Ja arsyeja pse nuk duhet të vishni Crocs në shkallë lëvizëse

Crocs është ndaluar nga shkallët lëvizëse në aeroporte, stacione treni dhe qendra tregtare pas një sërë incidentesh të frikshme.

Crocs janë këpucë me shkumë që nuk rrëshqasin. Që nga lançimi 20 vjet më parë, këpucët ikonike kanë kaluar nëpër valë popullariteti, më së fundi duke dalë nga epokë e “aspak moderne” për t’u bërë një markë që mishëron stilin.

Ato janë gjithashtu këpucët e zgjedhura për shumë prindër pasi janë të lehta për t’u veshur dhe hequr edhe nga këmbët e fëmijëve më të vështirë.

Por në muajt e fundit, ka pasur incidente të shumta që përfshijnë ngecjen e këpucëve në shkallë lëvizëse – dhe tani aeroportet dhe qendrat tregtare kanë vënë paralajmërime në makineri për të shmangur një fatkeqësi të mundshme.

Imazhet e postuara në uebsajtin e forumit Reddit tregojnë se disa madje i kanë ndaluar “këpucët e buta“.

Kini kujdes kur i vishni“, lexon një postim.

Crocs janë të ndaluara në të gjitha shkallët lëvizëse,” thotë një tjetër.

Shenjat e shtuara në shkallët lëvizëse në mbarë botën vijnë pas një sërë incidentesh të tmerrshme ku këpucët janë thithur në mekanizëm.

Një vajzë katërvjeçare pothuajse humbi këmbën pasi mbërriti në aeroportin e Sidneit nga Brisbane me nënën e saj në maj.

Vajza e Lisa Brennan, Fiadh, kishte veshur Crocs kur papritur u kthye nga e ëma dhe filloi të bërtiste “këpuca ime, këpuca ime“.

Po përpiqesha t’i nxirrja këpucën, por më pas ajo filloi të bëhej vërtet histerike dhe kuptova se diçka nuk shkonte”, tha zonja Brennan për Yahoo News Australia.

Kështu që unë fillova t’u bërtas njerëzve për të shtypur butonin e ndalimit të urgjencës, por njerëzit përballë meje thjesht nuk e kuptonin se çfarë po ndodhteMë në fund, një djalë pas meje që mund të shihte këmbën e saj që ishte kapur, u hodh mbi mua dhe vrapoi poshtë dhe e shtypi butonin.”

Një firmë ligjore për dëmtimet personale me bazë në SHBA e njohur si TSR Injury Law, shpjegoi se këpucët plastike “gjenerojnë fërkime” kur dikush qëndron shumë afër buzës, gjë që në thelb mund ta bëjë të vështirë tërheqjen.

Ky fërkim gjeneron nxehtësi e cila më pas shkrin plastikën aq sa të mund të tërhiqet në hendekun midis shkallës dhe anës së shkallës lëvizëse,” thuhet në uebfaqe.

Pasi këpuca të jetë tërhequr në anë të shkallëve lëvizëse, është shumë e lehtë që ajo të kapet në mekanizmin që drejton shkallëtKjo vazhdon të ndodhë derisa këmba e një fëmije pritet ose gjymtohet.”

Fatmirësisht, këmba e Fiadhit mbijetoi pa ndonjë dëmtim të qëndrueshëm, por kjo nuk e ka penguar që incidenti i frikshëm të ndodhë me të tjerët.

Nëna britanike Olivia Jill kohët e fundit shkoi në Facebook për të paralajmëruar prindërit e tjerë për rreziqet e mundshme të këpucëve pasi vajzës së saj i ngeci Crocs i saj rozë në anë.

Olivia ishte në gjendje të hiqte këpucën e vajzës së saj, por shtoi se ajo po ndante detaje të “aksidentit të frikshëm për të paralajmëruar të tjerët që t’i mbanin fëmijët e tyre larg anëve“.

Imazhet treguan se gishti i këpucës ishte shqyer plotësisht, me një pjesë të mbetur në shkallë lëvizëse.

Ndërkohë, një nënë tjetër e shqetësuar bëri thirrje për hapësira publike me shkallë lëvizëse për të “vendosur tabela për t’i bërë njerëzit më të vetëdijshëm” në një postim të shqetësuar në Reddit.

Krahas lutjes së saj, ajo ndau fotot e një Croc të bardhë të futur plotësisht në një shkallë lëvizëse të stacionit të trenit, si dhe një imazh të stafit që punon për ta hequr atë.

Shumë komentuan duke thënë se “nuk e kishin idenë” se kjo mund të ndodhte, pasi të tjerët ranë dakord se ishte “aq e frikshme“.

Pashë një vajzë të vogël duke humbur gishtin e këmbës duke veshur Crocs në një shkallë lëvizëse në Disney World,” pohoi një tjetër.

Siç tha edhe njëri: “Mjek këtu. Kam parë këmbët e fëmijëve të shkatërruar nga shkallët lëvizëse dhe ata kishin veshur Crocs.”

Ende nuk ka një reagim nga Crocs.

Burimi: news.com.au
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here