Lufta po bën një nga vendet më të pasura të botës edhe më të pasur

Ndërsa avionët fillojnë të zbresin në Doha, pasagjerët mund të shikojnë nga poshtë stadiumin e ri 80,000 vendesh që ngrihet nga shkretëtira që do të presë finalen e Kupës së Botës në dhjetor. Ata gjithashtu mund të vërejnë një imazh tjetër të mrekullueshëm: cisterna të rreshtuara në Gjirin Persik për të mbledhur gaz natyror super të ftohtë.
Futbolli dhe një karburant gjithnjë e më i domosdoshëm mund të kenë pak të përbashkëta, megjithatë ata po bashkohen për t’i dhënë Katarit ndikim të madh në skenën globale. Ndërsa Kupa e Botës tregon aftësinë e saj për të fituar prestigj ndërkombëtar, statusi i Katarit si një furnizues shumë i lakmuar i gazit po premton ta kthejë gadishullin e vogël në lojtarin më të madh që gjithmonë aspironte të ishte.Rritja e çmimeve të naftës për shkak të luftës në Ukrainë ka nxitur prodhuesit e naftës në Lindjen e Mesme si Arabia Saudite dhe Kuvajti, por shpërblimet financiare dhe gjeopolitike që ofrohen për Katarin e bëjnë atë fituesin e shquar pasi pushtimi i Vladimir Putin e detyroi Evropën të fillojë të heqë dorë nga importet ruse të energjisë.Disa nga zyrtarët më të lartë të Bashkimit Evropian kanë fluturuar në Doha javët e fundit, të gjithë me një mesazh të qartë: na duhet gazi juaj sa më shpejt që të jetë e mundur. Gjermania u ka thënë bizneseve që të fillojnë të negociojnë marrëveshjet e furnizimit. Urgjenca u bë më e mprehtë këtë javë pasi Rusia ndërpreu furnizimet për Poloninë dhe Bullgarinë.
Eksportet e energjisë së Katarit do të arrijnë tashmë 100 miliardë dollarë këtë vit për herë të parë që nga viti 2014 bazuar në tendencat nga tremujori i parë, sipas llogaritjeve të Bloomberg. Kjo do t’i lejojë atij të shpenzojë pasuri edhe më të mëdha në tregjet globale të aksioneve dhe në ndjekjen e qëllimeve të politikës së jashtme, kryesisht nëpërmjet fondit të saj të pasurisë sovrane prej 450 miliardë dollarësh. Ndërkohë, qeveria e Katarit pret një rritje ekonomike prej 20 miliardë dollarësh nga organizimi i Kupës së Botës.

Kjo e ka bërë vitin 2022 më shumë se vetëm vitin që Katari do të lërë gjurmë në kalendarin sportiv, duke pasuruar atë që tashmë është një nga vendet më të pasura dhe duke rritur ndikimin e tij në një mënyrë që dukej e pamundur vetëm një vit më parë.
Zhurma e Evropës për gaz natyror të lëngshëm ose LNG, vjen pasi Katari filloi një projekt prej 30 miliardë dollarësh për të rritur eksportet e tij me 60% deri në vitin 2027. Kërkesa shtesë nënkupton më shumë konkurrencë midis blerësve për kontrata afatgjata furnizimi dhe, ka shumë të ngjarë, kushte më të mira për Katarin.
Para shpërthimit të luftës në Ukrainë, disa analistë dyshonin se do të kishte biznes të mjaftueshëm për të justifikuar planin e zgjerimit. Tani, Katari po u bën thirrje klientëve për një zgjerim edhe më të madh, raportoi Bloomberg më 20 prill.”Është një mundësi e jashtëzakonshme,” tha Karen Young, bashkëpunëtore e lartë në Institutin e Lindjes së Mesme në Uashington. “Katari do të jetë një nga eksportuesit më të rëndësishëm të gazit, tregu për të cilin ndoshta do të jetë shumë i fortë në vitet në vijim.”

 

Ndryshimi në fatin e Katarit

Është një kthesë e madhe për Katarin dhe popullsinë e tij prej më pak se 3 milionë banorësh. Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe aleatët kaluan më shumë se tre vjet duke u përpjekur për ta mbytur atë ekonomikisht për shkak se ishin shumë afër grupeve islamike rajonale dhe Iranit. Pandemia e koronavirusit uli çmimin e gazit në nivele rekord, duke përshpejtuar atë që shumë thanë se ishte një prirje e pashmangshme e kalimit të konsumatorëve nga karburantet fosile në energji më të pastër dhe të rinovueshme.
Ndërkohë, aktivistët e të drejtave të njeriut po sulmonin Katarin për trajtimin e punëtorëve të huaj që ndërtonin infrastrukturën për Kupën e Botës. Të paktën 50 prej tyre vdiqën vetëm në vitin 2020, sipas Organizatës Ndërkombëtare të Punës.

Bojkoti ekonomik ka përfunduar dhe çmimet evropiane të gazit qëndrojnë pranë niveleve më të larta të të gjitha kohërave. Ato janë katërfishuar më shumë se vitin e kaluar, fillimisht pasi kërkesa u rikthye nga pandemia dhe më pas për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.
Emiri, Sheiku Tamim bin Hamad Al Thani, është i kërkuar në SHBA dhe Evropë. Në një takim në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Joe Biden në fund të janarit – javë para fillimit të luftës – të dy diskutuan “sigurimin e stabilitetit të furnizimeve globale të energjisë“.
Biden e caktoi Katarin një “aleat të madh jo-NATO“, pjesërisht si rezultat i ndihmës së Dohas për evakuimin e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani, megjithëse gazi ishte në ballë të bisedimeve të tyre. Kjo është në kontrast me tensionin midis Shtëpisë së Bardhë dhe Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për shkak të refuzimit të tyre për të rritur prodhimin e naftës dhe për të ndihmuar në uljen e çmimeve.

Katari tashmë po korr përfitime. Ekonomia prej 200 miliardë dollarësh pritet të rritet me 4.4% këtë vit, më së shumti që nga viti 2015, sipas CitiGroup. Produkti i brendshëm bruto për person do të rritet në pothuajse 80,000 dollarë, duke u mbështetur drejt niveleve në vende si Ishujt Kajman dhe Zvicra. Fillimi i asaj që mund të jetë një “supercikli” i gazit vjen pikërisht kur bumi i ndërtimit të Kupës Botërore që fuqizoi ekonominë vitet e fundit i vjen fundi, sipas Ziad Daoud, kryeekonomist i tregjeve në zhvillim në Bloomberg Economics. “Koha është me fat për Katarin, i cili mund të shohë një shtytës të ri rritjeje për këtë dekadë,” tha ai.

Çfarë do të bëjë Katari me paratë?

Pyetja tani është se çfarë do të bëjë Katari me të ardhurat e tij të papritura me lëndë djegëse LNG. Historia e saj sugjeron jo vetëm një zhytje më të thellë në tregjet globale të aksioneve, por edhe sulme të politikës së jashtme që nuk kanë qenë gjithmonë në harmoni me aleatët e saj në SHBA dhe Evropë.

Shumica e parave do të përdoren për të forcuar fondin e pasurisë sovrane të Katarit, sipas një personi të njohur me këtë çështje. Kjo do t’i mundësonte Autoritetit të Investimeve të Katarit, tashmë një investitor i madh në kompani nga Barclays Plc te Volkswagen AG, si dhe në pasuritë e paluajtshme në Nju Jork dhe Londër, të përshpejtojë shtytjen e saj drejt aksioneve të teknologjisë.
Katari gjithashtu mund të përdorë fondin për të çuar përpara qëllimet e tij rajonale. Muajin e kaluar, qeveria premtoi 5 miliardë dollarë investime në Egjipt. Kjo ishte pjesë e një plani të shteteve të Gjirit për të mbështetur vendin e Afrikës Veriore, i cili është goditur nga një rritje e çmimeve të ushqimeve që nga fillimi i luftës në Ukrainë.
Investimet e mëparshme të lidhura me politikën e jashtme nuk kanë dhënë gjithmonë dividentë. Autoriteti i Investimeve të Katarit vendosi miliarda dollarë në asetet ruse, përfshirë kompaninë shtetërore të naftës Rosneft PJSC në dekadën e fundit. Vlera e tyre tani është fundosur.

Mbështetja për Egjiptin përfshinte 8 miliardë dollarë pas kryengritjes së Pranverës Arabe në 2011, kur Vëllazëria Myslimane drejtonte qeverinë. Udhëheqja e saj rezultoi jetëshkurtër, me ushtrinë egjiptiane që rrëzoi Presidentin Mohamed Morsi në 2013. Mbështetja e Katarit ndaj tij, nën babanë e Sheikut Tamim, Sheiku Hamad, tërhoqi kritika nga shtetet e tjera të Gjirit dhe ishte një nga arsyet e bojkotit të tyre vite më vonë.

Sheiku Hamad gjithashtu investoi në Gaza pas marrjes së saj nga Hamasi, u cilësua një organizatë terroriste nga SHBA dhe mbështeti revolucionin në Siri për të rrëzuar Bashar al-Asad. Ai mbetet në pushtet ndërsa lufta civile zvarritet.

Katari mund të luajë një rol interesant rajonal, por ai vjen me shumë rrezik,” tha Young në Institutin e Lindjes së Mesme. Të qenit miq dhe bashkëbisedues për rastet problematike të rajonit vjen me bagazhe të paparashikueshme.

Rruga e ngadaltë drejt pasurive marramendëse

Rëndësia e Katarit për furnizimin me gaz botëror ka qenë një rrugëtim i gjatë. Rezervat e saj gjenden kryesisht në Fushën e Veriut, një gjigant në det të hapur që shtrihet në ujërat iraniane që Shell Plc e zbuloi në vitin 1971. Megjithatë kompania e braktisi shpejt. Gazi kishte pak vlera, veçanërisht nëse ishte shumë larg për t’u dërguar në tregjet kryesore.
Në vitet 1990, financat e Katarit ishin nën tendosje pasi prodhimi i naftës dhe çmimet e tij ranë. Abdullah Bin Hamad Al Attiyah, ministri i energjisë në atë kohë, besonte se gazi ishte e ardhmja.

Konsumi po rritej dhe inxhinierët kishin ulur koston e prodhimit të LNG-së, ku karburanti kompresohet dhe ftohet në 258 gradë nën Fahrenheit (-161 gradë Celcius), duke bërë të mundur transportimin e tij në të gjithë botën. Në vitin 2012, vendi ishte bërë eksportuesi më i madh në botë falë kërkesës në Japoni dhe Tajvan. Evropa, megjithatë, u tregua një treg më i ashpër për t’u goditur për shkak të konkurrencës nga Rusia.

Në vitin 1997 apo 1998 shkova në Gjermani, takova zyrtarë gjermanë dhe diskutuam nëse Katari mund të ishte një furnizues”, tha Al Attiyah në një intervistë. “Ata u përgjigjën: “Oh, ne nuk mendojmë se kemi nevojë për LNG-në tuaj, sepse do të marrim shumë gaz nga Rusia përmes tubacioneve dhe është më e lirë.”
Argumenti i Al Attiyah se ata kishin nevojë për shumë furnizues u vërtetua përfundimisht i drejtë kur Rusia filloi konfliktin më vdekjeprurës të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore dhe nga kërcënimet e Putinit për t’u hakmarrë kundër sanksioneve perëndimore duke mbyllur eksportet e gazit. BE-ja ka vendosur ndëshkime shtrënguese për tregtinë dhe biznesin në një përpjekje për të izoluar Rusinë, por deri më tani ajo nuk është e përjashtuar nga nafta dhe gazi.

Tani për tani, Katari nuk mund të prodhojë mjaftueshëm për të përmbushur nevojat e Evropës, e cila merr rreth 40% të gazit të saj nga Rusia. Energjia e prodhuar nga shteti i Katarit po pompon me kapacitet të plotë dhe më shumë se 80% e ngarkesave të saj shkojnë në Azi. Shumica e tyre shiten sipas kontratave shumëvjeçare që Doha ka thënë se nuk do t’i anulojë për të devijuar furnizimet në Evropë.

Megjithatë, fitorja e së ardhmes është e qartë. Morgan Stanley pret që orientimi i Evropës nga energjia ruse të nxisë një rritje prej 60% të konsumit global të LNG deri në vitin 2030. Goldman Sachs parashikon që çmimet e gazit në Azi dhe Evropë do të jenë deri në 25 dollarë për milion njësi termike britanike të paktën deri në vitin e ardhshëm. Ky është më shumë se 6 herë më i lartë se çmimi i kthimit për projektin e zgjerimit të Katarit. Bankat amerikane janë në mënyrë të ngjashme pozitive për naftën, me të cilën janë të lidhura shumica e kontratave ekzistuese të furnizimit të Katarit.
BE-ja ka nisur një strategji shumëplanëshe për të marrë më shumë LNG dhe gaz me tubacione nga jashtë Rusisë. Gjermania, ministri i ekonomisë i së cilës, Robert Habeck, udhëtoi në Doha për të takuar emirin në mes të marsit, është zotuar të ndërtojë terminalet e saj të parë të importit të LNG. Vende të tilla si Estonia po shikojnë gjithashtu lehtësira të reja.Edicioni i sivjetshëm i konferencës së politikës së jashtme të Forumit të Dohas në mars u ndoq nga pothuajse 4,000 njerëz, duke përfshirë edhe kryediplomatin e BE-së, Josep Borell. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mori duartrokitje të gjata për një video-fjalim në të cilën ai tha se Katari mund të parandalojë Rusinë nga përdorimi i energjisë si “një armë për të shantazhuar botën“.
Siç tha Elan Habib, drejtor i Lindjes së Mesme në firmën e analizës së mallrave ICIS: “Pushtimi i Rusisë dhe pasiguria e furnizimit me gaz në Evropë kanë ndryshuar lojën për Katarin“.
Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here