Delet dhe dhitë bashkohen në përpjekjet gjermane për të inkurajuar vaksinimin

Rreth 700 dele dhe iu bashkuan përpjekjes së Gjermanisë për të inkurajuar më shumë njerëz që të vaksinohen kundër COVID-19.

Kafshët u sistemuan të hënën në formën e një shiringe afërsisht 100 metra në një fushë në Schneverdingen, në jug të Hamburgut.

Baresha Wiebke Schmidt-Kochan kaloi disa ditë duke u praktikuar me kafshët e saj, raportoi agjencia e lajmeve DPA.

Por ajo tha në fund, nuk ishte e vështirë të zgjidheshin gjërat – ajo shtroi copa buke në formën e shiringës, të cilat delet dhe dhitë filluan t’i hanin kur i lëshuan në fushë. Organizatori Hanspeter Etzold tha se aksioni kishte për qëllim njerëzit që ende hezitojnë të vaksinohen.

Qeveria gjermane e ka bërë një fushatë të përshpejtuar vaksinimi prioritetin e saj kryesor në përpjekjen për të mposhtur valën e fundit të infeksioneve COVID-19.

Përqindja e popullsisë që ka marrë të paktën dy të doza ishte të hënën në 71.2%. Ata që kanë marrë një injeksion përforcues është rritur shumë më shpejt në javët e fundit dhe tani është 38.9% e popullsisë. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Andreas Deffner, tha të hënën se debati publik mbi vaksinimet në javët e fundit duket se ka shtyrë disa që hezitonin të ndryshojnë mendje. Në një kontribut më konvencional për lëvizjen, klubet e natës në Berlin u ngritën të hënën duke ofruar vaksina.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here