Hajdutët synojnë ‘arin e lëngshëm’ ndërsa çmimet e vajit të ullirit rriten

Një tjetër vjedhje e pacipë e vajit të ullirit spanjoll – këtë herë me vlerë mbi gjysmë milioni dollarë – është shembulli më i fundit se si çmimet rekord po nxisin një rritje të krimit në kultivuesit kryesorë.
Rreth 50.000 litra vaj ulliri ekstra të virgjër që ishin gati për t’u futur në shishe u zhdukën në orët e para të 30 gushtit nga një mulli në provincën e Kordobës të Spanjës. Hajdutët ngarkuan 500,000 euro naftë me cilësi të lartë në dy rezervuarë në errësirë, një grabitje që një grup prodhues vendas tha se ndoshta zgjati dy orë.

Krimi në botën e ushqimit nuk është i ri, por një valë e rasteve të vajit të ullirit kohët e fundit tregon se sa e nxehtë është bërë gjëja kryesore pasi thatësira e Spanjës rrit çmimet. Vjedhjet dhe shitja e produkteve mashtruese në dyqane janë një tjetër dhimbje koke për prodhuesit që përballen me motin ekstrem, kostot më të larta dhe shqetësimet mbi kërkesën, ndërsa blerësit me para të kufizuara shkurtojnë.

Të gjithë janë të shqetësuar sepse çmimi do të vazhdojë të rritet dhe vaji i ullirit po bëhet vërtet ar i lëngshëm”, tha Martin Parra, menaxher në Marin Serrano El Lagar SL, kompania e goditur nga vjedhja e javës së kaluar në Carcabuey të Kordobës.

Kriza e ullirit në Spanjë ofron një kujtesë se si ndryshimi i klimës kërcënon furnizimin. Një thatësirë shkatërruese përgjysmoi prodhimin e vajit të ullirit të vendit në sezonin 2022-23, dhe sfidat e prodhimit në Itali kanë ndihmuar në uljen e furnizimeve globalisht. Thatësia dhe valët e të nxehtit këtë vit kanë kërcënuar gjithashtu të korrat e ardhshme të Spanjës dhe grupi i fermerëve ASAJA pret një prodhim të ngjashëm të keq.

Kjo ka ndihmuar që çmimet në jug të vendit të dyfishohen nga fillimi i vitit të kaluar. Kostoja e një shishe vaj ulliri ekstra të virgjër është rritur me rreth 15% që nga mesi i korrikut në supermarketet spanjolle, sipas shoqatës së konsumatorëve OCU.

Çmimet më të larta shpesh nxisin më shumë krim në mallra, nga platini, bakri dhe lëndë druri. Për ullinjtë, banditët kanë në shënjestër frutat – qoftë të sapo vjelura ose ende në pemë – si dhe vajin e përpunuar. Rreth 259,000 kilogramë ullinj u vodhën në rajonin kyç Jaen të Spanjës në sezonin 2022-23, 29% më shumë se një vit më parë, sipas një organi qeveritar.

Dhe në mesin e gushtit, hajdutët synuan 7,000 litra vaj ulliri të depozituara në Teba, Malaga. Ata morën vaj të paketuar dhe madje një pjesë e derdhën në dysheme ndërsa u përpoqën ta mbushnin vetë.
Kapaku është gjithashtu një produkt popullor për t’u falsifikuar. Në mars, autoritetet në rajonin e Extremadura të Spanjës tërhoqën nga tregu 11 marka që ishin përzier me vajra të tjerë dhe që nuk ishin të përshtatshme për konsum.
Për të përmirësuar sigurinë, prodhues si Parra po instalojnë porta të reja ose po mendojnë të punësojnë roje. Një shpresë për vajin e vjedhur në Carcabuey është që policia të gjejë fajtorët sepse atyre u mungojnë dokumentet zyrtare të gjurmueshmërisë, sipas Macarena Sanchez, kreu i shoqatës lokale të mullinjve të vajit të ullirit.
Burimi: bloomberg.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here