Një burrë nga Teksas i ofron Elon Musk 100 hektarë tokë për të zhvendosur selinë e Twitter nga San Francisko

Një burrë në zonën e Austin po i ofron CEO-s të Tesla, Elon Musk, 100 hektarë tokë falas për të zhvendosur selinë e Twitter nga San Francisko në Teksas. Oferta vjen pas ofertës së suksesshme të Musk për të blerë Twitter për 44 miliardë dollarë.

Elon Musk, zhvendos Twitter në Schwertner, TX. 38 milje në veri të Austin në kontenë Williamson, dhe ne do t’ju japim 100 hektarë tokë FALAS”, shkroi në Twitter të martën Jim Schwertner, president dhe CEO i Schwertner Farms.

Schwertner, i cili mbikëqyr bujqësinë dhe blegtorinë në 20,000 hektarë tokë, tha se ai mendon se Musk është gjëja më e mirë që mund t’i ndodhë ndonjëherë Teksasit dhe tha se një biznes si Twitter do të shtonte shumë vende pune dhe do të nxiste ekonominë.Ai shtoi se dhënia e tokës – e cila është e barabartë me rreth 75 fusha futbolli – Musk-ut do të ishte një situatë ku të gjithë do të dilnin të fituar.

Kjo zonë po shpërthen dhe ne duam të jemi pjesë e kësaj rritjeje shpërthyese,” tha Schwertner.”Unë thjesht mendoj se me të gjitha gjërat që ka bërë, ai padyshim i pëlqen Teksasi, apo nuk do të kishte lëvizur nga Kalifornia,” shtoi ai. “Dhe unë dua të jem pjesë e planit të tij nëse ai do të vijë për vizitë me ne.”

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott (R) gjithashtu komentoi mbi Schwertner që i ofroi Musk 100 hektarë tokë, duke thënë: “Unë do ta shpall atë një “Zonë të Fjalës së Lirë”. Ndoshta mund ta riemërtojmë Twitter, Teksas. Mendo pak për këtë, @elonmusk. ”

Zhvendosja e Twitter në Lone Star State nga Musk nuk do të ishte e paprecedentë për miliarderin.Vitin e kaluar, Musk e zhvendosi zyrtarisht selinë e Tesla-s nga Palo Alto, Kaliforni, në Austin, Teksas. SpaceX e Musk dhe Boring Company janë gjithashtu me seli në Teksas.

Në kohën e publikimit, Musk ende nuk i është përgjigjur ose nuk e ka pranuar publikisht ofertën prej 100 hektarësh të Schwertner.

Burimi: J News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here