A do të jetë Twitter me pagesë?

Elon Musk ka thënë se bizneset dhe qeveritë së shpejti mund të kenë nevojë të paguajnë një “kosto të vogël” për të përdorur Twitter vetëm disa javë pasi njoftoi se planifikon të blejë platformën e mediave sociale për 44 miliardë dollarë.

Miliarderi i teknologjisë, i cili është gjithashtu CEO i Tesla dhe SpaceX, shtoi në një postim të martën vonë se platforma do të vazhdojë të jetë falas për “përdoruesit e rastësishëm“.

Është e paqartë se sa do të dëshironte Musk të ngarkonte bizneset dhe qeveritë, ose nëse grupe të caktuara si organizatat jofitimprurëse dhe gazetarët do të përjashtoheshin nga çdo tarifë e vendosur.

Twitter nuk pranoi të komentonte kur u kontaktua nga CNBC.

Me kalimin e viteve, Twitter nuk ka arritur të fitojë aq shumë para sa platformat e tjera të mediave sociale si Facebook, Instagram dhe YouTube.

Musk, i cili ka 90.7 milionë ndjekës në Twitter, më parë tha se dëshiron “ta bëjë Twitter më të mirë se kurrë duke përmirësuar produktin me veçori të reja“.

Twitter tashmë po eksperimenton me një shërbim abonimi me pagesë të quajtur Twitter Blue në SHBA, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re që ofron veçori shtesë.

Oferta premium, e cila kushton 2.99 dollarë në muaj në SHBA, u jep përdoruesve akses në veçori të tilla si zhbërja e cicërimave dhe shënimi i faqeve në Twitter. Musk tha muajin e kaluar se dëshiron të ulë çmimin e Twitter Blue dhe të bëjë ndryshime në shërbim duke përfshirë futjen e një ndalimi të reklamave.

Diku tjetër, Musk ka thënë gjithashtu se të gjitha mesazhet direkte të Twitter duhet të jenë të koduara nga skaji në fund, në mënyrë që askush të mos mund të spiunojë ose hakojë mesazhet e një përdoruesi.

Në Met Gala vjetore të hënën, Musk tha se Twitter gjithashtu duhet të heqë qafe robotët, trollët dhe mashtrimet që ekzistojnë në platformë.

Ne nuk duam që njerëzit të mashtrohen dhe të harxhojnë paratë e tyre dhe gjëra të tilla,” tha ai.

Planet IPO?
Twitter aktualisht është i listuar në bursën Nasdaq në Nju Jork, por Musk shpreson ta bëjë atë private.

Megjithatë, Musk u ka thënë investitorëve se ai mund të zgjedhë ta kthejë Twitter-in në tregun publik të aksioneve brenda tre vjetësh, sipas një raporti nga The Wall Street Journal të hënën që citon njerëz të njohur me këtë çështje.

Duke supozuar se marrëveshja e blerjes mbyllet dhe Musk merr pronësinë e Twitter, kompania do të kontrollohet nga personi më i pasur në botë dhe dikush që ka qenë një kritik i rëndë i platformës ndërsa e përdor atë në mënyra të diskutueshme ligjërisht, kryesisht përmes postimeve të ndjeshme rreth Tesla-s.

Megjithëse Musk ka treguar se interesi i tij kryesor në Twitter ka të bëjë me atë që ai e sheh si censurim të fjalës së lirë nga kompania, kritikët e Musk janë të shqetësuar se kontrolli i miliarderit mbi platformën do të rezultojë në heshtjen e zërit të tyre dhe të tjerëve me të cilët ai nuk pajtohet, duke pasur parasysh se ai shpesh i ka bllokuar kritikët nga llogaria e tij personale.

Në konferencën TED2022 në Vankuver muajin e kaluar, Musk tregoi se si do të dëshironte të shihte ndryshimin e platformës nën pronësinë e tij.

Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që të ketë një arenë gjithëpërfshirëse për fjalën e lirë,” tha ai në atë kohë, duke pranuar se do të nevojitej një moderim i përmbajtjes për t’u marrë me thirrjet e qarta për dhunë dhe për të siguruar që shërbimi të jetë në përputhje me ligjet në vendin në të cilën vepron.

Ai gjithashtu tha se në përgjithësi do të preferonte “time-out” në vend të ndalimeve të përhershme, të cilat mund të sugjerojnë një rrugë për ish-presidentin Donald Trump për t’iu bashkuar platformës nën kontrollin e Musk. Twitter e ndaloi Trumpin nga platforma pas postimeve të tij në Twitter rreth kryengritjes së 6 janarit në Kapitolin e SHBA, duke përmendur “rrezikun e nxitjes së mëtejshme të dhunës“.

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here