Ja cilët janë anëtarët e qeverisë talibane

Talibanët të martën njoftuan një qeveri të përkohshme e gjitha mashkullore për Afganistanin, e plotësuar me veteranët që nga koha e sundimit të tyre të ashpër nga vitet 1990 dhe kundër koalicionit të udhëhequr nga SHBA për periudhën 20-vjeçare. Ky kabinet duket se nuk ka gjasa të fitojë mbështetjen e ndërkombëtarëve që i duhet Afganistanit për të shmangur një krizë ekonomike.

Njoftimi për qeverinë e re erdhi disa orë pasi talebanët qëlluan me armë në ajër për të shpërndarë protestuesit në kryeqytetin e Kabulit dhe arrestuan disa gazetarë. Hera e dytë në më pak se një javë që talebanët përdorin forcat e armatosura për të prishur demonstratat në rrugët e Kabulit.

Protestat kryesisht janë udhëhequr nga gra të cilat pretendojnë të mos kufizohen të drejtat e tyre, pakica etnike që ndodhen në Afganistan, ndërkohë mungesa e përfaqësimit të Kabinetit nga grupet e tjera etnike përveç Pashtun-it gjithashtu duket se do të pengojë mbështetjen e tij nga jashtë.

Në një deklaratë, të martën, udhëheqësi suprem i talibanëve, Maulaui Hibatullah Akhundzada, iu drejtua qeverisë së re që të respektojë ligjin e Sheriatit – sistemin ligjor të Islamit. Talibanët duan marrëdhënie “të forta dhe të shëndetshme” me vendet e tjera dhe kanë deklaruar verbalisht se do të respektojnë ligjet dhe traktatet ndërkombëtare për sa kohë që ato nuk bien ndesh me “ligjin islam dhe vlerat kombëtare të vendit”, tha ai.

Një deklaratë politike që shoqëronte njoftimin e Kabinetit, zëdhënësi Zabihullah Mujahid, kërkonte të shuante frikën për fqinjët e Afganistanit dhe pjesën tjetër të botës, por nuk kishte gjasa të qetësonte frikën e grave, të cilat nuk morën asnjë post të vetëm. Ai u bëri thirrje diplomatëve të huaj, ambasadave, konsullatave dhe organizatave humanitare të kthehen në Afganistan. “Prania e tyre është nevoja e vendit tonë,” tha ai. Gjithashtu, me deklaratën e udhëheqjes së re, foli për mbrojtjen e të drejtave të pakicave dhe të të varfërve, dhe premtoi arsimim “për të gjithë bashkatdhetarët brenda kuadrit të Sheriatit”. Gratë nuk u përmendën në deklaratën me tre faqe.

Po cilët janë të zgjedhurit e qeverisë talibaneze? Ja si është qeveria e re e talebanëve:

BBC ka kryer një listë të shkurtër të disa prej kokave kryesore dhe ka mbledhur të dhëna për historikun e tyre politik dhe ushtarak. Një karakteristikë e grupit udhëheqës të Talibanëve është së ata veprojnë në fshehtësi, dhe për një kohë të gjatë, ata nuk marrin pjesë në publik, përveç kohët e fundit që disa u përfshinë në marrëveshjet e Katarit. Të dhënat për ta janë mbledhur nga inteligjenca amerikane dhe informues të brendshëm afganë.

Hibatullah Akhundzada u bë komandanti suprem i talibanëve në maj 2016, dhe tani është udhëheqës i të ashtuquajturit Emirati Islamik i Afganistanit. Në vitet 1980, ai mori pjesë në rezistencën islamike kundër fushatës ushtarake sovjetike në Afganistan, por reputacioni i tij është më shumë i një udhëheqësi fetar sesa i një komandanti ushtarak. Akhundzada punoi si kreu i Gjykatave të Sheriatit në vitet 1990. Pas marrjes së pushtetit në vitet 1990, talibanët prezantuan dhe mbështetën dënimet sipas interpretimit të tyre të rreptë të ligjit islamik: ata ekzekutuan publikisht vrasës dhe kurorëshkelës dhe amputuan gjymtyrët e hajdutëve. Nën udhëheqjen e Mullah Mohamed Omar (i cili mendohet të ketë vdekur në vitin 2013), talibanët gjithashtu ndaluan televizionin, muzikën, filmat, grimin dhe ndaluan vajzat e moshës 10 vjeç e lart që të ndiqnin shkollën. Djali i tij Abdur Rahman vdiq gjatë një shpërthimi kamikaz në një bazë ushtarake afgane në Helmand në korrik 2017, sipas një zëdhënësi të talibanëve.

Kryeministri Mullah Mohammad Hassan Akhund Ai është një nga katër burrat që themeluan talibanët në Afganistan në 1994. Ai është një drejtues i vjetër i këshillit udhëheqës të fuqishëm të talibanëve, ose Rehbari Shura. Ai shërbeu si ministër i jashtëm dhe zëvendëskryeministër gjatë sundimit të talebanëve në Afganistan në 1996-2001. Ai është nën sanksionet e OKB -së për rolin e tij në qeveri gjatë asaj periudhe.

Ministri i Brendshëm Sirajuddin Haqqani Sirajuddin Haqqani është një nga figurat kryesore të grupit, i cili është në listën më të kërkuar të FBI -së. Pas vdekjes së babait të tij, Jalaluddin Haqqani, ai u bë udhëheqësi i ri i rrjetit Haqqani, i cili është kredituar me disa nga sulmet më të dhunshme që kanë ndodhur në Afganistan kundër forcave afgane dhe aleatëve të tyre perëndimorë vitet e fundit. Rrjeti Haqqani është aktualisht një nga grupet militante më të fuqishme dhe më të frikshme të rajonit. Disa thonë se është edhe me ndikim më të madh sesa grupi i Shtetit Islamik në Afganistan.

Zëvendëskryeministri Abdul Ghani Baradar Mulla Abdul Ghani Baradar është një bashkëthemelues i talibanëve. Ai u bë nyja kryesore e kryengritjes pasi militantët u rrëzuan nga pushtimi i udhëhequr nga SHBA në 2001. Por ai u kap në një operacion të përbashkët SHBA-Pakistan në qytetin jugor pakistanez të Karaçit në shkurt 2010. Ai qëndroi në burg për tetë vjet, derisa u lirua si pjesë e një plani për të lehtësuar procesin e paqes. Ai ka qenë kreu i zyrës së tyre politike në Katar që nga janari i vitit 2019. Në vitin 2020, Baradar u bë udhëheqësi i parë taleban që komunikoi drejtpërdrejt me një president amerikan pasi pati një bisedë telefonike me Donald Trump. Para kësaj, Baradar nënshkroi marrëveshjen e Dohas për tërheqjen e trupave amerikane në emër të talebanëve.

Ministri i Mbrojtjes Mohammad Yaqoob Mohammad Yaqoob është djali i themeluesit të talebanëve, mullah Mohammed Omar. Ai besohet të jetë pak më shumë se 30 vjeç dhe aktualisht është udhëheqësi i operacioneve ushtarake të grupit. Pas vdekjes së ish -udhëheqësit talebanë Akhtar Mansour në 2016, disa militantë donin të emëronin Yaqoob si komandantin e ri suprem të grupit, por të tjerët mendonin se ai ishte i ri dhe i mungonte përvoja.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here