Presidenti i Federatës së Futbollit në Spanjë puthi lojtaren në Kupën e Botës për Femra

Duke u përballur me largimin e tij të mundshëm nga detyra, presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit refuzoi të jepte dorëheqjen të premten, pavarësisht nga zhurma e madhe që u bë pasi puthi në buzë një lojtare pa pëlqimin e saj pas finales së Kupës së Botës për femra.

Luis Rubiales i tha në mënyrë sfiduese një asambleje të përgjithshme urgjente të federatës se “Unë nuk do të jap dorëheqjen“, duke e thënë atë katër herë radhazi, dhe pretendoi se ai ishte viktimë e një gjuetie shtrigash nga “feministët e rremë“.Disa media spanjolle kishin raportuar të enjten se Rubiales po planifikonte të largohej pasi kishte kapur dhe puthur në buzë lojtaren Jenni Hermoso gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve pasi Spanja mundi Anglinë në finalen e së dielës në Sydney, duke dëmtuar festimet e titullit para një audiencë globale.

Në vend të kësaj, ai tha se puthja ishte “e ndërsjellë dhe me pëlqimin” e Hermoso dhe e pikturoi veten si viktimë. Ai mori disa duartrokitje nga asambleja dërrmuese e meshkujve.

Ndër ata që vlerësuan vendimin e tij për të qëndruar ishin trajneri i ekipit kombëtar të femrave, Jorge Vilda dhe trajneri i ekipit kombëtar të meshkujve, Luis de la Fuente.

Hermoso kishte thënë në një video të transmetuar në rrjetet sociale pas puthjes të dielën e kaluar se “Nuk më pëlqeu, por nuk kam çfarë të bëj“. Më vonë, sindikata e lojtarëve lëshoi një deklaratë në emër të saj duke thënë se do të mbronte interesat e saj dhe do të siguronte që akti “të mos kalojë pa u ndëshkuar“.

Përpjekja e parë e federatës për t’iu përgjigjur skandalit ishte një deklaratë që lëshoi në emër të Hermoso, në të cilën ajo minimizoi incidentin. Më vonë, një raport i mediave lokale nga uebfaqja sportive Relevo.com tha se federata e kishte detyruar atë të bënte deklaratën. Federata e ka mohuar këtë për Associated Press.

Në versionin që Rubiales i dha asamblesë, ai tha se Hermoso e kishte ngritur lart në festë dhe ai i kërkoi asaj “një puthje të vogël“, dhe ajo tha po.

Puthja ishte e njëjta që mund t’i jepja njërës prej vajzave të mia,” tha Rubiales.

Ai tha se do ta mbronte nderin e tij në gjykatë kundër politikanëve, mes të cilëve dy ministra, të cilët puthjen e tij e quajtën akt dhune seksuale.

Zëvendëskryeministrja në detyrë Yolanda Díaz, një nga ministrat të cilët Rubiales tha se do ta padiste, iu përgjigj fjalimit të tij në X, platforma e mediave sociale e njohur më parë si Twitter.

Ajo që kemi parë sot në kuvendin e federatës është e papranueshme. Qeveria duhet të veprojë dhe të marrë masa urgjente: mosndëshkimi për veprimet maço ka marrë fund. Rubiales nuk mund të vazhdojë në detyrë”, tha Díaz.

Presidentja e ligës së femrave të Spanjës, Beatriz Álvarez, i tha transmetuesit shtetëror spanjoll RTVE se ajo nuk ishte e befasuar sepse “egoja e Rubiales është mbi dinjitetin e tij“.

Ajo që më befason dhe më skandalizon janë fjalët e tij”, tha Álvarez. “Sa herë që flet ai tregon se çfarë lloj personi është në të vërtetë.”

46-vjeçari Rubiales është nën presion të jashtëzakonshëm për të lënë postin e tij për shkak të sjelljes së tij para dhe gjatë ceremonisë së çmimit pas fitores 1-0 të Spanjës ndaj Anglisë.

Që kur Rubiales u bë një siklet kombëtar, kritikat dhe thirrjet që ai të largohej janë shtuar çdo ditë, me kryeministrin spanjoll në detyrë Pedro Sánchez, qeveria e Sánchez, sindikatat e lojtarëve dhe zërat nga brenda futbollit të meshkujve që thonë se ai duhet të largohet. I vetmi institucion përkatës që ka heshtur ka qenë organi evropian i futbollit UEFA, nënkryetar i të cilit është Rubiales. Deri në asamblenë e së premtes, ai nuk kishte marrë asnjë mbështetje publike në Spanjë.

FIFA, organi drejtues i futbollit, hapi një çështje disiplinore kundër Rubiales të enjten. Komiteti disiplinor i FIFA-s kishte për detyrë të vlerësonte nëse Rubiales ka shkelur kodin e tij në lidhje me “rregullat themelore të sjelljes së denjë” dhe “duke u sjellë në një mënyrë që sjell poshtërimin e sportit të futbollit dhe/ose FIFA-s“.

FIFA nuk dha një afat kohor për një vendim. Gjyqtarët disiplinorë të trupit mund të vendosin sanksione ndaj individëve që përfshijnë paralajmërime, gjoba dhe pezullime nga sporti.

Rubiales, i cili udhëhoqi sindikatat e lojtarëve spanjollë për tetë vjet përpara se të merrte postin e presidentit të federatës në 2018, aktualisht po drejton ofertën e mbështetur nga UEFA për të pritur Kupën e Botës për meshkuj në vitin 2030. Spanja po konkurron me Portugalinë dhe Marokun fqinjë, dhe gjithashtu ndoshta Ukrainën.

Hetimi nga FIFA erdhi pasi Sánchez tha se përpjekja e Rubiales për të kërkuar falje, e cila erdhi pasi ai fillimisht ofendoi kritikët e tij, ishte jo bindëse dhe se “ai duhet të vazhdojë të ndërmarrë hapa të mëtejshëm” për t’u mbajtur përgjegjës.

Këshilli i Lartë i Sporteve i Spanjës, organi qeverisës i sportit i vendit, u zotua se do të vepronte shpejt për të shqyrtuar ankesat e ndryshme formale të paraqitura kundër Rubiales për të parë nëse ai kishte shkelur ligjin sportiv të Spanjës ose kodin e sjelljes së vetë federatës, i cili ndalon aktet seksiste. Nëse po, Rubiales do të përballet me shpalljen e papërshtatshme për të mbajtur detyrën e tij nga Gjykata Administrative për Sportet e Spanjës.

Sindikata e lojtarëve FIFPRO me bazë në Hollandë, e cila kishte kërkuar tashmë veprime kundër Rubiales, përsëriti qëndrimin e saj pas fjalimit të tij. Ai tha se “i mirëpriti” lëvizjet e FIFA-s dhe Spanjës dhe i kërkoi UEFA-s të hapte çështjen e saj disiplinore kundër zëvendëspresidentit të saj.

Pak para puthjes, Rubiales kapi organin e tij gjenital në një gjest fitoreje me mbretëreshën Letizia të Spanjës dhe princeshën 16-vjeçare Sofía që qëndronin pranë.

Rubiales kërkoi falje vetëm për kapjen e organit, duke thënë se ishte në një moment “euforie” dhe i drejtuar drejt Vildës në fushë.

Anëtarët e elitës në futbollin spanjoll për meshkuj folën kundër Rubiales të enjten. Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti tha: “Nuk duhet të sillet kështu një president federate”.

Sulmuesi i Real Betis, Borja Iglesias, i cili herë pas here është thirrur për kombëtaren e Spanjës, tha se nuk do të luante më për vendin e tij “derisa gjërat të ndryshojnë“.

Në vijim të kritikave, FIFA e ka pezulluar Luis Rubiales me 90 ditë, ndërkohë që kryhet investigimi për sjelljen e tij gjatë finales së Kupës së Botës për femrat.

Burimi: latimes.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here