Inflacioni vështirëson takimet romantike

Çmimet në rritje po e bëjnë më të shtrenjtë verën dhe darkën e një takimi romantik, duke bërë që të dashuruarit të rivlerësojnë prioritetet e tyre.
Ata thonë se dashuria nuk kushton asgjë, por takimet në këtë ekonomi sigurisht që kushtojnë.
Të dashuruarit po përjetojnë tronditjen e ngrënies së një darke romantike me inflacionin në shkallën e tij më të lartë në mbi 40 vjet. Kategoria e indeksit të çmimeve të konsumit për ushqimet jashtë shtëpisë u rrit 7.7% në qershor nga një vit më parë, ndërsa restorantet me shërbime të plota u rritën me 8.9%. Për ata që testojnë ujërat me një ose dy kokteje, çmimet për pijet alkoolike u rritën me 4%.
Ata që kërkojnë dashuri thonë se po ndiejnë dhimbjen. Mes 3,000 përdoruesve në aplikacionin e njohur të takimeve Hinge, pothuajse 41% thanë se ishin më të shqetësuar për koston e takimeve tani kundrejt një viti më parë, ku Gen Z ka më shumë gjasa të ndiejnë më shumë presionin.
Emily Derby, një 27-vjeçare në Tulsa, Oklahoma, tha se kostot e saj të takimit janë dyfishuar nga 200 në 400 dollarë në muaj.“Kur merr parasysh drejtimin e makinës për të parë një person, për të bërë blerje, për të dalë për të ngrënë dhe për të kthyer në shtëpi, një takim i vetëm mund të jetë lehtësisht 100 dollarë,” tha ajo.

Ndërsa kostot rriten, disa beqarë janë më selektivë në lidhje me takimet ku po shkojnë, ndërsa të tjerët po ndalojnë plotësisht kërkimin e tyre për “dashurinë e vërtetë“. Në faqen e takimeve OKCupid, 34% e 70,000 përdoruesve raportuan se inflacioni po ndikonte në jetën e tyre të dashurisë.

Në vjeshtën e vitit 2020, unë shkoja në takime sa majtas dhe djathtas duke mos menduar vërtet për kostot,” tha Seth Rosenberg, një 25-vjeçar në Filadelfia. “Tani, është më e vështirë të jesh i emocionuar, sepse nëse një takim shkon keq, harxhon nga 50 deri në 100 dollarë.”Dashuri dhe Para
Ata që janë ende në lojën e takimeve kanë në mendje dashurinë dhe paratë.

Trajnerja e takimeve me bazë në Nju Jork, Amy Nobile, tha se edhe klientët e saj me vlerë të lartë neto, shumë prej të cilëve paguajnë 15,000 dollarë për një program katër mujor, po përpiqen të përgjysmojnë kostot e takimit. Klientët që zakonisht shpenzonin deri në 150 dollarë në një takim, po shohin nëse mund të shpëtojnë me 75 dollarë ose më pak.

Njerëzit po ndjejnë rritjen e çmimeve,” tha ajo. “Për ata që janë në lojë të gjatë për të gjetur një partner, ndjejnë se me të vërtetë duhet të monitorojnë rrjedhën e tyre të parave në botën e takimeve.”

Si rezultat, njerëzit janë në kërkim të opsioneve më pak të shtrenjta, tha Logan Ury, drejtor i shkencës së marrëdhënieve në Hinge.

Ndërsa mund të ketë një neveri ndaj një “takimi të lirë“, Ury tha se nuk është një gjë e keqe. Në fakt, takimet pandemike i bënë njerëzit më mendjehapur duke çuar në një “rilindje të takimeve krijuese“, si skicimi në një pikë piktoreske, një piknik në një park lokal ose vizita në një treg fermerësh për përbërës të freskët për të gatuar në shtëpi.

Për ata që preferojnë një darkë më tradicionale jashtë, tensionet po rriten se kush duhet të paguajë për faturën.Nobile tha se ajo zakonisht i këshillon klientët e saj meshkuj që të përballojnë shpenzimet gjatë fazës së “martesës” së një marrëdhënieje. Por tani, tha ajo, burrat në një sërë qytetesh dhe të ardhurash po kërkojnë gjithnjë e më shumë që takimet e tyre të kalojnë në raportin 50/50 – një normë e re për të cilën ajo po përgatit klientët e saj femra.

Unë po u them klientëve se kalorësia ekziston ende – thjesht mund të shfaqet jashtë parave,” tha Nobile. “Ju po kërkoni për ato mirësjellje të vogla të zakonshme që kanë vërtet rëndësi.Bisedë reale
Ndërsa amerikanët në të gjithë grupet e të ardhurave ndiejnë pickimin nga inflacioni, gjetja e një personi që është mirë financiarisht është një cilësi gjithnjë e më tërheqëse: personat në OkCupid që thanë se dinë të mbajnë një buxhet kanë marrë 16% më shumë vlerësime dhe 7% më shumë pëlqime gjatë tre muajve të fundit në krahasim me ata të cilët thanë se nuk e bëjnë.

Ky interes në rritje për financat ka bërë që shumë njerëz të flasin për karrierën dhe paratë që në takimin e parë – një zgjatje e një tendence takimesh të kohëve të fundit të njohur si “hardballing“, ose duke i treguar një personi që mund t’ju interesojë për një lidhje të mundshme dashurie të gjitha ato që ju prisni paraprakisht.
Për disa, bisedat parandaluese për para mund të sjellin ndëshkim për romancat e reja. Kjo përfshin Derby-n, grindjet e së cilës shkaktuan një diskutim të pakëndshëm për financat.
Ai bëri një koment se si ajo ishte hera e parë që unë po paguaja për diçka,” kujton Derby për lidhjen e saj më të fundit. Duke u kthyer pas në kohë, ajo tani kujton se ai gjithashtu bëri shaka për kërkimin e një gruaje për ta ndihmuar në pagesën e kostove të karburantit në rritje dhe bëri komente të ashpra për “gratë që harxhojnë shumë“.
Dyshja vendosi t’i jepte fund pas dy muajsh.
Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here