Epokës së kthimeve falas po i vjen fundi. Ja pse shitësit me pakicë kanë filluar të paguajnë tarifat e kthimit – dhe si mund t’i shmangni ato.

Epokës së kthimeve falas mund të jetë duke i ardhur fundi.

Ndërsa blerësit në internet mund të jenë mësuar jo vetëm me transport falas, por edhe me kthime falas, shitësit nuk mund t’i marrin ato artikuj mbrapsht: ka transport tokësor për të paguar dhe punë të përfshirë në përpunimin, klasifikimin dhe përgatitjen e atyre mallrave për t’u rishitur.

Mes një viti sfidues financiarisht për shumë shitës me pakicë – dhe mundësinë e kohërave më të vështira në horizont – disa kompani kërkuar që nëse klientët duan të dërgojnë diçka prapa, ata do të duhet të paguajnë për të paktën një pjesë të këtij procesi.

Ja se si arritëm këtu, cilët shitës me pakicë po ndryshojnë mendjen e tyre dhe çfarë mund të bëjnë blerësit për të shmangur pagesën për kthimet.

Pse kompanitë po paguajnë për kthime tani?
Kur pandemia fillimisht mbylli dyqanet fizike me pakicë, ajo përshpejtoi shkallën e blerjeve në internet – dhe shkallën e kthimit.

Blerësit shpesh blejnë përmasa ose ngjyra të shumta të të njëjtit artikull dhe kthejnë atë që nuk duan. Sipas të dhënave nga Federata Kombëtare e Shitjes me Pakicë, blerësit dërguan mallra me vlerë rreth 100 miliardë dollarë që blenë online në vitin 2020. Në vitin 2021, kjo shumë arriti në rreth 218 miliardë dollarë. Shitësi mesatar me pakicë sheh 166 milionë dollarë kthime për çdo 1 miliard dollarë shitje, sipas NRF.

Kjo krijon një dhimbje koke të madhe për shitësit me pakicë, të cilët duhet të paguajnë për t’i rikthyer ato artikuj, një proces që është bërë më i shtrenjtë mes kostove më të larta të transportit dhe punës, sipas Erin Halka, drejtor i lartë i strategjisë së zgjidhjeve në firmën e menaxhimit të zinxhirit të furnizimit Blue Yonder.

Duhet të mendoni jo vetëm për koston e transportit, por është kostoja e punës, është kostoja e pastrimit të atij artikulli, riparimi i tij potencialisht gjithashtu, ripaketimi i tij për ta bërë atë të duket më mirë në mënyrë që klienti tjetër që e merr atë të mos e kuptojë se tashmë ka qenë në duart e një klienti tjetër”, tha Halka. “Ndërsa ne mendojmë vetëm për këndin e transportit si rimbursim i kostos, ka kaq shumë punë dhe materiale shtesë që hyjnë në rrjedhën e punës.”

Një vlerësim zbuloi se i kushton një kompanie 66% të çmimit të një produkti për të përpunuar një kthim; një tjetër zbuloi se një kthim mund t’i kushtojë një kompanie 10 deri në 20 dollarë, pa përfshirë koston e transportit. Që do të thotë që shitësit me pakicë po humbasin mesatarisht miliona dollarë çdo vit duke ju lejuar t’i ktheni mallrat tuaja të padëshiruara falas.

Cilat kompani paguajnë një tarifë kthimi?
Kthimet falas nuk ishin gjithmonë norma: Halka vlerësoi se është bërë trend në katër ose pesë vitet e fundit, kryesisht falë Amazon që vendosi atë standard.

Por kjo valë po kthehet. Shitësi me pakicë i modës së shpejtë H&M tha së fundmi se planifikon të fillojë të testojë një tarifë kthimi për të parë se si do të reagojnë klientët, ndërsa Zara së fundmi shtoi një tarifë prej 3,95 dollarësh. JCPenney, Abercrombie & Fitch dhe J.Crew gjithashtu tarifojnë për kthime, zakonisht rreth 7.50 dollarë ose 8 dollarë.

Nga ata që po ngarkojnë klientët për të dërguar artikujt e tyre të padëshiruar, tarifa mesatare tani është rreth 7.50 dollarë, tha Halka.

Disa kompani kanë marrë një qasje të ndryshme duke ofruar kthime falas vetëm për blerësit e saj më besnikë. Në DSW, për shembull, klientët tarifohen 8.50 dollarë për një kthim, përveç nëse janë anëtarë të programeve të shpërblimeve VIP të nivelit më të lartë të kompanisë, të cilat kërkojnë një shpenzim vjetor prej të paktën 200 dollarë.

Pra, çfarë mund të bëjnë konsumatorët për të shmangur pagesën për kthimet?
Mënyra më e lehtë për të shmangur pagesën për dërgimin e artikujve tuaj të padëshiruar është t’i sillni ato në vendndodhjen e kompanisë, pasi ka shumë pak gjasa që një shitës me pakicë të paguajë për kthimin në dyqan. Por ka një arsye për këtë dhe mund të jetë një kurth për klientët.

Është padyshim më i preferuari nga këndvështrimi i një tregtari, sepse e kthen klientin në dyqan dhe është një mundësi për t’i kthyer ata përsëri,” tha Hannah Bravo, shefe operative në Loop Returns, e cila punon me kompanitë Shopify për të automatizuar procesin e kthimeve.

Në këtë mënyrë, shitësit me pakicë shpresojnë se diçka tjetër do t’ju tërheqë vëmendjen kur të hyni në dyqan për të bërë kthimin tuaj.

Për blerësit që nuk jetojnë afër dyqanit, ose nëse kompania nuk ka një vendndodhje fizike me pakicë, disa shitës me pakicë kanë filluar të ofrojnë opsione të tjera, si aftësia për të lënë kthimin tuaj në dyqanin Walgreens ose për të skanuar një kod QR dhe të jeni në gjendje ta lini artikullin tuaj në një vendndodhje të zyrës postare të Shteteve të Bashkuara. Këto opsione zakonisht janë gjithashtu falas dhe ndonjëherë më të lehta për t’u arritur, veçanërisht në qytete.

Ose ka kompani si Happy Returns, të cilat kanë “bare kthimi” të stacionuara në të gjithë vendin. Klientët mund të sjellin kthime nga një shumëllojshmëri markash në këto vende, të cilat janë ngritur në zona me trafik të lartë si qendrat tregtare, dhe Happy Returns do t’i konsolidojë ato dhe do t’i dërgojë përsëri te shitësi. Kjo metodë është më e lirë për shitësin me pakicë sesa pagesa për të dërguar artikujt një nga një, tha Bravo.

Dhe ndërkohë që mund të jetë pak e bezdisshme të dilni nga rruga juaj për të hequr një pako, mund të ndihmojë në mbajtjen e çmimeve të ulëta në afat të gjatë, sepse nëse kostot e kthimit vazhdojnë të rriten, shitësit me pakicë do të kërkojnë mënyra të reja për të rikuperuar ato humbje, shtoi Halka.

Me shumë gjasa për të arritur në ato marzhe më të larta, ju duhet t’i shtoni një pikë çmimi më të lartë atyre artikujve në fillim të blerjes,” tha Halka. “Pra, ky është një lloj stimulimi i klientit që të marrë pjesën e tij në kthimin e atyre mallrave pa pasur nevojë t’i tarifojë ata për të.”

Burimi: Business Insider
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here