Nis në Shqipëri Samiti BE-Ballkani Perëndimor

Udhëheqësit e vendeve të Ballkanit takohen me zyrtarë të lartë të BE-së në Tiranë, të vendosur për të diskutuar çështjet e sigurisë, Ukrainën, imigracionin, dialogun Serbi-Kosovë

Samiti BE-Ballkani Perëndimor filloi të martën në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë.

Udhëheqësit e vendeve në rajon, si dhe shefi i Këshillit Evropian Charles Michel dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, po marrin pjesë në samit.

Kryeministri shqiptar Edi Rama priti liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor në Sheshin Italia në kryeqytet.

Samiti pritet të presë diskutime mbi çështje të tilla si pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, forcimi i sigurisë kundër ndërhyrjeve të huaja, trajtimi i problemeve që dalin nga imigracioni dhe lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar.

Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja për normalizimin ndërmjet Serbisë dhe Kosovës për zbutjen e tensioneve dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes dy fqinjëve është gjithashtu në axhendë, së bashku me liberalizimin e vizave për Kosovën.

Pas sesioneve të samitit, Rama, Michel dhe von der Leyen do të mbajnë një konferencë për shtyp.

Qindra forca sigurie thuhet se u përdorën për këtë samit, së bashku me masa të tjera.

Burimi: Anadolu Agency
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here