Shpërthime të mëdha në Kiev pavarësisht premtimit për tërheqjen e trupave

Shpërthime të mëdha u raportuan në Kiev të martën mbrëma, vetëm disa orë pasi Rusia tha se do të “ulte në mënyrë dramatike” operacionet e saj ushtarake në kryeqytetin ukrainas.

SHBA ka paralajmëruar aleatët që të mos “mashtrohen” nga Rusia pasi Kremlini njoftoi të martën se po zvogëlonte përpjekjet e tij ushtarake në Kiev.

Shtëpia e Bardhë beson se tërheqja e trupave nga afër Kievit është thjesht një rishpërndarje dhe Antony Blinken, sekretari amerikan i shtetit, tha se “brutalizimi” i Rusisë ndaj Ukrainës “vazhdon ndërsa flasim”.

Sirenat e sulmit ajror mund të dëgjoheshin të tingëllojnë deri në orët e vona të natës, me banorët që u urdhëruan të shkonin në bunkerë.

Volodymyr Zelensky tha se bisedimet e paqes me negociatorët rusë kanë qenë pozitive, por paralajmëroi se Kremlinit nuk mund t’i besohet.

Ai tha: “Sigurisht, ne i shohim të gjitha rreziqet. Natyrisht, ne nuk kemi arsye për t’u besuar fjalëve të përfaqësuesve të një vendi që bën luftë kundër nesh. Ukrainasit nuk janë naivë”.

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here