Pandora Papers: Dalin marrëveshjet e fshehta të liderëve botërorë

Një koleksion prej 12 milion dokumentesh nga 14 kompani të shërbimeve financiare janë zbuluar së fundmi që detajojnë sesi disa individë kanë përdorur llogari në offshore për të grumbulluar pasuri dhe për të bërë transaksione.

Marrëveshjet sekrete dhe pasuritë e liderëve botërorë, politikanëve dhe miliarderëve janë zbuluar në një rrjedhje të madhe të dokumenteve financiare, të quajtur Pandora Papers. Raporti, i publikuar nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (ICIJ), përfshin rreth 12 milionë dokumente dhe dosje nga kompani të punësuara nga klientë të pasur për të krijuar struktura dhe besime në llogaritë offshore në Panama, Dubai, Monako, Zvicër dhe Ishujt Kajman.

Përfshirë në listë është Mbreti Abdullah II i Jordanisë, i cili është akuzuar për ndërtimin e fshehtë të një perandorie sekrete të pronës prej 100 milionë dollarësh midis Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe. Në një deklaratë thuhej se nuk kishte ndonjë pahijshmëri të përfshirë në zotërimin e pronave përmes kompanive në offshore. Gati 100 vende dhe territore janë përmendur në gazeta, me bashkëpunëtorë të ngushtë të Presidentit rus Vladimir Putin të emëruar së bashku me më shumë se 130 miliarderë dhe “një grup global të të arratisurve, artistëve mashtrues dhe vrasësve”.

Ndër udhëheqësit botërorë të emëruar janë presidentët e Ekuadorit, Kenisë dhe Ukrainës, kryeministri i Republikës Çeke dhe ish -kryeministri i Britanisë Tony Blair.

Të famshmit përfshijnë këngëtaren dhe Shakira dhe modelen Klaudia Shifer.

Çfarë ndodh tani?

Publikimet nuk janë quajtur “Pandora” rastësisht. ICIJ shpreson se kjo është maja e ajsbergut, për të përzier një metaforë dhe se ka edhe më shumë për të ardhur. Hapja e kutisë së Pandorës – veçanërisht kur u shërben udhëheqësve botërorë – është fillimi i historisë, kështu që ajo do të dominojë titujt e mediave për ditët dhe javët në vazhdim.

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here