30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023
Kreu Etiketimet #femije

Etiketim: #femije

Efektet e përjetshme të ‘fëmijës së preferuar’

Shumica e prindërve nuk do ta pranojnë këtë, por një numër befasues kanë një 'të preferuar' dhe mënyra se si e trajtojnë atë fëmijë...

Perspektiva e qytetit pa fëmijë

Ndërsa kostot e strehimit rriten, eksodi i familjeve nga qendrat urbane është një kërcënim për lëvizshmërinë sociale dhe gjallërinë kulturore Randal Cremer është një nga...

Psikoterapistja: Ja 7 frazat që nuk duhet t’i përdorni me fëmijët...

Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të suksesshëm. Mënyra më e mirë për ta siguruar këtë është t'u mësoni...

Studimi i ri i psikologjisë lidh traumën e tradhtisë së fëmijërisë...

Një studim i ri ka zbuluar se njerëzit që raportuan se kishin vuajtur traumat e tradhtisë në fëmijëri kishin më shumë gjasa të shfaqnin...

Dëshironi të rritni fëmijë të përshtatur mirë me botën? Psikologjia thotë...

"Ne nuk po rrisim fëmijë, ne po rrisim të rritur," thotë terapistja familjar, psikoterapistja dhe autorja, Susan Stiffelman. Ajo që bëjmë ne si prindër...

Njihuni me njerëzit më të pasur të SHBA-së me më shumë...

Elon Musk shkroi në Twitter në maj se sa më të pasur janë njerëzit, aq më pak fëmijë kanë. Një rishikim i miliarderëve amerikanë...

Nuk mund t’i keni të gjitha: 1 në 3 punëtorë thonë...

Ndërsa shefat po i shtyjnë për një kthim në zyrë, punëtorët mendojnë se kanë ngecur duke luajtur një lojë të ndërlikuar: do donit të...

Prindërit e fëmijëve të suksesshëm nuk shqetësohen për kohën para ekranit,...

A është në fakt koha e tepërt para ekranit shkaku kryesor i rezultateve negative tek fëmijët? Një nga studimet më gjithëpërfshirëse mbi këtë temë zbuloi...

Fëmijët e tyre u bënë virale. Tani ata dëshirojnë t’i fshijnë...

Fëmijët "nuk dinë për internetin", tha një krijues. "Ata nuk e dinë se imazhet e tyre do të jetojnë përgjithmonë." Gjatë muajve të parë të...

Pa fëmijë, pa probleme – millenials thyejnë traditën dhe përqafojnë të...

Në një epokë kur një pjesë e konsiderueshme e amerikanëve jetojnë nga paga, ende nuk ka leje prindërore me pagesë ose leje për sëmundje,...

Një udhëzues për t’i dhënë fëmijës tuaj telefonin e parë

Arritja kryesore për adoleshentët dikur ishte marrja e patentës së shoferit, duke i hapur atyre derën drejt një bote të re lirie dhe rreziku....

Jeni të fiksuar pas 100 fjalëve të para të fëmijës suaj?...

Prindërit e fëmijëve të vegjël ndoshta janë të njohur me 100 Fjalët e Para famëkeqe të edukatorit Roger Priddy. Libri më i shitur i...

Elon Musk thuhet se pati fëmijë nga dy shtatëzani paralele vitin...

Sipas dosjeve të reja ligjore, Elon i lindi fshehurazi binjakët tashmë 8 muajsh me ekzekutiven e tij Shivon Zilis, e cila më parë tha...

Prindërimi mund të jetë luks? Më shumë millenials dhe Gen Z...

Gjatë jetës së saj të rritur, Margaret Rakowski, 35, herë pas here ishte e interesuar të bëhej nënë. Por koha nuk dukej kurrë e...

Studimi: Gjysma e prindërve ende mbështesin financiarisht fëmijët e tyre të...

Gjatë gjithë pandemisë, shumë të rritur iu drejtuan një rrjeti të mundshëm sigurie: prindërve të tyre. Nga blerja e ushqimit deri te pagesa për planin e...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!