23.5 C
Tirana, AL
Sunday, June 16, 2024
Kreu Etiketimet #afganistan

Etiketim: #afganistan

Tërmet 6.3 në Afganistan

Një tërmet 6.3 i shkallës Rihter goditi Afganistanin ditën e djeshme. Zyrtarët thonë se më shumë se 2,000 njerëz kanë humbur jetën dhe rreth...

Mijëra vajza dhe gra në Afganistan ndalohen të ndjekin arsimin e...

Talibanët kanë ndaluar gjysmën e popullsisë nga arsimi i lartë - por kjo është vetëm një nga shumë padrejtësitë që gratë tani përballen në...

Më shumë se 1000 të vdekur pas një tërmeti me magnitudë...

Afganistani u trondit nga lëkundjet më vdekjeprurëse në dekada të mërkurën kur një tërmet me magnitudë 5.9 goditi lindjen e vendit, duke vrarë më...

Vajzat e “tradhtuara” të Afganistanit

Skenat e trishta nga Afganistani japin një mësim të fortë të vlerës së arsimit – dhe sa shpesh ai merret si i mirëqenë në...

Vajza afgane shitet për 500 dollarë nga një familje e uritur

Afganistani po përballet me krizën më të madhe humanitare në botë, me një përkeqësim të mprehtë të situatës që kur talebanët morën pushtetin në...

Ja cilët janë anëtarët e qeverisë talibane

Talibanët të martën njoftuan një qeveri të përkohshme e gjitha mashkullore për Afganistanin, e plotësuar me veteranët që nga koha e sundimit të tyre...

SHBA dhe Aleatët Perëndimorë largohen përfundimisht nga Afganistani. Çfarë ndodh tani?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët nuk kanë më prezencë ushtarake në Afganistan. Lufta prej dy dekadash, e udhëhequr nga SHBA tashmë është...

Strehimi i refugjatëve afganë dhe cili është plani për shpërndarjen e...

Largimi nga Afganistani i shtetasve të tyre dhe të huaj sa vjen e rritet, ndërkohë që afati i fundit për forcat e armatosura amerikane...

Çfarë po ndodh në Afganistan?

Talibanët tani kanë kontrollin e plotë të Afganistanit, por ajo që ndodh më pas është jetike për sigurinë globale. Talibanët kanë avancuar me shpejtësi...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!