Një superjumbo A380 përfundoi një fluturim tre orë të gjatë me vaj gatimi

I madh, i gjerë dhe potencialisht shumë më i qëndrueshëm, Airbus A380,  gjigandi i qiejve, ka përfunduar një fluturim provë me vaj gatimi.
Avioni testues përfundoi një fluturim tre-orësh nga aeroporti Blagnac në Tuluzë — selia qendrore franceze e Airbus — më 25 mars.  Fluturimi u mundësua nga karburanti i qëndrueshëm i aviacionit, ose SAF – i bërë kryesisht nga vaji i përdorur për gatim dhe yndyrat e mbeturinave – dhe funksionoi në një motor të vetëm Rolls-Royce Trent 900.
Airbus më pas vazhdoi me një fluturim të dytë A380, duke përdorur të njëjtin karburant vaji gatimi, më 29 mars, duke fluturuar nga Toulouse në Nice. Fluturimi i dytë ishte për të monitoruar përdorimin e SAF gjatë ngritjes dhe uljes.
Karburanti i përdorur furnizohej nga TotalEnergies, një kompani me bazë në rajonin e Normandisë të Francës, është bërë nga estere të hidropërpunuara dhe acide yndyrore (HEFA), të cilat nuk përmbajnë aromatike dhe squfur.
Airbus ka testuar përdorimin e fluturimeve me fuqi SAF për vitin e kaluar, me një A350 të testuar në mars 2021 dhe një aeroplan A319 neo në tetor.  Kompania shpreson të marrë avionin e saj të certifikuar për të fluturuar me SAF deri në fund të dekadës.  Aktualisht, aeroplanët Airbus mund të fuqizohen me deri në 50% SAF, të përzier me vajguri tradicionale.
“Rritja e përdorimit të SAF mbetet një rrugë kyçe për arritjen e ambicieve të industrisë për emetimet neto të karbonit deri në vitin 2050”, tha Airbus në një deklaratë.  Kompania pretendon se aeroplanët që fluturojnë në SAF mund të reduktojnë emetimin e karbonit midis 53% dhe 71%.
Airbus planifikon të sjellë në treg avionin e parë në botë me emetim zero deri në vitin 2035.
SAF tashmë po përdoret në sasi të kufizuara nga disa linja ajrore.  Por çmimet e larta nënkuptojnë që adoptimi i gjerë nuk pritet së shpejti.
Kohët e fundit, Airbus njoftoi se avioni gjigant do të vihej në shërbim për të testuar një motor eksperimental me hidrogjen, një tjetër risi që synon ta bëjë fluturimin më pak të dëmshëm për mjedisin.
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here