Pse femrat japoneze nuk plaken kurrë? Ja arsyet

Japonezët kanë një kulturë të bukur dhe janë popull paqësor. Një arkipelag i përbërë nga katër ishuj të mëdhenj dhe mbi 6000 ishuj të vegjël, Japonia është shtëpia e një game të gjerë diversiteti gjeografik, kulturor dhe historik. Gratë japoneze njihen si delikate, të holla dhe rinore, dhe jetëgjatësia e japonezëve është më e larta në botë. Kjo është për shkak të kulturës japoneze dhe zgjedhjeve të stilit të jetesës që ata bëjnë. Mund të jetë e vështirë për ne që ta kuptojmë, por nuk është asgjë e pazakontë për ta. Shpesh, kur pyet një japonez për sekretet e tyre shëndetësore, do të marrësh një vështrim të zbrazët. Mënyra e tyre e jetesës është përsosur ndër breza dhe ata e shohin atë si diçka normale. Prandaj, mund të jeni në gjendje të kuptoni pse shoqëria e tyre është kaq e avancuar dhe e shëndetshme në të njëjtën kohë.

Ndryshe nga një vend perëndimor individualist, japonezët krenohen që i përkasin një grupi dhe funksionojnë së bashku. Jetët e tyre janë të ngulitura me idenë për të qenë më të mirë në një grup dhe ata e duan këtë ndjesi. Dita ditës, qëllimi i popullit japonez është ta bëjnë vendin e tyre një vend më të mirë dhe më efikas. Çdo pjesë e ditës së tyre është e përkushtuar ndaj efikasitetit, shëndetit dhe përmirësimit. Prandaj, mund të jetë e vështirë të kuptosh një mënyrë të tillë jetese. Duhet të jetosh për ta parë, por ne kemi vendosur ta sjellim pak më pranë për të gjithë këtë fenomen.

1. Pirja e çajit jeshil

Çaji jeshil mendohet të jetë pija më e shëndetshme në planet dhe është bërë i njohur për përfitimet e shumta shëndetësore. Në kulturën indiane, përdoret për të kontrolluar gjakderdhjen, për të mbështetur shërimin e plagëve. Ai ndihmon gjithashtu tretjen, përmirëson shëndetin mendor dhe të zemrës dhe rregullon temperaturën e trupit. Është plot me antioksidantë dhe lëndë ushqyese dhe ka një efekt të fuqishëm në shëndet kur konsumohet. Çaji jeshil gjithashtu mund të zvogëlojë aktivitetin e trombociteve që mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut dhe madje të mbrojë qelizat kundër kancerit duke shtypur prodhimin e tumoreve.

Çaji jeshil përmban gjithashtu kafeinë dhe aminoacidin L-theanine, dy përbërës që mund të përmirësojnë funksionin e trurit. Pirja e rregullt e çajit jeshil ka qenë gjithashtu e lidhur me një rrezik të reduktuar të tensionit të gjakut, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjes së Alzheimerit. Për të maksimizuar përfitimet e çajit jeshil, synoni të pini 2 deri në 3 filxhanë në ditë.

2. Konsumimi i ushqimeve të fermentuara
Fermentimi është një proces metabolik që përdor mikroorganizma natyralë si bakteret ose maja birre për t’u ushqyer me sheqerna dhe niseshte. Ky proces ruan ushqimin dhe krijon enzima të dobishme, vitamina B, acide yndyrore omega-3 dhe probiotikë. Ushqime të njohura të fermentuara janë turshitë. Pijet e fermentuara si kombucha ose kefiri janë gjithashtu zgjedhje të njohura.

Shtimi i ushqimeve të fermentuara në dietën tuaj do t’ju ofrojë një sërë përfitimesh shëndetësore. Përveç shtimit të baktereve “të mira” në zorrë, ushqimet e fermentuara gjithashtu rrisin nivelet e vitaminave A dhe C dhe i bëjnë ushqimet më të tretshme. Në këtë mënyrë, ju mund të largoni toksinat nga trupi dhe të eliminoni anti-ushqyesit që ndërhyjnë në përthithjen e vitaminave dhe mineraleve të shëndetshme.

Ushqimet e fermentuara janë lidhur me probleme të tilla shëndetësore si koliti ulceroz, sindroma e zorrës së irrituar, alergjitë, diabeti, obeziteti, funksioni njohës dhe madje edhe sëmundjet mendore.

3. Popullariteti i ushqimeve të detit
Një gamë e gjerë ushqimesh deti shijohet në kuzhinën japoneze dhe shumë lloje të ndryshme kallamarësh, peshku, oktapodi, ngjalat dhe butakët mund të gjenden në shumicën e vakteve të përditshme. Ushqimi i detit është një përbërës i zakonshëm në sushi, sallatë, kerri dhe tempura. Gjithashtu mund të piqet në skarë dhe të shërbehet së bashku me supë me oriz dhe miso. Ushqimi i detit është një burim i pasur lëndësh ushqyese pasi është i mbushur me proteina, vitamina dhe minerale si vitaminat B dhe D, acidet yndyrore omega-3 dhe shumë më tepër.Acidet yndyrore omega-3 që gjenden në ushqimet e detit kanë shumë përfitime shëndetësore. Ata janë treguar të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e ngjarjeve kardiovaskulare si aritmia, goditja në tru dhe sulmi në zemër; janë efektive në lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga artriti reumatoid; mund të ulin rrezikun e degjenerimit makular të lidhur me moshën, mbështesin rritjen e duhur të trurit tek foshnjat dhe fëmijët dhe madje kanë potencialin për të trajtuar depresionin.

4. Ngrënia e porcioneve më të vogla
Një vakt tipik japonez zakonisht përbëhet nga ushqimi kryesor si orizi ose petët. Shoqërohet me një pjatë kryesore si peshku, pula, derri ose viçi, me pjata anësore si perime turshi dhe supë miso. Kjo mund të tingëllojë si një sasi e madhe ushqimi, por porcionet janë të gjitha me përmasa më të vogla dhe të bazuara në përbërësit sezonalë. Etiketa japoneze dikton që shijet e ndryshme nuk duhet të prekin njëra-tjetrën në të njëjtën pjatë. Prandaj, çdo shërbim paraqitet në pjata më të vogla për servirje. Madhësia e porcionit është një faktor i rëndësishëm në ruajtjen e peshës dhe për t’u siguruar që të merrni të gjithë ushqimin e duhur.

Madhësitë e porcioneve ndryshojnë në varësi të llojit të ushqimit dhe individit që e ha atë. Për shembull, një fëmijë do të duhet të hajë pjesë më të vogla se një i rritur. Duke marrë parasysh madhësinë e çdo porcioni, mund ta kontrolloni shumë më lehtë të ngrënit tuaj. Për një vakt standard me mish dhe perime, diktoni madhësinë e porcionit duke parë dorën tuaj. Pjesa e proteinave (mishi, fasulet ose arra) duhet të jetë sa madhësia e pëllëmbës suaj. Për perimet, një porcion sa grushti duhet të jetë adekuat dhe për sallatat, dy sa grushti.

Para se të hani, merrni një moment për të vënë re se sa i uritur jeni vërtet. Shpesh, ne hamë shumë më tepër se sa ndjejmë në të vërtetë, kështu që është më mirë të adoptojmë një qasje të ndërgjegjshme ndaj të ngrënit. Kur uleni për një vakt, bëjeni këtë pa shpërqendrime si TV. Hani ngadalë dhe shijoni çdo kafshatë, duke i ulur takëmet çdo disa kafshatë për të ngadalësuar ritmin tuaj edhe më shumë. Kjo ju mundëson të hani më ngadalë dhe t’i kushtoni më shumë vëmendje asaj që ju thotë trupi juaj.

5. Ecja është një ritual
Ecja në Japoni është një mënyrë e mrekullueshme për të zbuluar dhe eksploruar vendin. Ka shumë shtigje dhe pelegrinazhe të ndryshme për të ndërmarrë nëse jeni mjaftueshëm me fat për të pushuar atje, por nëse nuk jeni, prapë mund të ecni siç bëjnë japonezët. Japonezët jo vetëm që preferojnë të ecin në qytete të mbipopulluara për të minimizuar bllokimin e trafikut, por ecja mund të konsiderohet gjithashtu një ritual budist. Rreth 90 milionë njerëz në Japoni e konsiderojnë veten si budistë, dhe si të tillë shumë prej tyre ndërmarrin praktikën e meditimit në këmbë. Meditimi në këmbë është një ushtrim i lehtë për t’u bërë pasi nuk kërkon ndonjë pajisje të bukur, ju nevojiten vetëm një palë këpucë të rehatshme dhe jeni gati të shkoni. Ai përfshin të menduarit qëllimisht për çdo hap, në vend që të ecni në autopilot siç mund të bëni zakonisht. Kështu që ndërsa ecni, përqendrohuni në ngritjen e njërës këmbë, lëvizjen e saj përpara dhe vendosjen e saj në tokë. Më pas përqendrohuni në ngritjen e këmbës tjetër, lëvizjen e saj përpara dhe hedhjen e hapit tjetër. Vini re se si pesha e trupit tuaj ndryshon ndërsa filloni të ecni.

Ndonëse mund të duket shumë qesharake të bësh, në praktikë është thjesht një ecje e ngadaltë dhe duke i kushtuar vëmendje çdo lëvizjeje. Ecja është një ushtrim që mban peshë dhe mund të rrisë aftësinë e zemrës dhe mushkërive, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru dhe të përmirësojë menaxhimin e kushteve të ndryshme si presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë, dhimbjet e muskujve dhe kyçeve dhe diabeti. Ecja për të paktën 30 minuta çdo ditë mund t’ju ndihmojë të fitoni kocka të forta, të përmirësoni ekuilibrin, të rrisni forcën dhe qëndrueshmërinë e muskujve dhe t’ju ndihmojë të humbni ose menaxhoni peshën. Zgjidhni të merrni shkallët në vend të ashensorit, të ecni në vend që të shkoni me makinë deri në dyqanet lokale ose të zbrisni nga transporti publik më herët se zakonisht dhe ecni pjesën tjetër të rrugës për në destinacionin tuaj.

6. Ngrënia në lëvizje është një JO e madhe
Në këtë ditë mund të jetë e vështirë të gjesh kohë për t’u ulur dhe për të ngrënë një vakt, e lëre më tre vakte çdo ditë. Të gjithë janë aq të stresuar dhe të zënë sa është pothuajse e pamundur. Por të ngrënit në lëvizje është një nga gabimet më të mëdha që mund të bëni kur bëhet fjalë për ushqimin e shëndetshëm dhe japonezët e dinë këtë. Ata besojnë se ngrënia është një kohë e shenjtë për të rimbushur dhe energjizuar trupin, dhe si e tillë, ata i kushtojnë kohë çdo vakti për t’u ulur dhe për t’u fokusuar te ushqimi. Kur ecim ose lëvizim, truri ynë shpërqendrohet duke bërë dy (ose më shumë) gjëra në të njëjtën kohë. Për shkak të kësaj, ne nuk i vërejmë sinjalet që trupi ynë na dërgon që na tregojnë se jemi të ngopur.

Siç u përmend më parë, adoptimi i praktikës së të ngrënit të ndërgjegjshëm mund të ndihmojë në kontrollin e peshës dhe një marrëdhënie të shëndetshme me ushqimin. Gjithashtu na lejon të përqendrohemi vetëm te vetja, për vetëm disa minuta çdo vakt. Për të ngrënë me kujdes, bëjini vetes këto pyetje: a po e shijoj çdo kafshatë? Si ndihet trupi im tani? A po gjej gëzim në këtë ushqim, apo jam penduar? Të ngrënit me kujdes është besuar madje se ndihmon në çrregullimet psikologjike të ushqimit si ngrënia e tepërt dhe bulimia. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të menaxhoni më mirë emocionet tuaja, pasi ngrënia e tepërt shpesh mund të vijë nga stresi, depresioni ose ankthi.

7. Metodat e gatimit të shëndetshëm
Kur ushqimi gatuhet, një pjesë e madhe e lëndëve ushqyese mund të humbasë në varësi të teknikës së përdorur. Mënyrat më të shëndetshme për të gatuar përdoren kryesisht në kuzhinën japoneze. Në përgjithësi, ekzistojnë katër mënyra kryesore të gatimit. Agemono është mënyra më e spikatur dhe është e ngjashme me skuqjen e thellë, por përdor brumë më të shëndetshëm si tempura. Kanë edhe mushimono, që është ushqim i përgatitur me avull; nimono, ushqim i zier; dhe yakimono, e cila është një formë e zierjes. Zierja e ushqimit në avull ka të ngjarë të jetë alternativa më e shëndetshme, pasi gatuhet dhe vuloset në shije, gjë që eliminon nevojën për çdo yndyrë shtesë për t’u përdorur gjatë përgatitjes. Zierja me avull ruan lëndët ushqyese më mirë se metodat e tjera dhe është një zgjedhje e përkryer për gatimin e peshkut dhe ushqimeve të tjera të detit, sepse nuk e thajnë mishin.

Copat e papastërta të mishit, si mishi i viçit dhe pulës, zihen mirë, veçanërisht kur marinohen fillimisht ose kur gatuhen, për t’u siguruar që të mos thahen. Zierja e perimeve mund të tingëllojë e mërzitshme, por kjo metodë gatimi është në fakt plot përfitime shëndetësore. Perimet e ziera janë pa yndyrë sepse nuk gatuhen në asgjë përveç ujit dhe shtimi i tyre në dietën tuaj mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Ato janë gjithashtu plot me fibra dhe shpërbëhen lehtësisht në stomak, gjë që mund të lehtësojë presionin në sistemin tretës. Zierja mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e gurëve në veshka.

8. Banjat me burime të nxehta
Burimet e nxehta natyrore, të njohura gjithashtu si onsen, janë jashtëzakonisht të njohura në Japoni dhe mund të gjenden në çdo rajon. Ka lloje të ndryshme të burimeve të nxehta, të dallueshme nga mineralet e tretura në ujë, ku secili mineral ofron një përfitim të ndryshëm shëndetësor. Burimet e nxehta besohet se kanë një efekt relaksues në trup dhe mendje. Balneologjia është studimi i shkencës që qëndron pas efekteve terapeutike të burimeve të nxehta natyrale. Është një zgjedhje popullore për kujdesin rutinë mjekësor në Japoni dhe Evropë.

Balneoterapi është një praktikë që ka shumë përfitime shëndetësore. Mund të lehtësojë stresin, dhimbjen, problemet e lëkurës dhe shumë më tepër. Larja në ujin e burimeve të nxehta mund të përmirësojë qarkullimin, pasi lëkura juaj thith minerale të tilla si kalciumi, magnezi, niacina dhe bikarbonat natriumi. Kjo mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe rrjedhjen e oksigjenit në muskuj, si kur ushtroheni. Kjo është e dobishme për të mbajtur zemrën dhe organet e tjera vitale të shëndetshme dhe të forta. Balneoterapia mund të reduktojë stresin dhe të nxisë gjumin. Nxehtësia relakson muskujt e tensionuar, duke lehtësuar çdo dhimbje të ndjerë dhe rrit temperaturën e trupit, gjë që mund të përmirësojë gjumin dhe të lehtësojë pagjumësinë. Uji i pasur me minerale gjithashtu mund të lehtësojë natyrshëm disa probleme të lëkurës si thatësi, ekzema dhe psoriasis.9. Ëmbëlsirat e shëndetshme
Kur mendojmë për ëmbëlsirat, tortat, akulloret apo ushqime të tjera përgjithësisht të pashëndetshme do të na vijnë në mendje. Në Japoni, ëmbëlsira përdoret si një shans për të pastruar dhe freskuar qiellzën pas një vakti, në vend që të shijoni një ëmbëlsirë të rëndë dhe të mbushur me sheqer. Ëmbëlsirat japoneze shpesh përfshijnë fruta dhe janë zhvilluar me shekuj duke përdorur përbërës të disponueshëm si orizi dhe fasulet e ëmbla, kështu që ato zakonisht kanë shumë pak sheqer. Një ëmbëlsirë e njohur në Japoni është moka, e cila është një tortë orizi e bërë duke rrahur një stil të veçantë orizi – mochigome – derisa të bëhet si brumë dhe ngjitet. Mochi mund të mbushet me mbushje të ndryshme si paste e ëmbël e fasules së kuqe, luleshtrydhe, madje edhe akullore. Dorayaki është një tjetër ëmbëlsirë e shëndetshme japoneze e bërë nga castella (një pandispanje japoneze) dhe e mbushur me përbërës si gështenja dhe krem pana.

Në Japoni, sanduiçet me fruta, biskotat me beze të çajit jeshil dhe byreku me kunguj janë gjithashtu zgjedhje të njohura të ëmbëlsirave. Nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të shijoni ëmbëlsirën pas një vakti, por ëmbëlsira perëndimore ka tendencë të jetë e pasur me miell të rafinuar, sheqer, karamel dhe përbërës të tjerë shëndoshë, prej nga vjen edhe etiketa jo e shëndetshme. Për fat të mirë, ka shumë mënyra për ta bërë ëmbëlsirën më të shëndetshme duke i zëvendësuar përbërësit e këqij me të mirë. Zgjidhni sheqer kaf në vend të miellit të bardhë me grurë të plotë në vend të rafinuar, pluhur kakao ose kakao në vend të çokollatës dhe përdorni një zëvendësues qumështi si qumësht bajamesh, kokosi ose oriz në vend të qumështit me krem të plotë. Bërja e zgjedhjeve të thjeshta si kjo do të përmirësojë gradualisht shëndetin dhe cilësinë e jetës.
10. Gatimi në shtëpi
Japonezët hanë shumë më pak jashtë se sa homologët e tyre perëndimorë. Kjo zvogëlon sasinë e yndyrave të pashëndetshme dhe të pangopura që ata hanë. Është e përshtatshme për të marrë pak ushqim pas një dite të gjatë, por kjo nuk i bën asnjë favor trupit tuaj. Por këto vakte janë të ngarkuara me yndyrna dhe karbohidrate. Ata nuk përmbajnë aq shumë proteina. Dhe ato nuk përmbajnë pothuajse asnjë vitaminë dhe minerale. Ndjenja e ngopjes që ndjeni pasi keni ngrënë një vakt jo të shëndetshëm është e përkohshme. Por efektet në trupin tuaj janë të përhershme. Marrja e ushqimeve të tilla në baza të rregullta çon në kushte të tilla si kolesteroli. Shëndeti i zemrës suaj është në rrezik.

Kini parasysh se vetëm për shkak se po shmangni restorantet me ushqime dhe hani në shtëpi, nuk do të thotë që hani shëndetshëm. Nëse jeni duke blerë ushqime të përpunuara, ju po e ekspozoni trupin tuaj ndaj ngjyrave, shijeve dhe konservuesve. Sheqeri, yndyra ose kripa e tepërt në këto vakte mund të jenë të pakëndshme për ju. Ja ku femrat japoneze kanë përparësi. Dietat e tyre janë të pasura me ushqime të plota të cilat nuk janë të përpunuara. Ata hanë shumë perime të pasura me vitamina dhe minerale. Ata gjithashtu konsumojnë më shumë oriz si karbohidrate sesa grurë.
11. Rutinat e kujdesit të lëkurës
Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të bukur dhe të përsosur. Ata priren të duken më të reja pasi duket se lëkura e tyre nuk plaket deri në një moshë të madhe. Gratë japoneze nuk kanë rrudha sapo gratë perëndimore. Ndërsa ato janë gjenetikisht të predispozuar për lëkurë të mrekullueshme, gratë japoneze nuk ia lënë këtë rastësisë. Ato kanë rutina për kujdesin e lëkurës për t’i mbajtur ato të duken rinore. Dieta e tyre gjithashtu kontribuon në lëkurën e tyre që sfidon moshën. Një nga faktorët më të rëndësishëm të kujdesit të lëkurës që e mban lëkurën e grave japoneze të duket e freskët është pastërtia. Higjiena është e rëndësishme në kulturën japoneze dhe lëkura nuk bën përjashtim. Heqja e makeup-it dhe sigurimi se nuk ka mbetur asnjë gjurmë është një nga hapat kritikë në procesin e kujdesit të lëkurës. Ato përdorin një pastrues me bazë vaji. Gratë perëndimore priren të shmangin produktet me bazë vaji pasi besojnë se vaji është i keq për lëkurën. Japonezët besojnë se mbajtja e një ekuilibri të lagështisë, por largimi i grimcave të papastërtive është sekreti për një lëkurë të mirë.Mbajtja e poreve të lëkurës së fytyrës të pastra është hapi tjetër. Kjo ka të bëjë me heqjen e vajrave që nuk i dëshironi në lëkurën tuaj. Këto përfshijnë vajrat e sekretuara nga djersa dhe ato që ndotja i shton ajrit. Një tonik i mirë i mban poret të shtrënguara dhe redukton dukshmërinë e tyre. Produktet që përmbajnë alkool shmangen. Locioni ose hidratuesi e mban lëkurën elastike dhe rinore. Prekja është një pjesë integrale e rutinës së kujdesit të lëkurës së një gruaje japoneze. Masazhi është një teknikë e përdorur nga shumë gra për të mbajtur lëkurën e tyre të re. Gratë përdorin gishtat dhe të gjithë dorën për të kryer masazhe të fytyrës. Ata kanë edhe rula druri që përdorin. Këto teknika stimulojnë gjenerimin e qelizave të reja të lëkurës. Ato mbajnë një rrjedhje të shëndetshme të gjakut në lëkurë, gjë që është thelbësore për shërimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës.

12. Lumturia
Japonezët kanë një koncept të rëndësishëm që përbën një nga themelet e kulturës së tyre. Quhet ikigai. Termi ndahet në dy fjalë. Ata janë “iki” që do të thotë jetë dhe “gai” që do të thotë vlerë. Bëhet fjalë për një ndjenjë të vetë-përmbushjes dhe lumturisë që vjen nga brenda. Ikigai ka të bëjë me atë që sjell gëzim në jetën tuaj. Mund të jetë puna juaj. Por mund të jetë gjithashtu familja juaj, një hobi ose një interes. Shtojini kësaj konceptin e yarigai. Kjo flet për vlerën e të bërit diçka. Hatarakigai është vlera e punës. Të kombinuara, këto koncepte krijojnë një “formulë” për lumturinë për japonezët. Ikigai ka të bëjë me të ardhmen tuaj dhe atë që planifikoni të bëni për të përmbushur veten dhe ëndrrat tuaja. Krijon një ndjenjë shprese dhe diçka për të pritur. Ndjenja e qëllimit ju lejon të përballeni me fatkeqësinë dhe ta mposhtni atë. Ky është një aspekt thelbësor i konceptit të lumturisë në kulturën japoneze. Në kulturën perëndimore, lumturia thekson ndjenjën e mirë dhe mendimet pozitive. Sidoqoftë, kultura japoneze merr parasysh aftësinë për të qenë shpresëdhënës përballë pengesave si pjesë e një gjendje lumturie.

Të jesh i vetëdijshëm për atë që të bën të lumtur dhe të kënaqur bazohet në emocione, jo në logjikë. Kjo është e vështirë t’i caktohet kulturës japoneze me reputacionin e saj për efikasitetin klinik dhe gjenialitetin shkencor. Por japonezët janë mësuar që kur janë të vegjël të jenë në kontakt me ndjenjat e tyre. Ata inkurajohen të identifikojnë ikigain e tyre dhe të shfrytëzojnë sa më shumë prej tij. Të ndihesh i vetë-përmbushur dhe i lumtur ju bën të dukeni dhe ndiheni më të rinj. Ndjenja pozitive që ju jep dhe ndjenja e qëllimit ju bëjnë të ndiheni të gjallëruar dhe të gjallë. Lumturia parandalon ngrënien e rehatshme, e cila është shkaku i obezitetit të shumë njerëzve. Gjetja e ikigait dhe veprimi sipas tij duket se u sjell dobi grave japoneze dhe i mban ato të duken dhe të ndjehen më rinore.
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here