Infermierja në Mbretërinë e Bashkuar merr dënim të përjetshëm për vrasjen e të porsalindurve

Zonja Letby u dënua javën e kaluar për vrasjen e shtatë foshnjave dhe përpjekjen për të vrarë gjashtë të tjerë, duke e bërë atë vrasësen më të tmerrshme të fëmijëve në historinë moderne britanike.

Lucy Letby, një infermiere që u bë vrasësja seriale më e tmerrshme e të porsalindurve në historinë moderne britanike, u dënua të hënën me burgim të përjetshëm pa lirim me kusht, kulmi i një rasti shumëvjeçar që ka tmerruar vendin dhe ka ngritur pikëpyetje mbi kulturën e menaxhimit që e lejoi atë për të shmangur zbulimin për kaq gjatë.

Gjykatësi James Goss i dha zonjës Letby një “dënim të përjetshëm“, që do të thotë se ajo do të kalojë pjesën tjetër të jetës në burg, një dënim i rezervuar për veprat më të këqija të vendit. Ajo është vetëm gruaja e katërt që ka marrë ndonjëherë dënimin.

Gjykatësi Goss i tha sallës së gjyqit se zonja Letby, e cila u dënua javën e kaluar për vrasjen e shtatë të porsalindurve dhe përpjekjen për të vrarë gjashtë të tjerë, “veproi plotësisht në kundërshtim me instinktet normale njerëzore të edukimit dhe kujdesit për foshnjat” dhe se veprimet e saj shkaktuan një shumicë të viktimave të saj të vuajnë “dhimbje akute“.

Kishte paramendim, llogaritje dhe dinakëri në veprimet tuaja,” tha gjykatësi, duke përshkruar më vonë “një keqdashje të thellë në kufi me sadizmin” në krimet e zonjës Letby.

Vrasjet dhe tentativat për vrasje ndodhën midis qershorit 2015 dhe qershorit 2016, kur zonja Letby ishte infermiere në repartin neonatal të spitalit “Countess of Chester” në Anglinë veriperëndimore, e ngarkuar me kujdesin për foshnjat e parakohshme dhe të pambrojtura. Ajo refuzoi të paraqitej gjatë dënimit të saj të hënën, por gjykata dëgjoi dëshminë tronditëse nga prindërit e foshnjave që u vranë.

Nëna e një foshnje djali të vrarë nga zonja Letby iu drejtua ish-infermieres që mungonte në gjykatë të hënën, duke thënë: “Nuk ka asnjë dënim që mund të krahasohet ndonjëherë me agoninë torturuese që kemi vuajtur si pasojë e veprimeve tuaja,” sipas BBC.

Nëna përshkroi se si kishte një kuti kujtimesh me kujtime të djalit të saj dhe kishte ruajtur gjurmët e dorës dhe këmbës së tij. Por ajo tani ndihej e konfliktuar për këto, tha ajo, sepse zonja Letby kishte bërë printimet kur lindi djali i saj.

Një baba i trenjakëve, dy prej të cilëve zonja Letby u dënua për vrasje, tha në një deklaratë video të regjistruar më parë se “jeta e përditshme ishte e vështirë, vetëm ngritja nga gjumi dhe të jetuarit ishte një luftë“, pas vdekjes së fëmijëve të tij.

Lucy Letby ka shkatërruar jetën tonë,” tha ai, duke shtuar, “edhe pasi gjyqi të ketë përfunduar, ajo do të vazhdojë të na ndjekë dhe do të ketë gjithmonë një ndikim në jetën tonë.”

Avokati i prokurorisë, Philip Astbury, lexoi një deklaratë të prindërve të binjakëve që u sulmuan në qershor 2015. Njëri mbijetoi ndërsa tjetri vdiq, dhe zonja Letby u dënua respektivisht për vrasjen dhe tentativën e tyre për vrasje.

Pas vdekjes së fëmijës, një anëtar i familjes ishte gjithmonë i pranishëm me vajzën e tyre të mbijetuar, thanë prindërit – por zonja Letby kishte pritur që të afërmit të largoheshin që ajo të mund të “sulmonte“.

Menduat se ishte e drejta juaj të luani Zotin me jetën e fëmijëve tanë”, thuhej në deklaratë. “Mendove se mund të hyje në jetën tonë dhe ta ktheje atë përmbys, por nuk do të fitosh kurrë. Shpresojmë që të jetoni një jetë shumë të gjatë dhe të kaloni çdo ditë duke vuajtur për atë që keni bërë.

Ndërsa disa nga prindërit i dhanë deklaratat e tyre përmes avokatëve, të tjerë folën drejtpërdrejt në sallën e gjyqit, mes lotësh. Një nënë e dy viktimave tha se mungesa e zonjës Letby në gjykatë tregonte “mosrespektin” që ajo kishte për gjykatën dhe familjet.

Ne kemi marrë pjesë në gjyq çdo ditë, por ajo vendos se është mjaftueshëm dhe qëndron në qelinë e saj, vetëm një akt i fundit ligësie nga një frikacake,” tha nëna. Identiteti i foshnjave në këtë rast dhe familjeve të tyre u mbrojtën gjatë gjithë gjykimit.

Gjatë gjykimit 10-mujor në Gjykatën e Kurorës së Mançesterit, i cili filloi në tetor, juristët dëgjuan se zonja Letby kishte dëmtuar foshnjat duke i ushqyer me tepër qumësht, duke i injektuar me ajër dhe insulinë dhe duke shkaktuar trauma “të llojit të ndikimit“.

Znj. Letby, 33, mbajti pafajësinë e saj gjatë gjithë gjyqit, ku u përball me 22 akuza lidhur me vrasjen dhe dëmtimin e foshnjave. Përveç dënimeve për vrasje, zonja Letby u shpall fajtore për shtatë akuza për tentativë vrasje në lidhje me gjashtë të porsalindur, që do të thotë se ajo u përpoq të vriste një prej tyre dy herë, thanë prokurorët. Juria nuk mori vendime për gjashtë akuza për tentativë vrasje dhe znj. Letby u shpall e pafajshme për dy akuza për tentativë vrasje.

Të dhënat mjekësore, mesazhet me tekst dhe mediat sociale, oraret e personelit, shënimet e shkruara me dorë dhe ditarët u përdorën për të ndihmuar në dënimin e zonjës Letby, thanë prokurorët.

Qeveria ka urdhëruar një hetim të pavarur për mënyrën sesi zonja Letby arriti të qëndronte e pazbuluar për vite pasi mediat britanike të lajmeve raportuan se menaxherët e spitalit kishin injoruar paralajmërimet e përsëritura për sjelljen e saj.

Një hetim i BBC zbuloi se mjekët që punonin së bashku me znj. Letby fillimisht ngritën shqetësime për rolin e saj të mundshëm në vitin 2015, por menduan se alarmi i tyre u hodh poshtë nga menaxherët që ishin tepër të shqetësuar për mbrojtjen e reputacionit të spitalit. Edhe pasi u hoq nga reparti neonatal në vitin 2016, ajo vazhdoi të punonte në spital deri në vitin 2018.

Policia e Cheshire është ende duke hetuar nëse foshnjat e tjera që kanë pasur kontakt me zonjën Letby kanë përjetuar probleme të papritura shëndetësore dhe autoritetet po i kërkojnë kujtdo që ka informacion shtesë të kontaktojë me ta. Sulmet në rastin aktual kanë të bëjnë vetëm me vdekje brenda një viti. Znj. Letby ka punuar në njësinë neonatale nga viti 2011 deri në vitin 2016.

Burimi: nytimes.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here