Binjaket identike u martuan me binjakë identikë – Tani fëmijët e tyre janë vëllezër dhe kushërinj

Dy motra binjake identike u martuan me vëllezër binjakë identikë, por ky nuk është i vetmi detaj befasues për këtë familje nga Virginia: djemtë e tyre janë kushërinj, por janë edhe vëllezër gjenetikë.

Briana dhe Brittany Deane, binjake 35-vjeçare, u martuan me Josh dhe Jeremy Salyers, të dy 37 vjeç, në vitin 2018 dhe tani janë prindër krenarë të “binjakëve kuaternarë“, të quajtur Jax dhe Jet.

Fëmijët 1-vjeçar kanë lindur gati tre muaj diferencë dhe janë kushërinj, por për shkak se ndajnë të njëjtën ADN, ata janë edhe vëllezër në një fenomen të quajtur “binjakë kuaternarë“.

Binjakët kuaternarë janë tepër të rrallë dhe ndodhin kur një grup binjakësh identikë ka një fëmijë me një grup tjetër binjakësh identikë. Ndërsa janë ende kushërinj, fëmijët gjenetikisht duken më të afërt me vëllezërit e motrat e lindur nga të njëjtët prindër.

Dinamika e rrallë familjare e Salyers kohët e fundit i bëri njerëzit të bëjnë një qëndrim të dyfishtë në Festivalin e Ditëve të Binjakëve në Twinsburg, Ohio, i cili e cilëson veten si “mbledhja më e madhe vjetore e binjakëve dhe shumëfishëve në botë“, në gusht – dhe së pari patën një familje të çmuar.

Ata po shikonin përreth dhe po qeshnin, dhe më pas Jett për herë të parë tha fjalën ‘binjakë’”, zbuloi Briana për People.

“Ju keni dëgjuar termin binjakë irlandezë dhe keni dëgjuar binjakë identikë dhe binjakë vëllazërorë, por ne kemi binjakë kuaternarë”, tha Briana Salyers për Today Parents në shkurt, menjëherë pas ditëlindjes së parë të Jett në janar. (Jax mbushi një vjeç në prill.)

Tani, çifti, i cili më parë luajti në shfaqjen TLC “Extreme Sisters”, dokumenton jetën e tyre çdo ditë në Instagram për 219,000 ndjekësit e tyre, duke përfshirë një moment tronditës së fundmi kur fëmijët e tyre kuptuan se prindërit e tyre ishin binjakë.

Ata kanë lindur nga prindër binjakë identikë me më pak se nëntë muaj diferencë,” shpjegoi Brittany. “Binjakët e martuar me binjakë që të dy kanë fëmijë në të njëjtën kohë.”

Ne shpresonim se do të kishim shtatzëni të mbivendosura në mënyrë që kjo të ndodhte. Ne menduam se do të ishte shumë mirë, “tha Briana. “Ka vetëm 300 martesa kuaternare të njohura në historinë e botës.”

Disa nga ndjekësit e tyre kanë shprehur konfuzion për “binjakët kuaternarë“, ndërsa të tjerë ishin të kënaqur nga pema unike familjare – duke përfshirë të ftuar në Festivalin e Ditës së Binjakëve.

Ne kishim binjakë që na tërhiqnin mënjanë gjatë gjithë kohës, duke thënë se ne e patëm ëndrrën dhe ata kanë të njëjtin qëllim dhe se do të ishte e mahnitshme nëse ata gjithashtu martoheshin me binjakë”, tha Brittany për People. “Ne thjesht na pëlqen të dëgjojmë histori binjake romantike. Është thjesht shumë argëtuese. Dhe ne shpresojmë që kjo të ndodhë për të gjithë ata që e dëshirojnë atë.”

Katërshja, të cilët ndajnë një shtëpi së bashku në Virxhinia, pranuan se privatësia ka filluar të bëhet një problem – por brenda shtëpisë së tyre, jo në internet.

Ne sapo u transferuam në këtë shtëpi të madhe të madhe,” tha Deane për Entertainment Tonight. “Është tepër e gjerë, por e gjithë hapësira në botë nuk e ka hequr faktin që ne duhet të merremi me këto çështje të privatësisë.”

Tani për tani, dhomat e gjumit dhe dollapët kanë qenë një problem i madh në këtë shtëpi,” shtoi ajo.

Megjithatë, të katër ata zgjodhën të jetonin nën një çati për të promovuar jetesën si një “njësi familjare“.

Ndihem sikur jam prindi i Jett. Dhe unë mendoj se Josh ndihet në të njëjtën mënyrë për Jax-in, “tha Jeremy.

“Ne të gjithë jetojmë së bashku dhe po i rrisim fëmijët së bashku. Ndjehet si një njësi familjare, jo dy çifte të ndara me foshnjat e tyre. Jemi ne të katërt me dy foshnjat tona.

Burimi: New York Post
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here