Kurorëzimi i Mbretit Charles III në 37 foto

Ishte menduar të ishte një ngjarje e vakët, megjithatë miliona njerëz në mbarë botën panë Kurorëzimin e Mbretit Charles III.

Duke u nisur nga Pallati Buckingham përmes Portës së Qendrës, Mbreti dhe Mbretëresha filluan rrugën e tyre prej 1.3 milje për në Westminster Abbey në Diamond Jubilee State Coach në orën 10:20.

Mbreti dhe Mbretëresha kaluan pranë mijëra shikuesve brohoritës që kishin zbritur në Mall teksa udhëtonin për në ceremoninë e kurorëzimit në Diamond Jubilee State Coach.

Kurorëzimi i parë në 70 vjet që nga ceremonia e nënës së tij të ndjerë në vitin 1953, ishte pa dyshim një ditë emocionale për mbretin Charles, i cili dukej se kishte një moment reflektimi të thellë ndërsa udhëtonte për në Abbey përpara kurorëzimit të tij.

Të rinjtë mbretërorë, Princesha Charlotte dhe Princi Louis, shkëlqyen për kurorëzimin e gjyshit të tyre – pavarësisht se nëna e tyre, Princesha e Uellsit, zbuloi se ishin nervozë para ditës së madhe.

Tani i dyti në radhën e fronit, Princi George e bëri gjyshin e tij krenar të shtunën, pasi ai u bë mbreti më i ri i ardhshëm që luajti një rol zyrtar në një kurorëzim si një nga katër Shoqëruesit e Nderit, duke qenë pjesë e procesionit në Westminster Abbey.

Princesha e Uellsit i verboi të gjithë me një fustan spektakolar të Alexander McQueen, së bashku me një kurorë koke të qëndisur me kristal që plotësonte stilin e saj mbretëror, ndërsa mbërriti në Westminster Abbey me familjen e saj.

Mbreti Charles puthi botimin e ri të versionit King James të Biblës. E krijuar posaçërisht për Madhërinë e Tij, ajo është e lidhur me lëkurë të kuqe dhe e zbukuruar me fletë ari, me stemën mbretërore të rrethuar nga një unazë kurorash dhe gjethesh, për të përfaqësuar dashurinë e Mbretit për botën natyrore.

Ishte një tjetër moment historik kur Penny Mordaunt, Lordi President i Këshillit, mbante Shpatën e Shtetit në procesion nëpër Westminster Abbey. Deputetja konservatore dhe udhëheqësja e Dhomës së Komunave është gruaja e parë që mban dhe prezanton shpatën, e cila shihet si një metaforë për mbrojtjen, avokatinë dhe drejtësinë.

Vëmendja e Princit Louis u duk se u zbeh gjatë shërbesës së kurorëzimit të gjyshit të tij, ndërsa pesëvjeçari u turbullua dhe gogiste ndërsa ishte ulur me prindërit e tij, Princin dhe Princeshën e Uellsit, dhe motrën më të madhe, Princeshën Charlotte.

Princi i Uellsit u betua për besnikëri ndaj babait të tij në ceremoninë e kurorëzimit të tij. Trashëgimtari i fronit u gjunjëzua dhe lexoi një skenar besnikërie përpara se të puthte në faqe të atin, i cili sapo ishte kurorëzuar.

Me kërkesë të Mbretit dhe Mbretëreshës, Princi dhe Princesha e Uellsit mbanin rroba dhe mantele formale në ceremoninë e kurorëzimit, duke i veçuar ata nga pjesa tjetër e kongregacionit si të radhës për fronin e madh.

Ndërsa Gold Stick në pritje dhe kolonel i Blues dhe Royals, Princesha Anne hipi mbi kalë pas trajnerit të shtetit Gold gjatë procesionit të kurorëzimit.

Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here