile u ripostua rreth 20,000 herë në 30 minuta. Bashkëthemeluesi dhe...

Ukraina dhe Rusia bien dakord për armëpushim të përkohshëm për të...

Ukraina dhe Rusia thuhet se kanë rënë dakord për një armëpushim të përkohshëm lokal në disa zona civile për të krijuar atë që ata...

Policia e Moskës arreston “kriminelët” e vegjël për vendosjen e luleve...

Pesë fëmijë të moshës 7 deri në 11 vjeç me shenja paqeje në duar mbahen për orë të tëra në rajon, ndërsa dy gra...

Pesë zhvillime kryesore nga lufta Rusi – Ukrainë

Ndërsa beteja për Kievin hyn në ditën e katërt brutale, valët e trupave ruse po afrohen në kryeqytetin ukrainas. Të dielën në mëngjes, forcat e...

Beogradi hesht, ndërsa opozita serbe është e ndarë për situatën në...

Ndërkohë që qëndrimi i Serbisë për konfliktin në Ukrainë do të bëhet i ditur pas seancës së dytë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe...

Ukraina dhe Rusia në prag negociimi?

Disa shpërthime të forta kanë tronditur kryeqytetin e Ukrainës sonte, ndërsa kryebashkiaku i qytetit paralajmëroi për një natë "shumë të vështirë" përpara me trupat...

Cilat sanksione do ta dëmtonin më shumë Putinin dhe kush i...

Në një intervistë, Stephen Kotkin, një profesor i historisë ruse, shpjegon se si Perëndimi mund të mbajë parimet e tij në një mënyrë praktike. Stephen...

Po ndodh tani: Rusia pushton Ukrainën

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi hyrjen e 200,000 trupave ushtarake në Ukrainë, mbrëmjen e së mërkurës, duke e përfshirë të gjithë Evropën Lindore në...

Evropa është gati të paguajë koston e sanksioneve të Rusisë

Shumë përçarje kanë filluar në Perëndim, për mënyrën se si duhet t’i përgjigjen agresionit rus ndaj Ukrainës. E vërteta është se ekziston një konsesus...

Rusia pretendon se NATO po përgatitet për luftë

Duke folur gjatë një konference për atashetë ushtarakë dhe diplomatë të tjerë të huaj, në Moskë, të hënën, zëvendësministri rus i Mbrojtjes Alexander Fomin...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!