Miliarderët globalë shkojnë në Itali për lehtësim taksash dhe “dolce vita”

Numrat në rritje janë joshur nga një taksë e sheshtë si statusi jo-domethënës i Mbretërisë së Bashkuar, duke krijuar një bum për agjentët e pasurive të patundshme dhe markat luksoze

Dhomat e gjera të Palazzo Raggit, një xhevahir arkitektonik i shekullit të 18-të, shumë pranë Shkallës Spanjolle të Romës, dikur banohej nga një familje fisnike e famshme dhe një mori kardinalësh dhe personazhesh të tjerë historikë që vinin nga aristokracia italiane.

Tani ndërtesa gjashtëkatëshe, e cila qëndroi e braktisur për vite me radhë, po ringjallet ndërsa përgatitet të mirëpresë një klasë të re banorësh: miliarderët e huaj që po u kthejnë shpinën vendeve si Zvicra, Dubai apo ishujt Kajman dhe po shpërngulen në Itali për të shijuar “dolce vita” dhe, për më tepër, përfitimet financiare të një regjimi tatimor joshës.

Italia lëshoi një nxitje pak të njohur, e cila vlen për super të pasurit e të gjitha kombësive, në 2017. Në këmbim të pagesës së një tarife vjetore prej 100,000 € (87,000 £), ata që marrin rezidencën në vend përjashtohen plotësisht nga pagimi i tatimit mbi të ardhurat e krijuara jashtë shtetit. Iniciativa shtrihet edhe për anëtarët e familjes për një pagesë vjetore prej 25,000 € për person.

Masa, e cila synonte të rriste shpenzimet e mëdha në Itali, qofshin ato për prona apo marka luksoze, joshi 98 njerëz në vitin e parë të saj përpara se të kalonte në 549 deri në vitin 2020 dhe të kalonte më shumë se dy-fish në 1,339 në 2021.

Ardhja e tyre ka rigjallëruar tregun e shtëpive luksoze – blerësit rrallë shpenzojnë më pak se 10 milionë euro – dhe ka nxitur rizhvillimin e monumenteve historike të neglizhuara prej kohësh në qendrat e qyteteve.

19 nga 29 apartamentet e pasura në zhvillim në Palazzo Raggi janë “rrëmbyer” që kur dolën në shitje më pak se një vit më parë, dhe disa janë blerë nga ata që shfrytëzojnë taksën e sheshtë.

Ne kurrë nuk kemi shitur kaq shpejt në Romë,” tha Diletta Giorgolo, drejtuese e pronave rezidenciale në Itali Sotheby’s International Realty. “Njerëzit duan një pjesë të një shtëpie të shekullit të 18-të, por me një interior që është modernizuar plotësisht.”

Giorgolo ka pasur disa vite të zëna me punë. Fluksi i super të pasurve filloi seriozisht në vitin 2019 dhe u nxit pjesërisht nga njerëz në Mbretërinë e Bashkuar me status jo-vendbanimi – një regjim i ngjashëm me atë të Italisë, ku ata përjashtohen nga pagimi i tatimit mbi të ardhurat ose fitimet kapitale të fituara jashtë shtetit – duke ikur si një rezultat i një Brexit të afërt. Më pas erdhi pandemia e koronavirusit, një përvojë që i la shumë të rishikonin zgjedhjet e tyre të jetesës.

Giorgolo i ka shitur një pronë në ishullin Capri një çifti francez, i cili e shndërroi atë në një hotel butik; një rezidencë prej 20 milionë eurosh në Venecia për një blerës kinez; dhe një rezidencë me vlerë 10 milionë euro në Laglio, qyteti i Liqenit të Komos, ku George Clooney ka një shtëpi, për një çift nga Zvicra.

Klientët më të fundit me taksa të sheshta përfshijnë një çift holandez që bleu një shtëpi në Romë për më shumë se 10 milionë euro dhe një tjetër që pagoi 11 milionë euro për një vend në Milano.

Disa prej tyre blenë prona që sapo kishin dalë në treg, të tjerë blenë prona që kishin nevojë për restaurim,” tha Giorgolo. “Disa kanë marrë me qira prona më të mira gjatë vitit të tyre të parë në Itali përpara se të blinin. Ka qenë padyshim një nga gjërat më të mira që ka ndodhur për tregun e nivelit të lartë të pasurive të paluajtshme.”

Marco Cerrato, një avokat tatimor dhe partner në Maisto e Associati në Milano, ka trajtuar çështjet financiare të disa banorëve të rinj miliarderë në Itali.

Ai tha se shtetasit e huaj që dikur kishin status jo-vendbanimi në Mbretërinë e Bashkuar kishin qenë në krye. “Brexit është një aspekt, pasi Britania e Madhe, veçanërisht Londra, filluan të bëheshin më pak mikpritëse,” tha ai. “Por një faktor i madh është frika se një fitore e mundshme e Partisë Laburiste në zgjedhjet e ardhshme mund të çojë në heqjen e stimujve të tillë tatimorë.”

Ndër kontigjentin e super të pasurve janë ata që kanë ndërruar vendbanimin nga Zvicra, e cila gjithashtu ka një regjim të favorshëm tatimor, pasi ata tërhiqen nga kostot më të lira të jetesës në Itali, bukuria dhe klima më e ngrohtë. Të tjerë kanë ardhur nga Azia ose Amerika e Jugut.

Ata janë bankierë investimesh, menaxherë asetesh, sipërmarrës, njerëz që punojnë në teknologji ose ata që kanë të ardhura të krijuara përmes dividentëve ose besimeve.

Në fillim, regjimi i taksës së sheshtë ishte në shënjestër veçanërisht ndaj atyre që kishin të ardhura pasive,” tha Cerrato. “Por më pas erdhën ata që punonin në mënyrë aktive – ata duhet të paguajnë tatimin mbi të ardhurat e prodhuara në Itali – por prapë e panë regjimin tërheqës.”

Autoriteti tatimor i Italisë solli 108 milionë euro nga iniciativa në vitin 2021, ndërkohë që markat luksoze po investojnë më shumë në zonat ku banojnë super të pasurit, që janë kryesisht në Romë, Milano, Firence dhe Venecia dhe zonat e Toskanës, Lombardisë dhe Ligurisë, por gjithashtu në jug duke përfshirë Siçilinë.

Noto, një zonë e Siçilisë në jug të Katanias, ka tërhequr shumë blerës të pasur, tha Giorgolo.

Catania ka lidhje shumë të mira fluturimi, kështu që kjo ka ndihmuar në zhvillimin e interesit,” tha ajo. “Pra, nëse nuk duhet të jenë në një qytet, njerëzit fokusohen në vende të bukura si Siçilia. Por në përgjithësi, interesi në të gjithë Italinë ka qenë eksponencial.”

Salla e ekspozitës për pronat që shiten në Palazzo Raggi tërheq një numër të qëndrueshëm klientësh të mundshëm gjatë gjithë ditës. Me ndërtimin e caktuar për të përfunduar në fund të vitit 2024, ata janë të njohur vetëm për broshurat e shitjeve dhe videot promovuese që tregojnë tarraca me pamje fantastike mbi Romë, si dhe pamjet vizuale që tregojnë punimet e restaurimit në faza të ndryshme.

Vincenzo Lupattelli, një menaxher shitjesh në Sotheby’s, nuk është në gjendje të zbulojë asnjë detaj rreth klientëve të tij. Por ai tha se kërkesat e tyre janë të ulëta. “Palazzo Raggi ka të bëjë me klasin,” tha ai. “Nuk ka kërkesa si xhakuzi dhe sauna. Ata nuk do të sjellin as një makinë sportive pasi nuk ka garazh. Ata janë njerëz që duan të ndjejnë historinë, por në një mjedis modern, dhe të shijojnë shëtitjet nëpër Romë. Ata nuk do të kenë të bëjnë as me fqinjët e zhurmshëm, pasi një ekspert akustik po punon për t’i bërë të gjitha apartamentet të papërshkueshëm nga zëri.”

Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here