Si është të marrësh ilaçet e suksesshme Ozempic dhe Wegovy? Nga efektet anësore të rënda deri te humbja e 50 kilogramëve

Dhjetë njerëz që merrnin medikamente për humbje peshe, diabeti ose sëmundje të tjera kronike shëndetësore përshkruan një shumëllojshmëri të gjerë përvojash.

Për dy muajt që Carey Yazeed mori Ozempic, ilaçi funksionoi siç ishte menduar. Yazeed ka diabet të tipit 2 dhe injeksioni javor i uli nivelet e sheqerit në gjak. Por ajo solli edhe efekte anësore që ajo i konsideronte të padurueshme, duke përfshirë të vjella, lodhje, dhimbje koke dhe ngërçe në stomak.

Pesë javë pas marrjes së ilaçeve, tha Yazeed, ajo e gjeti veten të paaftë të lëvizte nga dyshemeja e banjës.

Kisha të vjella aq shumë sa nuk kisha energji të ngrihesha dhe në thelb isha shtrirë në të”, tha ajo.

Efektet e rënda me të cilat përballet Yazeed nuk janë të zakonshme, por përvojat e njerëzve duke marrë Ozempic dhe ilaçin simotër të tij, Wegovy, mund të ndryshojnë shumë – nga humbja e konsiderueshme e peshës dhe shqetësimi minimal në njërin skaj të spektrit deri tek efektet ekstreme në anën tjetër.
NBC News foli me 10 njerëz për përvojat e tyre duke marrë këto barna të suksesshme, të cilat të dyja janë forma të semaglutideve. Ato janë krijuar për të imituar një hormon që i sinjalizon trurit kur një person është i ngopur dhe nxit lirimin e insulinës, një hormon që ndalon sheqerin në gjak të rritet shumë. Nga ana tjetër, medikamentet mund të ulin nivelet e sheqerit në gjak dhe të heqin ndjesinë e oreksit.

Ata janë rritur në popullaritet gjatë vitit të kaluar, pjesërisht nga vëmendja e mediave sociale dhe miliarderëve si Elon Musk që reklamojnë efektet e ilaçeve për humbjen e peshës.

Recetat për Ozempic u trefishuan nga viti 2021 në 2022, sipas të dhënave nga kompania e barnave me recetë SingleCare, e cila ka më shumë se 5 milionë anëtarë. Vitin e kaluar, kërkesa e lartë dhe kufizimet e ofertës globale shkaktuan mungesën e medikamenteve. FDA raportoi një mungesë Wegovy në Mars 2022, e ndjekur nga një mungesë Ozempic në gusht.

Disa njerëz të intervistuar thanë se përfitimet që morën nga ilaçet ishin më të mëdha se efektet anësore.

Thjesht ndihem më e lehtë duke lëvizur. Rrobat e mia përshtaten shumë më mirë dhe më rehat,” tha Stacey Bollinger, drejtore në Maryland, e cila raportoi se kishte humbur 23 kilogramë që nga fillimi i Wegovy. “Diçka aq e thjeshtë sa të përkulem për të lidhur këpucën time është shumë më e lehtë.”

Disa njerëz thanë se ndiheshin mirë me ilaçet. Por Yazeed dhe disa të tjerë përshkruan efektet anësore që i detyruan të ndalonin marrjen e barnave ose të pyesnin nëse mund të qëndronin në to për një kohë të gjatë.

Ekspertët e mjekësisë së obezitetit që përshkruajnë Ozempic dhe Wegovy thanë se ilaçet mund të transformojnë jetën dhe shëndetin e pacientëve. Efektet e humbjes së peshës mund t’u mundësojnë pacientëve të bëjnë aktivitete që nuk mund t’i bënin më parë, si ndjekja e nipërve ose gjetja e rrobave që përshtaten në dyqanet e zakonshme. Semaglutide gjithashtu mund të trajtojë çështjet shëndetësore të lidhura me obezitetin dhe diabetin, të tilla si një rrezik i lartë i sulmeve në zemër ose goditje në tru.

Duke trajtuar obezitetin, ju jeni duke trajtuar në mënyrë efektive mbi 200 sëmundje të tjera të lidhura me obezitetin ose të lidhura me peshën,” tha Dr. Ania Jastreboff, një profesore e asociuar e mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë Yale. Jastreboff shërben në bordin këshillimor shkencor të Novo Nordisk, i cili bën Ozempic dhe Wegovy.

Llogaritë e humbjes dramatike të peshës
Administrata e Ushqimit dhe Barnave miratoi Ozempic për njerëzit me diabet të tipit 2 në 2017, pastaj Wegovy – i njëjti medikament, i cili shkon deri në dozë më të lartë – në 2021 për humbje peshe tek të rriturit me obezitet ose ata që janë mbipeshë dhe kanë të paktën një gjendje shëndetësore të lidhur me peshën e lartë si presioni i lartë i gjakut ose kolesteroli. Ozempic nuk është i aprovuar për humbje peshe, por mjekët ndonjëherë e përshkruajnë atë jashtë etiketës për këtë qëllim.

Shumica e njerëzve që morën Ozempic ose Wegovy thanë se kjo frenonte urinë e tyre dhe reduktonte dëshirat për ushqim të pashëndetshëm. Bollinger dhe Randi Lee Harper, zhvillues softuerësh në zonën e Seattle, secili raportoi se humbi më shumë se 22 kilogramë.

Harper e hoqi Ozempic-in jashtë etiketës për humbje peshe nga maji deri në nëntor (ajo ndaloi ndërsa lëvizte në shtetin e Uashingtonit, por planifikon të fillojë përsëri). Ajo tha se i pëlqente ende ushqimet e saj të preferuara – si hamburgerat në McDonald’s dhe ëmbëlsirat Sour Patch Kids – por porcionet e saj ishin më të vogla.

Ju nuk e kuptoni se sa shumë përqendrohet jeta juaj rreth ushqimit kur jeni mbipeshë derisa jeni në një dietë që thjesht ju lejon të mos mendoni për të aq shumë, si me Ozempic”, tha Harper.

Në pjesën më të madhe të kohës, ajo reagoi mirë ndaj ilaçeve, megjithëse ndonjëherë ajo gromësinte nëse hante shumë – një efekt anësor mjaft i zakonshëm.

Sa i përket Bollinger, ajo tha se përveç humbjes së peshës, nivelet mesatare të sheqerit në gjak kanë rënë në një pikë ku ajo nuk është më para-diabetike.

Një studim i më shumë se 1000 njerëzve me diabet të tipit 2 zbuloi se semaglutidi ishte më efektiv se insulina në uljen e sheqerit në gjak. Pjesëmarrësit nuk kishin parë rezultate nga barna të tjera antidiabetike, të cilat ata vazhduan t’i merrnin gjatë provës. Në një studim tjetër me afro 2000 të rritur mbipeshë ose obezë pa diabet, njerëzit që merrnin semaglutide humbën mesatarisht 34 kilogramë në më pak se 16 javë, krahasuar me 2 kilogramë në mesin e atyre që merrnin një placebo.

Dr. C. Nicole Swiner, një mjeke e mjekësisë familjare në Durham, Karolina e Veriut, tha se ajo filloi të merrte Wegovy në 2021 pasi pa se sa shumë i ndihmonte pacientët e saj. Ajo ka humbur 30 kilogramë që atëherë, tha ajo.

Për shkak se nuk jam e uritur, në fakt mund të ndalem dhe të marr një vendim më të zgjuar në vend që të them: ‘Oh Zot, unë jam e pangopur. Më lër të marr çdo gjë që ka në kuzhinën e zyrës’, e cila zakonisht është e pashëndetshme,” tha Swiner.

Me Wegovy, shtoi ajo, ajo ha më pak në përgjithësi dhe ka zëvendësuar ëmbëlsirat me sheqer si biskota ose kifle me alternativa më të shëndetshme si kos ose fruta.

Për Yazeed, humbja e peshës nuk ishte arsyeja pse ajo shkoi drejt Ozempic, as nuk ishte një qëllim. Por në lidhje me ilaçin, tha ajo, ajo duhej të detyronte veten të hante dhe shpesh stomaku i saj nuk mund të merrte më shumë se një pije me proteinë në mëngjes. Në një ditë të mirë, ajo gjithashtu mund të toleronte pak supë pule.

Ajo humbi 10 kilogramë në dy muaj, duke shkuar nga masa 42 në 40 ose 38.

Pacientët që ndalojnë marrjen e barnave shpesh rifitojnë peshën
Ashtu si shumë ilaçe, efektet e semaglutide ndalojnë kur pacientët largohen nga ajo, kështu që disa njerëz rifitojnë peshë. Ekspertët thanë se ata i konsiderojnë Ozempic dhe Wegovy si ilaçe të përjetshme.

Të dhënat nga provat tona klinike për Wegovy treguan se, jo papritur, pacientët përjetojnë rifitim të peshës pasi ndalojnë marrjen e ilaçeve,” tha Novo Nordisk për NBC News në një deklaratë.

Kjo mbështet besimin se obeziteti është një sëmundje kronike që kërkon menaxhim afatgjatë, njësoj si presioni i lartë i gjakut ose kolesteroli i lartë, për të cilin shumica e pacientëve qëndrojnë në terapi për një kohë të gjatë”, shtoi kompania.

Ebony Wiggins, e cila ka diabet të tipit 2, tha se ajo ka shtuar rreth 15 kilogramë nga 25 që humbi vitin e kaluar ndërsa merrte Ozempic.

Artemis Bayandor, e cila jeton në Naperville, Illinois, tha se peshon më shumë tani sesa kur mori Wegovy: Brenda një muaji pas ndërprerjes së mjekimit, ajo fitoi 15 kilogramë që kishte humbur nga ilaçi, tha ajo, plus 10 më shumë në gjashtë muajt e ardhshëm.

Për javën e parë isha mirë dhe për javën e dytë u ktheva menjëherë në të gjitha dëshirat, por më keq,” tha Bayandor.

Efektet anësore largojnë disa njerëz nga mjekimi
Courtney Hamilton nuk ia doli më shumë se një muaj në Ozempic, të cilin doktori i saj e përshkroi jashtë etiketës sepse Hamilton ka diabet të tipit 1, jo të tipit 2.

Të përzierat e saj u bënë aq keq sa ajo mezi mund të hante, tha Hamilton, dhe ushqimet që ajo mund të toleronte nuk ishin veçanërisht të shëndetshme.

Për ironi, kjo më bëri të qëndroj në ushqime me shumë niseshte, si patatet, sepse ato janë shumë të buta. Unë hëngra shumë nga ato dhe shumë bukë të thekur të thjeshtë,” tha ajo.

Njerëzit zakonisht fillojnë me një dozë të ulët të Ozempic ose Wegovy, pastaj i rrisin për të reduktuar efektet anësore. Dr. Fatima Cody Stanford, asistent profesore e mjekësisë në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts, tha se disa efekte të rënda mund të jenë rezultat i rritjes së kësaj doze shumë shpejt.

Nëse pacienti thotë: ‘O zot, jam i sëmurë. Unë nuk mund të shkoj as në punë, po vjell gjithë ditën, ndoshta doza nuk është një dozë e përshtatshme për ta,” tha Stanford.

Në provat klinike, 73% e të rriturve që merrnin dozën më të lartë të Wegovy raportuan probleme gastrointestinale. Të përziera, diarre, të vjella, kapsllëk dhe dhimbje stomaku janë më të zakonshmet. Disa njerëz kanë raportuar efekte anësore më serioze, megjithëse të rralla, si pankreatiti dhe dështimi i veshkave.

Novo Nordisk tha se pacientët që përjetojnë të përziera si një efekt anësor duhet të kontaktojnë ofruesin e tyre të kujdesit shëndetësor për udhëzime rreth mënyrave për ta menaxhuar atë.

Jastreboff tha se ajo inkurajon pacientët e saj që të konsumojnë vakte më të vogla, më të shpeshta, të mos hanë jashtë pikës së ngopjes dhe të monitorojnë se cilat ushqime përkeqësojnë simptomat e tyre. Shumica e efekteve anësore ndodhin kur njerëzit po rrisin dozën e tyre, dhe pastaj e zvogëlojnë pasi të arrijnë fazën e mirëmbajtjes, shtoi ajo.

Megan Cornelius, e cila ka marrë Ozempic jashtë etiketës për diabetin e tipit 1 për disa vite, tha se ajo ishte e përzier dhe e lodhur në fillim, por ato efekte u zbehën me kalimin e kohës.

Për sa kohë që mund të vazhdoj ta marr, ndoshta do ta marr,” tha Cornelius.

Për Eric Joiner Jr., një ish-diabetik i tipit 2, Ozempic nuk ka bërë asgjë përtej efektit të synuar: të përmirësojë funksionin e tij të veshkave – një aplikim jashtë etiketës së ilaçit. Joiner zhvilloi sëmundje kronike të veshkave si një nënprodukt i diabetit të tij.

Ai nuk ka përjetuar efekte anësore ose humbje peshe nga Ozempic, tha ai, por ai e di se kjo nuk është e vërtetë për të gjithë.

Në fund të ditës, është një gjë shumë personale,” tha ai. “Biologjia juaj është e ndryshme nga e imja.

Burimi: NBC News
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here