Kur Elon Musk ëndërron, punonjësit e tij kanë makthe

Lëkundjet e përsëritura të Elon Musk për marrëveshjen e tij për të blerë Twitter ka tronditur tregjet dhe ka ngritur pyetje të reja në lidhje me seriozitetin e tij. Premtimet e tij për të ruajtur fjalën e lirë, për të ndaluar botët e padëshiruara dhe për të rritur në mënyrë dramatike të ardhurat mund të kenë fituar bekimin e themeluesit të kompanisë, Jack Dorsey, por me aksionet e Twitter që bien shumë nën çmimin e ofertës së tij, zoti Musk duket se po refuzon një marrëveshje që ka bëri që edhe Wall Street të bëhet skeptik.

Për ata prej nesh që i kanë ndjekur prej disa kohësh mashtrimet e zotit Musk, ndryshimi i fundit në ofertën e tij për platformën e mediave sociale është tërësisht në karakter. Mënyra se si ai i ka menaxhuar dhe tregtuar bizneset e tij që nga ditët e para të Teslës zbulon një mosfunksionim pas veshjes së teknofuturizmit të prodhuesit të automjeteve dhe sukseseve të kaluara në bursë. Duke shpallur shpesh veçori të reja pa u konsultuar me ekipin e tij, ai i detyron punonjësit e tij të kapërcejnë hendekun e madh midis realitetit teknologjik dhe ëndrrave të tij. Kjo shkëputje nxit një vend pune të pakujdesshëm dhe ndonjëherë mizor, me efekt katastrofik.

Në vitin 2016, zoti Musk premtoi se Tesla e sapokrijuar do të ishte në gjendje të drejtonte veten me asgjë më shumë se një përditësim të ardhshëm të softuerit që pronarët e Tesla-s mund ta blinin paraprakisht për mijëra dollarë.

Ky njoftim plotësisht vetë-drejtues që i gëzoi aq shumë fansat e tij, erdhi si një zbulim shumë më tronditës për inxhinierët e projektit, të cilët mësuan për misionin e tyre të ri mahnitës kur zoti Musk shkroi në Twitter për të. Blerësit e Tesla-s nuk e morën kurrë përditësimin e premtuar të softuerit. Makinat ende nuk mund të ngasin vetë pa njerëz. Por çdo vit që atëherë, ai ka përsëritur versione të ndryshme të këtij pretendimi. Aftësia e tij për të shitur në mënyrë të përsëritur fantazi të tilla fantastiko-shkencore një publiku mendjelehtë është themeli për një perandori dhe pasuri të madhe.

Inxhinierët e prodhimit të Teslës ishin të tronditur kur, gjithashtu në vitin 2016, zoti Musk u angazhua publikisht për zhvillimin e një fabrike plotësisht të automatizuar që nuk kërkonte punëtorë njerëzorë. Tesla ndërtoi dy linja montimi që u përpoqën të automatizonin detyrat që kërkonin nivele shkathtësie dhe fleksibiliteti që robotika moderne është ende larg arritjes. Ai përfundimisht hoqi dorë dhe ndërtoi një linjë prodhimi me punë manuale në një tendë në ajër të hapur.

Zoti Musk e mori këtë si një mundësi të re për të ndërtuar legjendën e tij dhe raportoi se kishte fjetur në fabrikat e Teslës gjatë kësaj periudhe, të cilën ai e quajti “ferr prodhimi“. Ajo që la jashtë nga vetë-lavdërimi i tij ishte realiteti për punonjësit e tij. Prania e tij nuk solli asnjë ekspertizë të vërtetë prodhuese për t’u përballuar, vetëm presionin mbrapshtë të një shefi, turpërimi publik i të cilit u vu nga deklarata si “Unë mund të jem në ishullin tim privat me supermodele lakuriq, duke pirë mai tais – por nuk jam“.

Në raportimin tim për Tesla-n, duke intervistuar punonjësit ndonjëherë më dukej sikur isha terapist më shumë sesa gazetar, pasi ata kërkonin të zgjidhin krenarinë dhe kënaqësinë që ndjenin për punën e tyre nga trauma e punës për zotin Musk. Të mbijetosh 10 vjet në “Tesla” është një arritje e rrallë dhe është e zakonshme që talenti të shtrydhet ose të nxirret jashtë përpara përfundimit të periudhës katërvjeçare të kushtëzimit të aksioneve të kompanisë.

Ky mjedis i zymtë është edhe më i theksuar për gratë dhe minoritetet racore. Paditë nga punëtorët dhe Departamenti i Punësimit të Drejtë dhe Strehimit të Kalifornisë pretendojnë se punëtorët zezakë u ngarkuan me punë të ulët fizike në pjesë të fabrikës me nofkën “plantacioni“, ku ata iu nënshtruan sharjeve raciste dhe mbishkrimeve. Punëtorët femra kanë paditur, duke pretenduar një kulturë të përhapur të ngacmimit seksual dhe përkëdheljeve nga mbikëqyrësit. Zoti Musk ishte indiferent, duke u dërguar me email punëtorëve që kishin përjetuar abuzime se “është e rëndësishme të jesh i pandjeshëm ndaj kritikave e të mos mërzitesh/prekesh shpejt“.
Interesi i zotit Musk qëndron në mbikëqyrjen e projekteve sipërmarrëse që rezultojnë në komponentë të rinj të dukshëm. Në fusha më prozaike të biznesit si prodhimi, shërbimi dhe shitja, ai tenton të përfshihet vetëm për të shuar zjarret që kërcënojnë rregullisht të ardhmen e afërt të kompanisë (edhe pse jo zjarret e mirëfillta që kanë shkatërruar në mënyrë të përsëritur fabrikën Fremonti, Kaliforni, ndër vite).
Kjo është dobësia themelore e çdo organizate të drejtuar si një kult i personalitetit: Lideri i dashur nuk mund të jetë kudo ose të marrë çdo vendim, por shpesh nuk arrin të sigurojë kodin e qartë të vlerave që i lejon menaxherët të formojnë në mënyrë të pavarur vendimet e tyre rreth qëllimeve të përbashkëta. Kur suksesi i kompanisë është i lidhur me tekat e një njeriu, ju merrni fenomene të çuditshme si menaxherët që vendosin nëse do t’i çojnë apo jo çështjet zotit Musk bazuar në nuancën e flokëve të gruas së tij atë ditë (nuancat platin lidhen me ditët e mira).

Kur shefi drejton kompani tunelesh, raketash dhe implanti truri, përveç një kompanie të profilit të lartë të makinave, edhe mendjet më të shkëlqyera herë pas here do të jenë shumë të shkëputur nga realitetet e vendimeve që duhet të marrin. Pas rënies së Theranos dhe WeWork – kompani me themelues po aq të sigurt, të cilët këmbëngulën se do të arrinin ambiciet e tyre të larta nëse u jepej më shumë kohë dhe para – mbështetja e zotit Musk në reklamat është veçanërisht e frikshme.

Në të vërtetë, ndryshimi kryesor midis z. Musk dhe heronjve të rënë të Silicon Valley është se ai ka qenë në gjendje të përmbushë disa premtime: Tesla prodhon makina dhe SpaceX lëshon raketa. Por ndërsa një sërë premtimesh të vjetra si makina plotësisht vetëdrejtuese duken të jenë më aspiruese dhe më pak të besueshme, dallimi midis tij dhe atyre heronjve të rënë ka filluar të humbasë kuptimin e tij. Lista e tij e gjatë e angazhimeve të paplotësuara – një rrjet i karikimit të automjeteve elektrike plotësisht me energji diellore, një sistem prodhimi plotësisht i automatizuar, një minibus autonom dhe madje edhe një makinë fluturuese me raketa – tejkalojnë jashtëzakonisht arritjet e tij.

Duke lëvizur për të blerë Twitter, zoti Musk jo vetëm që ka shtuar një tjetër shpërqendrim në listën e tij të gjatë, por gjithashtu ka treguar tashmë të njëjtën dëshirë për të shpallur vendime gjithëpërfshirëse në publik. Ndërsa ai pati njëfarë suksesi në realizimin e veçorive të përdoruesve në Tesla, qëllimet e tij kontradiktore për rritjen e transparencës algoritmike dhe eliminimin e spam bots në Twitter janë shenja më e dukshme se ai synon të imponojë vullnetin e tij në shërbim pa u mbështetur në ekspertizën e punëtorëve që kanë qenë duke luftuar me sfidat më të mprehta të Twitter.

Në fund të fundit, qëllimet e zotit Musk për Twitter-in, ashtu siç janë për Teslën, nuk kanë të bëjnë me marrjen e vendimeve të duhura për kompanitë e tij ose njerëzit që i bëjnë ato të mundshme. Ata kanë të bëjnë me lojën me turmën dhe për të ndezur legjendën që i mban trupat dhe mendjet të freskëta të lëvizin nëpër bizneset që i përtypin dhe i nxjerrin jashtë. Tani, nëse Twitter bie nën kontrollin e tij, zoti Musk do të ketë kapur mjetet për të bërë produktin për të cilin gjithmonë është kujdesur më shumë: krijimin e mitit të tij.

Burimi: New York Times
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here