Njihuni me njerëzit më të pasur të SHBA-së me më shumë fëmijë

Elon Musk shkroi në Twitter në maj se sa më të pasur janë njerëzit, aq më pak fëmijë kanë. Një rishikim i miliarderëve amerikanë e vërteton se ai e ka gabim.

Në korrik, dokumentet e gjykatës zbuluan se miliarderi dhe sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk, 51 vjeç, kishte fshehurazi binjakë me Shivon Zilis, një ekzekutive e lartë në Neuralink të themeluar nga Musk, në nëntor 2021, një muaj para se të kishte një vajzë me nënë surrogate me ish të dashurën Grimes. Zilis kishte punuar me Musk në Tesla përpara se të bashkohej me Neuralink.

Musk, i cili është personi më i pasur në botë – me vlerë më shumë se 200 miliardë dollarë – tani ka nëntë fëmijë me tre gra, duke përfshirë trenjakë dhe dy grupe binjakësh. Një fëmijë i 10-të, i linduri i tij i parë, vdiq 10 javësh. “Fëmijët ia vlejnë, nëse është e mundur, po planifikoj të rris ndjeshëm përfitimet e kujdesit për fëmijët në kompanitë e mia”, shkroi ai në Twitter, në përgjigje të një personi që pyeti pse njerëzit nuk duhet të kenë fëmijë për arsye financiare. Ai shtoi se Fondacioni Musk planifikon të dhurojë drejtpërdrejt për familjet dhe se detajet do të shpalleshin muajin e ardhshëm. “Shpresoj që të keni familje të mëdha dhe urime për ata që tashmë kanë!” postoi ai në Twitter.

Musk ka qenë një përkrahës i hapur që amerikanët të kenë më shumë fëmijë, duke postuar në maj në Twitter se niveli i lindjeve në SHBA ka qenë “nën nivelet minimale të qëndrueshme për 50 vjet“. Në përgjigje të lajmeve të fundit për binjakët e pazbuluar më parë, Musk shkroi në Twitter se ai “po bënte çmos për të ndihmuar krizën e nënpopullimit” dhe tha se “shkalla në rënie e lindjeve është rreziku më i madh me të cilin përballet qytetërimi“.

Biseda tërhoqi shumë mbështetës, duke përfshirë prezantuesin e televizionit dhe babanë e tetë fëmijëve, Nick Cannon, i cili shkroi në Twitter: “Po aty me ty vëllai im!” Por disa besojnë se komentet e Musk janë të diskutueshme. Në fund të fundit, popullsia e SHBA-së, në fakt, është rritur çdo vit, pjesërisht falë emigracionit dhe jetëgjatësisë më të gjatë.

Disa janë gjithashtu kritikë për mënyrën se si ai prindëron. “Prindërimi i tij neglizhent ndaj fëmijëve që ai rrallë i sheh është i turpshëm. Ndryshe nga Steve Jobs, të paktën ai i ka pranuar përgjegjësitë e tij për mbështetjen financiare, por ka hequr dorë nga kujdesi dhe edukimi i këtyre të rinjve”, tha Jeffrey A. Sonnenfeld, një dekan i Studimeve të Lidershipit në Shkollën e Menaxhimit të Yale. “Është mjaft ironike, nëse jo hipokrite, për kolegët e Musk të festojnë modelin e tij të karakterit moral amerikan me vlera të tilla përçmuese familjare në praktikë.

Një koment i mëparshëm në maj nga Musk gjithashtu pohoi se ai ishte i rrallë në mesin e njerëzve të pasur që të kishte kaq shumë fëmijë. “Ndryshe nga sa mendojnë shumë, sa më i pasur të jetë dikush, aq më pak fëmijë kanë. Unë jam një përjashtim i rrallë. Shumica e njerëzve që njoh kanë zero ose një fëmijë”, shkroi ai në Twitter më 24 maj.

Bazuar në një analizë të Forbes të më shumë se 700 miliarderëve amerikanë, megjithatë, ai është i gabuar në supozimin e tij. Këta ultra të pasur kanë një mesatare prej 2.3 fëmijë, mbi mesataren e fundit 1.93 për amerikanët mesatarë, sipas Statista. Kur merren parasysh vetëm ata miliarderë që kanë fëmijë, numri mesatar i fëmijëve rritet në 3.1.

Musk është gjithashtu larg nga i vetmi miliarder me fëmijën e tij apo të saj. Janë 22 miliarderë amerikanë me shtatë ose më shumë fëmijë, përfshirë regjisorin Steven Spielberg dhe pronarin e New York Mets, Steve Cohen. Disa, si republikani konservator Farris Wilks, i cili është pastori i kishës së tij, Asambleja e Kishës së Ditës së Shtatë të Jahweh, pranë Cisco, Teksas, i kanë pasur të gjithë fëmijët e tyre me një partner. Të tjerë si Musk dhe Ron Perelman, baba i tetë fëmijëve, i kanë pasur me shumë gra. Nuk janë vetëm meshkujt. Gruaja më e pasur e Amerikës e bërë vetë, Diane Hendricks ka shtatë fëmijë, ashtu si edhe bashkëthemeluesi i Pizza Little Caesars, Marian Ilitch. Katër nga nëntë me më shumë fëmijë, duke përfshirë Wilks, David Duffield, Jerry Moyes dhe Nelson Peltz, të gjithë dhuruan për fushatën e rizgjedhjes së Donald Trump; askush nuk dukej se mbështeste Joe Biden.

Të jesh prind është thirrja më e rëndësishme që mund të kemi në jetë. Është gjithashtu më shpërblyesja.” – Frank VanderSloot
Miliarderi me më shumë fëmijë – ai ka 15 – është Suhail Bahwan nga Omani. Në SHBA, të drejta të tilla mburrjeje i përkasin personit më të pasur në Idaho, Frank VanderSloot, themeluesit dhe CEO i Melaleuca, një prodhues dhe shitës me pakicë në internet i 450 produkteve të shëndetit dhe mirëqenies, dhe babait të 14 fëmijëve. “Të jesh prind është thirrja më e rëndësishme ne mund të kemi në jetë”, tha ai për Forbes. “Është gjithashtu më shpërblyesja.”
Më poshtë janë nëntë amerikanë duke përfshirë Musk me nëntë ose më shumë fëmijë.
Frank VanderSloot – 14 fëmijë
I rritur në një fermë në Idahon Veriore, VanderSloot u konvertua në Kishën e Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme si adoleshent dhe është një donator i madh republikan. Tani 73 vjeç, ai ka gjashtë fëmijë nga martesa e tij e parë dhe tetë nga martesa e parë e gruas së tij aktuale. Ata janë të martuar prej 26 vitesh.

Farris Wilks – 11 fëmijë
Titani i industrisë së naftës dhe gruaja e tij Jo Ann kanë qenë të lidhur me grupe konservatore të krishtera dhe PAC, dhe kanë dhuruar 125,000 dollarë për fushatën e Mitt Romney në 2012 dhe ofertën presidenciale të Ted Cruz në 2015. Ata gjithashtu dhuruan për fushatën e rizgjedhjes së Donald Trump.

David Duffield – 10 fëmijë
Themeluesi i kompanive softuerike Workday dhe PeopleSoft, Duffield dhe gruaja e tij Cheryl kanë 10 fëmijë (pesë prej të cilëve të adoptuar), shtatë nipër e mbesa, katër papagaj dhe katër qen. Fondi i tij jofitimprurës Maddie’s ka dhënë 255 milionë dollarë grante për grupet e përqendruara në mirëqenien e kafshëve dhe eliminimin e strehimoreve për vrasje në të gjithë SHBA.

Jerry Moyes – 10 fëmijë
Moyes themeloi Swift Transportation me babain e tij në vitin 1966 me një kamion, duke transportuar pambuk dhe çeliku të importuar midis Arizonës dhe Kalifornisë. Ai dhe gruaja e tij Vickie janë të martuar që nga viti 1980 dhe kanë 10 fëmijë së bashku.

Nelson Peltz – 10 fëmijë
Themeluesi i fondit dhe aktivisti investitor ka 10 fëmijë midis tre martesave dhe aktualisht është i martuar me ish-modelen Claudia Heffner. Vajza e njujorkezit vendas, Nicola, luajti në The Transformers dhe Bates Motel; ajo u martua me Brooklyn Beckham, djalin e yllit britanik të futbollit David Beckham dhe ish-Spice Girl Victoria Beckham, në një festë luksoze tre-ditore të martesës në maj në pronën e babait të saj buzë oqeanit në Palm Beach. Son Will Peltz luajti në filmin Burra, Gra dhe Fëmijë.

Richard Schulze – 10 fëmijë
Themeluesi dhe kryetari i Best Buy Schulze dhe gruaja e tij Maureen humbën të dy bashkëshortët e tyre të parë nga kanceri i mesothelioma dhe dhuruan 6 milionë dollarë për Qendrën e Kancerit Moffitt në 2018.

Fred Smith – 10 fëmijë
Themeluesi i FedEx ka 10 fëmijë nga dy martesa. Djali i tij Richard do të marrë drejtimin e divizionit Express të FedEx më vonë këtë vit. Djali i tij Arthur është trajneri kryesor i Atlanta Falcons. Një djalë tjetër, Cannon, më i riu nga 10, luajti futboll për Universitetin e Memphis dhe tani është COO i H&H Services Group.

Elon Musk – 9 fëmijë
Musk ka nëntë fëmijë. Ai pati gjashtë fëmijë me autoren kanadeze Justine Wilson, me të cilën ishte i martuar nga viti 2000 deri në vitin 2008. Fëmija i tyre i parë vdiq 10 javësh. Më pas çifti kishte binjakë, të ndjekur nga trenjakë. Musk gjithashtu ka dy fëmijë me muzikanten Grimes. I pari lindi në mars 2020 dhe i dyti në dhjetor 2021. Ai gjithashtu pati binjakë në nëntor 2021 me kolegun e dikurshëm të Tesla, Shivon Zilis, i cili punon në Neuralink të themeluar nga Musk.

Scott Smith – 9 fëmijë
Smith thuhet se e zhvendosi familjen e tij në Utah rreth kohës kur filloi të punonte në Universitetin Brigam Jang, në pronësi të Kishës së Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme. Një i mbijetuar nga kanceri, ai ndihmoi dy djemtë e tij, Ryan dhe Jared, të themelonin kompaninë kompjuterike Qualtrics. Jared është kryetar i kompanisë, të cilën familja ia shiti SAP në 2019; doli publike në vitin 2021.

Burimi: Forbes
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here