28.5 C
Tirana, AL
Monday, May 29, 2023
Kreu Etiketimet #lufta

Etiketim: #lufta

Ukrainë – Jeta në qytetin fantazmë të Kharkiv

Kur predhat ruse filluan të binin si shi mbi Saltivka në shkurt, jeta në blloqet e banesave të numëruara të lagjes u bë si...

Lufta po bën një nga vendet më të pasura të botës...

Ndërsa avionët fillojnë të zbresin në Doha, pasagjerët mund të shikojnë nga poshtë stadiumin e ri 80,000 vendesh që ngrihet nga shkretëtira që do...

Putin paralajmëron se raketa e re balistike ndërkontinentale Sarmat do t’i...

Rusia ka testuar me sukses një raketë të re balistike ndërkontinentale që do t'i bëjë armiqtë e Kremlinit të "mendohen dy herë" përpara se...

Pesë zhvillime kryesore pasi rusët u detyruan të tërhiqen nga zonat...

Trupat ruse po përgatiten për një sulm të madh në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore, paralajmëruan zyrtarët të hënën mbrëma, duke kërkuar evakuim masiv. Megjithatë,...

Lufta e dytë e Ftohtë tashmë ka filluar

Vetëm 60 vjet më parë, SHBA dhe Bashkimi Sovjetik ishin në kulmin e një Lufte të Ftohtë që pothuajse rezultoi në luftë bërthamore.  Sot,...

Nafta rritet, ndërsa samitet e NATO-s dhe BE-së ngrenë spektrin e...

Nafta u rrit përpara një "stuhie" të aktivitetit diplomatik të nivelit të lartë dhe gjatë luftës një-muajshe në Ukrainë, por mund të shohë sanksione...

Lufta Rusi – Ukrainë: Çmimet e naftës po rriten dhe aksionet...

Çmimet e naftës u rritën dhe aksionet u fundosën gjatë tregtimit të ethshëm të hënën, pasi rreziku i një ndalimi të SHBA-së dhe Evropës...

8 mite që po shpërndahen mbi luftën Rusi – Ukrainë

Sipas analizës së NewsGuard, pretendimet e pavërteta për gjenocidin dhe autoritetet në Kiev që mbështesin nazizmin janë ndër gënjeshtrat më të zakonshme të përhapura...

BP do të heqë aksionet në kompaninë shtetërore ruse të naftës...

Lëvizja mund të godasë kompaninë e naftës me 25 miliardë dollarë akuza pas pushtimit të Ukrainës nga Moska. BP po kërkon të heqë 20% të...

Equinor i Norvegjisë tërhiqet nga investimi “i paqëndrueshëm” rus

Vendimi i prodhuesit të naftës dhe gazit vjen një ditë pasi rivali BP njoftoi planet për të hequr aksionet në Rosneft. Prodhuesi norvegjez i naftës...

Lajmet e fundit Rusi-Ukrainë: Karvani prej tre miljesh lëviz drejt Kievit,...

Një kolonë prej tre miljesh trupash dhe tankesh ruse ka lëvizur ngadalë drejt Kievit pasi Bjellorusia u raportua se po dërgonte trupa për të...

Pesë zhvillime kryesore nga lufta Rusi – Ukrainë

Ndërsa beteja për Kievin hyn në ditën e katërt brutale, valët e trupave ruse po afrohen në kryeqytetin ukrainas. Të dielën në mëngjes, forcat e...

Ja se si të lëndoni vërtet kleptokracinë e Putinit

Është e rrallë që deputetët në Dhomën e Komunave të jenë të bashkuar për ndonjë çështje, sepse e tillë është natyra e polarizuar e...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!