Presidenti Ilir Meta takohet me Wang Yi

Më 29 tetor 2021 Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta u takua në Tiranë me Këshilltarin e Shtetit dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi. Meta i kërkoi Wang Yi që t’i përcjellë Presidentin Xi Jinping përshëndetjet e tij të sinqerta. Meta tha se me një histori të gjatë miqësie mes Shqipërisë dhe Kinës, të dy popujt ushqejnë ndjenja miqësore ndaj njëri-tjetrit.

Shqipëria është krenare për mbështetjen e saj për rivendosjen e vendit të ligjshëm të Kinës në Kombet e Bashkuara (OKB) dhe nuk do ta harrojë kurrë ndihmën e Kinës për zhvillimin ekonomik dhe modernizimin e Shqipërisë është shprehur presidenti i vendit gjatë takimit.

Bashkëpunimi Shqipëri-Kinë ka një potencial të madh shprehet ai.

Shqipëria shpreson që të dy vendet të vazhdojnë të mbështesin njëri-tjetrin, të zgjerojnë bashkëpunimin pragmatik në fusha të ndryshme, të rrisin komunikimin dhe koordinimin për çështjet shumëpalëshe, si dhe të mbështesin dhe inkurajojnë të rinjtë e të dy vendeve për të nxitur mirëkuptimin e ndërsjellë, në mënyrë që të injektohen vazhdimisht të reja shtysë në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Burimi: Public, Presidenti.al

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here