Pesë zhvillime kryesore pasi rusët u detyruan të tërhiqen nga zonat kryesore veriore nga Ukraina

Trupat ruse po përgatiten për një sulm të madh në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore, paralajmëruan zyrtarët të hënën mbrëma, duke kërkuar evakuim masiv.

Megjithatë, në veri ukrainasit po i shtyjnë kundërshtarët e tyre.

Ja çfarë ndodhi gjatë natës:

1. Ukraina fiton terren
Forcat ukrainase kanë rimarrë terrenin kyç verior, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen nga zonat përreth qytetit të Chernihiv dhe në veri të Kievit, tha të martën Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Luftimet e nivelit të ulët ka të ngjarë të vazhdojnë në disa nga zonat e rikapura, paralajmëroi ajo, por do të zvogëlohet këtë javë ndërsa pjesa e mbetur e forcave ruse tërhiqet.

Shumë njësi ruse që janë tërhequr nga veriu i Ukrainës ka të ngjarë të kërkojnë pajisje shtesë, përpara se të jenë të disponueshme për operacione në Ukrainën lindore, siç është një sulm i pritshëm në rajonin e Luhanskut.

2. Zelensky do t’i drejtohet OKB-së sot
Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet Këshillit të Sigurimit të OKB-së për herë të parë në një takim të martën që me siguri do të fokusohet në atë që duket të jetë vrasje e qëllimshme në qytetin e Bucha në periferi të kryeqytetit Kiev.
Zbulimi pas tërheqjes së trupave ruse ka ngjallur zemërim global dhe mohime të ashpra nga qeveria ruse.

Zelensky tha se qeveria e tij “po bënte gjithçka të mundshme për të identifikuar të gjithë ushtrinë ruse të përfshirë në këto krime sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ai shtoi: “Do të vijë koha kur çdo rus do të mësojë të gjithë të vërtetën se kush nga bashkëqytetarët e tij vrau, kush dha urdhra, kush bëri një sy qorr ndaj vrasjeve. Ne do t’i vërtetojmë të gjitha këto – dhe do t’ia bëjmë të njohur botës.”

3. Hiqeni Rusinë nga këshilli i OKB-së, thotë Ukraina
Nuk duhet të ketë vend për Rusinë në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, tha të hënën mbrëma ministri i jashtëm i Ukrainës.

Fola me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së @AntonioGuterres mbi situatën aktuale të sigurisë dhe masakrën e Bucha-s”, shkroi Dmytro Kuleba në Twitter.

Theksoj se Ukraina do të përdorë të gjithë mekanizmat e disponueshëm të OKB-së për të mbledhur prova dhe për të kërkuar përgjegjësi nga kriminelët e luftës rusë. Nuk ka vend për Rusinë në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut.”

Liz Truss të hënën i kërkoi Francës dhe Gjermanisë të bien dakord për sanksione të reja të ashpra kundër Moskës.

4. Rusia zotohet të dëbojë diplomatët perëndimorë
Rusia do t’i përgjigjet proporcionalisht dëbimit të diplomatëve të saj nga një numër vendesh perëndimore, tha ish-presidenti i saj Dmitry Medvedev të hënën vonë.

Të gjithë e dinë përgjigjen: do të jetë simetrike dhe shkatërruese për marrëdhëniet dypalëshe”, tha Medvedev në një postim në kanalin e tij Telegram. “Kë kanë dënuar ata? Para së gjithash, veten e tyre.”

Të hënën, Franca tha se do të dëbonte 35 diplomatë rusë për veprimet e Moskës në Ukrainë dhe Gjermania shpalli një “numër të konsiderueshëm” diplomatësh rusë si të padëshirueshëm.

Nëse kjo vazhdon, do të jetë e përshtatshme, siç shkrova më 26 shkurt – mbyllja e dyerve në ambasadat perëndimore,” tha z. Medvedev. “Do të jetë më e lirë për të gjithë. Dhe pastaj ne do të përfundojmë vetëm duke e parë njëri-tjetrin në asnjë mënyrë tjetër, përveçse me armë.”

5. Rusia po i afrohet falimentimit pasi SHBA ndalon pagesat e bonove
Pagesat e fundit të kuponit të bonove sovrane të Rusisë janë ndalur, tha një zëdhënës i Thesarit të SHBA, duke e vendosur atë më pranë një falimentimi historik.

Pagesat e fundit nuk kanë marrë autorizim nga Thesari i SHBA-së për t’u përpunuar nga banka korrespondente JPMorgan, raportoi Reuters.

Një zëdhënës i Thesarit të SHBA tha: “Sot është afati i fundit që Rusia të bëjë një tjetër pagesë borxhi. Duke filluar nga sot, Thesari i SHBA nuk do të lejojë që pagesat e borxhit në dollarë të bëhen nga llogaritë e qeverisë ruse në institucionet financiare amerikane. Rusia duhet të zgjedhë midis shterimit të rezervave të mbetura të vlefshme të dollarit ose të ardhurave të reja që do vijnë, ose të mos paguajë.”

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here