Hungaria ngrin çmimin e karburantit

Qeveria do të rregullojë çmimin e benzinës dhe naftës me 95 oktane në 1,34 euro për litër, njoftoi të enjten (11 nëntor) ministri përgjegjës për zyrën e kryeministrit, Gergely Gulyás, shkruan Telex.

Masa do të hyjë në fuqi më 15 nëntor dhe do të rishikohet pas tre muajsh. Ministri tha se karburantet që nuk respektojnë ngrirjen e çmimeve do të mbyllen. Për më tepër, Gulyás shtoi se qeveria kishte studiuar çmimet e benzinës, të cilat janë ende ndër më të lirat në kontinent.

Sipas tij, arsyeja e kufizimit të çmimit të benzinës tani është frenimi i inflacionit. Çmimi mesatar i benzinës kaloi çmimin mesatar 1.39 euro më 25 tetor, ndërsa nafta ka qenë mbi 1.39 euro që nga 11 tetori. Sipas Eurostat, Hungaria është vendi i nëntë më i shtrenjtë në BE për benzinën 95, pa përfshirë taksat. Për naftën, ajo kryeson listën, e lidhur kryesisht me kursin e dobët të këmbimit të forintës.

Burimi: Euroactiv

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here