Lija e majmunëve: Shefi i OBSH-së këshillon meshkujt në rrezik të reduktojnë numrin e partnerëve seksualë

Drejtori i Përgjithshëm u bën thirrje meshkujve që bëjnë seks me meshkuj të bëjnë ‘zgjedhje të sigurta’ në kushtet e emergjencës globale

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka këshilluar burrat në rrezik të infektimit me linë e majmunit që të marrin në konsideratë uljen e numrit të partnerëve seksualë që kanë “për momentin”, pasi agjencia e OKB-së deklaroi se shpërthimet e përshkallëzuara në shumë vende janë një emergjencë globale.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se 98% e rasteve të lisë së majmunëve të zbuluar që nga shpërthimi në maj ishin mes homoseksualëve, biseksualëve dhe burrave të tjerë që kryenin marrëdhënie seksuale me burra. Ai u bëri thirrje atyre që janë në rrezik të ndërmarrin hapa për të mbrojtur veten.

Kjo do të thotë të bëni zgjedhje të sigurta për veten dhe të tjerët, për burrat që bëjnë seks me burra,” tha Tedros. “Kjo përfshin, për momentin, zvogëlimin e numrit të partnerëve tuaj seksualë.”

Individët infektivë duhet të izolohen dhe të shmangin aktivitetet që përfshijnë kontakt të ngushtë fizik, ndërsa njerëzit duhet të marrin detajet e kontaktit për çdo partner të ri seksual në rast se duhet të ndjekin më vonë, tha shefi i OBSH-së.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nuk kanë sugjeruar që burrat që bëjnë seks me burra të reduktojnë partnerët e tyre seksualë, vetëm se ata duhet të shmangin kontaktin lëkurë më lëkurë me njerëzit që kanë një skuqje që mund të jetë lija e majmunëve.

Zyrtarët e OBSH-së theksuan se lija e majmunëve mund të infektojë këdo që është në kontakt të ngushtë me një pacient, ose veshjet, ose çarçafët e tyre të kontaminuar. Agjencia shëndetësore ka paralajmëruar se sëmundja mund të jetë më e rëndë në popullatat e cenueshme si tek fëmijët apo gratë shtatzëna.

Më shumë se 19,000 raste janë raportuar në më shumë se 75 vende; vdekjet janë raportuar vetëm në Afrikë.

Ne e dimë shumë qartë se një nga mënyrat kryesore të ekspozimit për këtë sëmundje të veçantë është nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë, kontaktit të ngushtë, kontaktit lëkurë me lëkurë, ndoshta edhe kontaktit ballë për ballë, ekspozimit ndaj pikave ose virusit që mund të jetë në gojë”, tha Dr. Rosamund Lewis, drejtuesi teknik i OBSH-së për linë e majmunëve.

Andy Seale, një këshilltar i OBSH-së për HIV-in, hepatitin dhe infeksionet seksualisht të transmetueshme, tha se ekspertët kishin përcaktuar se shpërthimi i lisë së majmunëve ishte “transmetuar qartë gjatë seksit“, por ai tha se ata ende nuk kishin arritur në përfundimin nëse ishte apo jo një infeksion seksualisht i transmetueshëm.

Seale theksoi se mesazhet rreth nevojës që burrat homoseksualë dhe biseksualë të reduktojnë numrin e partnerëve të tyre seksualë “vinin nga vetë komunitetet“. Por ai tha se ky ishte ndoshta vetëm “një mesazh afatshkurtër pasi ne shpresojmë që shpërthimi natyrisht do të jetë jetëshkurtër“.

Dr. Hugh Adler, i cili trajton pacientët me linë e majmunit në Mbretërinë e Bashkuar, tha se virusi po transmetohej gjatë seksit dhe se rrjetet seksuale dhe seksi anonim me partnerë të pagjurmueshëm po lehtësonin përhapjen e tij.

Javën e kaluar autoritetet britanike lëshuan udhëzime të reja duke këshilluar mjekët se njerëzit me vetëm një ose dy lezione mund të jenë infektues me linë e majmunit, duke komplikuar potencialisht përpjekjet për të ndaluar transmetimin.

Komisionerja e shëndetësisë e Bashkimit Evropian u kërkoi 27 vendeve anëtare të bllokut të mërkurën të shtojnë përpjekjet e tyre për të trajtuar shpërthimet në BE, të cilat ajo e quajti “epiqendrën e rasteve të zbuluara“.

Në një letër drejtuar ministrave evropianë të shëndetësisë të marrë nga Associated Press, Stella Kyriakides bëri thirrje për “veprim të përforcuar, të bashkërenduar dhe të koordinuar”. “Nuk ka kohë për vetëkënaqësi dhe ne duhet të vazhdojmë të punojmë së bashku për të kontrolluar shpërthimin,” shkroi ajo.

Burimi: The Guardian
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here