Novak Djokovic, i pavaksinuar, nuk do të luajë në US Open

Shtetasit e huaj që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19 nuk janë në gjendje të hyjnë në SHBA ose Kanada dhe ylli i tenisit ka thënë se nuk do t’i bëjë vaksinat.

Novak Djokovic nuk do të luajë në US Open, siç pritej, sepse ai nuk është i vaksinuar kundër Covid-19 dhe kështu nuk lejohet të udhëtojë në Shtetet e Bashkuara.

Djokovic njoftoi tërheqjen e tij nga turneu i vitit Grand Slam në Twitter të enjten, disa orë para se të zbulohej shorti për eventin.

Për fat të keq, nuk do të jem në gjendje të udhëtoj në New York këtë herë për US Open,” shkroi Djokovic, duke u uruar fat shokëve të tij lojtarë dhe tha se ai do të “mbahej në formë të mirë dhe shpirt pozitiv dhe do të presë një mundësi për të garuar përsëri. ”

Loja është planifikuar të fillojë në Flushing Meadows të hënën.

Djokovic është një 35-vjeçar nga Serbia që zotëron 21 kampionate të mëdha, një më pak se Rafael Nadal për rekordin e meshkujve. Tre nga trofetë Slam të Djokovic erdhën në US Open, në 2011, 2015 dhe 2018.

Shtetasit e huaj që nuk janë vaksinuar kundër Covid aktualisht nuk janë në gjendje të hyjnë në SHBA ose Kanada dhe Djokovic ka thënë se nuk do të vaksinohet, edhe nëse kjo e pengon atë të luajë në turne të caktuara.

Shoqata e Tenisit të SHBA ka thënë gjatë gjithë kohës se do të ndjekë rregullat e qeverisë për statusin e vaksinimit për Open të këtij viti. Nuk kërkohet asnjë certifikatë vaksininimi në turne për lojtarët ose ekipet e tyre mbështetëse – që do të thotë se një amerikan i pavaksinuar do të lejohej të konkurronte – dhe spektatorëve nuk do t’u kërkohet të mbajnë maska.

Novak është një kampion i madh dhe është për të ardhur keq që ai nuk do të jetë në gjendje të konkurrojë në US Open 2022, pasi ai nuk është në gjendje të hyjë në vend për shkak të politikës së vaksinimit të qeverisë federale për qytetarët jo-amerikanë,” tha Stacey Allaster. drejtori i turneut të US Open. “Ne mezi presim ta shohim Novak përsëri në US Open 2023.”

Djokovic humbi Australian Open në janar pas një sage të zgjatur ligjore që përfundoi me dëbimin e tij nga ai vend, sepse ai nuk ishte i vaksinuar kundër Covid. Ai gjithashtu mori pjesë në katër turne të rëndësishëm në Amerikën e Veriut në 2022, duke përfshirë në Montreal dhe Cincinnati kohët e fundit.

Ai luajti në French Open, ku humbi në çerekfinale nga Nadal, dhe në Wimbledon, ku Djokovic fitoi titullin.

Pasi mundi Nick Kyrgios në finalen e Wimbledon më 10 korrik, Djokovic tha se “do të donte” të merrte pjesë në turneun e fundit Grand Slam të vitit në Flushing Meadows, por ai gjithashtu pranoi: “Unë nuk po planifikoj të vaksinohem“.

Rreth tre javë më vonë, Djokovic postoi në rrjetet sociale se po mbante shpresë për të marrë mundësinë për të luajtur në US Open, duke shkruar: “Po përgatitem sikur do të më lejohet të garoj, ndërsa pres të dëgjoj nëse ka ndonjë vend për mua për të udhëtuar në SHBA. Gishtat e kryqëzuar!

Burimi: NBC News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here