Linja mbretërore e trashëgimisë në Mbretërinë e Bashkuar

Charles është bërë Mbreti i ri i Britanisë pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II, në moshën 96-vjeçare.

Mbretëresha u bë femra e gjashtë që u ngjit në fronin britanik në shkurt 1952, pas vdekjes së babait të saj, mbretit George VI. Ajo ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, duke shërbyer për më shumë se 70 vjet.
Charles, djali i madh i Mbretëreshës, u ngjit menjëherë në fron si Mbret, duke e vënë djalin e tij të madh, William, të parin në radhë për fronin.
Ja çfarë dimë për linjën e trashëgimisë së familjes mbretërore britanike.

Mbreti Charles

Lindur: 14.11.1948

Çfarë duhet të dini: I pari në linjën e pasardhësve, Charles ishte monarku britanik në pritjen më të gjatë; ai është trashëgimtari i dukshëm që në moshën 3-vjeçare. Si president i The Prince’s Trust dhe Royal Shakespeare Company, dhe president apo mbrojtës i më shumë se 400 organizatave bamirëse, Princi i Uellsit është trashëgimtari i parë mbretëror që fiton një diplomë universitare.

Të afërm kyç: Diana, Princesha e Uellsit, me të cilën ai ishte i martuar nga viti 1981 deri në 1996. Ata patën dy fëmijë së bashku: princat William dhe Harry.

Diana vdiq në vitin 1997 pas një aksidenti automobilistik në Paris, së bashku me të dashurin Dodi Fayed dhe shoferin Henri Paul.

Në vitin 2005, Princi i Uellsit u martua me Camilla-n, dukeshën e Cornwall.

Princi William, Duka i Kembrixhit

Lindur: 21.06.1982

Çfarë duhet të dini: Princi Uilliam, rreshti i ardhshëm i fronit pas babait të tij Charles, ka arritur gradën më të lartë arsimore – Masmer i Artës – nga çdo anëtar i familjes mbretërore. Ai shërbeu në ushtri nga viti 2006 deri në vitin 2013, duke marrë pjesë në më shumë se 150 operacione kërkim-shpëtimi me helikopterë.

Më shumë të afërm kyç: Catherine, Dukesha e Kembrixhit, me të cilën u martua në vitin 2011. Çifti kanë tre fëmijë së bashku: Princi George, 9 vjeç; Princesha Charlotte, 7 vjeç; dhe Princi Louis, 4.

Familja jeton në Adelaide Cottage, një pronë me katër dhoma gjumi në terrenin e Kështjellës Windsor, Berkshire, rreth 25 milje nga Londra. Rezidenca e Kembrixhit në Londër, Kensington Palace, do të mbetet rezidenca kryesore e familjes.

Princi George i Kembrixhit

Lindur: 22.07.2013

Çfarë duhet të dini: Kur Princi George erdhi në jetë, ai u bë i treti në radhë për të trashëguar fronin. Nëse ai bëhet mbret pas mbretërimit të gjyshit të tij Princit Charles dhe babait të tij Princit William, George do të jetë monarku i 43-të që nga Uilliam Pushtuesi.

Por tani për tani, ai është ende një nxënës i shkollës fillore: George aktualisht ndjek shkollën Lambrook pranë Windsor së bashku me motrën e tij më të vogël, Charlotte dhe vëllain e tij më të vogël, Louis.

Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here