Pse janë gratë spiunet më të mira në botë? Jetët sekrete të spiuneve më të mira femra të MI6

Për herë të parë ndonjëherë, oficerët e Shërbimit Informativ Sekret Britanik (SIS) zbulojnë pse gratë shpesh janë spiunët më të mirë për kohën tonë

Udhëtimi im për në shkollën e spiunëve fillon në gjysmën e dritës së një qyteti të zgjuar. Nuk e di se ku po shkoj dhe jam udhëzuar vetëm të takohem me kontaktin tim në një pikë referimi në qendër të Londrës. Ne udhëtojmë me makinë, varkë dhe tren për në një vend ku oficerët e Shërbimit Sekret të Inteligjencës Britanike, agjencia e spiunazhit jashtë shtetit e njohur si SIS, mësojnë zanatin e tyre. Nuk më lejohet t’jua përshkruaj, por mund t’ju them këtë: është gjigande dhe e ashpër dhe era e prerë më loton sytë.

Në derë më takoi një grua e vogël, gazmore, me flokë bjonde të shkurtra, të valëzuara, mirëseardhja e ndritshme e së cilës është në kundërshtim me frikshmërinë sterile të këtij vendi. Keti, e cila është përgjegjëse për të gjitha operacionet e inteligjencës nga oficerët e SIS dhe agjentët e tyre në mbarë botën, më çon në një bankë kolltuqesh pranë një dritareje të madhe me pamje nga një peizazh i shtruar.

Ajo bën shaka se kur iu ofrua për herë të parë një punë në agjencinë, e njohur gjithashtu si MI6, nëna e saj pyeti nëse donte të angazhohej për diçka kaq “të çuditshme dhe të panjohur“. “Babai im tha: “Shko, bëje.” Kjo veriore e mbytur thotë se ajo “nuk është veçanërisht e guximshme”. Por ajo është një nga spiunet më të fuqishme në Britani.

Keti është një nga katër drejtorët e përgjithshëm në SIS, secili prej të cilëve raporton te shefi, i njohur si “C“. Për herë të parë tre prej tyre janë gra. Ata punojnë në fushat më të rëndësishme dhe me zhvillim të shpejtë të spiunazhit. Kathy është drejtoreshë e operacioneve. Rebeka është zëvendësja e shefit, i cili mbikëqyr strategjinë. Puna më e famshme e MI6 nga të gjitha i përket Ada-s, e cila është kreu i teknologjisë, e njohur si “Q” sipas organizatorit të pajisjeve të James Bond. Kam kaluar gjashtë muaj duke i intervistuar se si ata arritën majat në një karrierë tradicionalisht mashkullore dhe duke u përpjekur të kuptoj se si është në të vërtetë jeta e një spiune femër.

Meqenëse shefi i MI6 është i vetmi anëtar i agjencisë që emërohet ose lejohet të flasë në publik, dhe për shkak se të gjithë kanë qenë burra, kjo është hera e parë që oficeret femra të SIS-it flasin ndonjëherë në procesverbal. Unë kam rënë dakord të ndryshoj emrat e tyre dhe të heq disa detaje për t’i mbrojtur ato dhe burimet me të cilat punojnë. Ato ranë dakord të flisnin për të inkurajuar gratë aplikuese dhe për të korrigjuar perceptimin e spiunazhit si lojë mashkullore.

Profili i ulët i këtyre tre oficereve të larta është në përputhje me historinë e grave në inteligjencën britanike. Në të kaluarën, gratë janë anashkaluar, janë zhvendosur në role sekretare ose, para epokës së SIS, janë vendosur si “karreme të ëmbla” për të kapur ose shantazhuar armiqtë. Kur Vernon Kell bashkëthemeloi pararendësin e MI6 në vitin 1909, ai identifikoi si rekrutuesit e tij idealë burra “të cilët mund të bënin shënime në manshetën e këmishës së tyre ndërsa hipnin mbi kalë“. Pikëpamjet e tij për gratë ishin më pak të njohura, por thuhet se një herë ai komentoi: “Më pëlqen që vajzat e mia të kenë këmbë të mira“. Pavarësisht se e kishin dëshmuar veten me aftësi dhe trimëri të konsiderueshme gjatë Luftës së Dytë Botërore, gratë në MI6 dhe agjencinë e saj simotër MI5 luftuan për të përparuar dhe nuk u rekrutuan rregullisht si oficere të inteligjencës deri në fund të viteve 1970.

Kjo mizogjini u përsërit dhe u ekzagjerua në romanet popullore të shkruara nga ish-spiunët si Ian Fleming dhe John le Carré. Oficeri imagjinar i MI6, James Bond, përqafon sekretaren e tij, i shijon operacionet e tij me ndërlidhës ekstravagantë dhe ndeshet me pak spiune femra, më e famshmja është oficerja e padukshme ruse e kundërzbulimit Rosa Klebb. Versionet filmike të librave të Flemingut bënë të famshëm një zhanër të tërë të “Bond girls“, pushtimet dhe jo qeniet njerëzore plotësisht të tërhequra. Le Carré, më i njohur për kronikat e spiunazhit të Luftës së Ftohtë me protagonist një oficer të inteligjencës gnomic, George Smiley, shpreh një pamje të ngjashme dy-dimensionale. Gratë e tij janë sirena që ushtrojnë një kontroll të fuqishëm seksual mbi protagonistët meshkuj, por kanë pak për të thënë për veten e tyre. Përjashtimi i vetëm, “Moscow-gazer” Connie Sachs, është një karikaturë në drejtim të kundërt – një ekscentrike me një kujtesë enciklopedike që i nënshtrohet alkoolizmit pasi u mënjanua nga puna në të cilën ajo shkëlqen.

Përshkrimet seksiste vështirë se kufizohen në filma spiunazhi, por ato kanë më shumë rëndësi në një profesion në të cilin misteri inkurajohet dhe realiteti klasifikohet. Perceptimet e krijuara përmes referencave kulturore janë, si shumë aspekte të trashëgimisë së Bond-it, të dyfishta. Filmat kanë ndërtuar SIS një markë legjendare, por portretizimi i tyre i vrasjeve ad-hoc dhe operacioneve solo nuk është aspak i saktë. Për MI6, mungesa historike e grave është një lëshim serioz dhe një armë sekrete. Kundërshtarët kryesorë të Mbretërisë së Bashkuar sot – Kina, Rusia, Irani dhe Koreja e Veriut – janë shoqëri represive me pak gra në pozita pushteti. Për spiunen, kjo dobësi e armikut është e shfrytëzueshme. Pikërisht për shkak se ato ka shumë të ngjarë të anashkalohen, gratë kanë potencialin të jenë spiunet më të mira nga të gjitha.

Katër vjet më parë, SIS publikoi reklamën e parë televizive për të rekrutuar më shumë gra dhe pakica etnike. Fillon me pamjet e një peshkaqeni që endet kërcënues nëpër ujë, përpara se të largohet për të zbuluar një skenë shumë më të mirë: një grua dhe djali i saj i vogël duke parë grabitqarin nga ana tjetër e xhamit të akuariumit. Rreshti i fundit është krijuar për të shpërndarë “tjetërsinë” e spiunëve: “Fshehurazi, ne jemi njësoj si ju“.

Kjo nuk është rreptësisht e vërtetë. Spiunët nuk janë shumë si ne të tjerët, dhe të punosh në MI6 është një përvojë dukshëm e çuditshme. Ju nuk mund t’i tregoni askujt përtej familjes së ngushtë se kush është punëdhënësi juaj, madje edhe ata nuk lejohen të dinë asgjë për aktivitetet tuaja të përditshme. Ju supozohet të fikni telefonin tuaj shumë kohë përpara se t’i afroheni selisë, në Urën Vauxhall në qendër të Londrës. Sapo arrini atje, ju e mbyllni atë. Ju keni akses të kufizuar në internet. Kontakti i vetëm me botën e jashtme bëhet nëpërmjet telefonit fiks. Për shkak se nuk është e sigurt, puna nga shtëpia është jashtëzakonisht e vështirë. Pra, ndërsa organizata inkurajon fleksibilitetin, kjo është e kufizuar nga realiteti që orët tuaja të punës duhet të shpenzohen kryesisht në zyrë. Administratori vendas i jetës së përditshme është jashtëzakonisht i rëndë. Transaksionet e komplikuara si blerja e një shtëpie janë, sipas fjalëve të një oficeri të inteligjencës, “një makth“.

Kur Kathy kaloi pragun e selisë së SIS-it për herë të parë tre dekada më parë, shqetësimi i saj ishte më i drejtpërdrejtë: a ishte ajo e duhura për këtë rol? “Mos u shqetësoni, nuk do t’ju duhet të gjuani me armë. Ju nuk do të hidheni nga asnjë helikopter. Kjo nuk është një punë e James Bond-it”, tha intervistuesi i saj. Përfundimisht, ajo u vendos në një zonë lufte, duke punuar së bashku me ushtrinë dhe u trajnua për të përdorur një armë zjarri për mbrojtje personale. Ajo m’i thotë këto dy gjëra sikur nuk ka fare kontradiktë.

Rruga e saj në SIS ishte standarde: ajo ishte në të njëzetat, kishte mbaruar së fundmi një doktoraturë në letërsi dhe po aplikonte për të dytën herë në skemën e trajnimit të diplomuar në Zyrën e Jashtme dhe Commonwealth. Kathy u devijua në pistën e spiunazhit nëpërmjet një letre që e ftonte të intervistonte për “mundësi alternative jashtë shtetit“, të cilat asaj iu kërkua të mos diskutonte me askënd. Ajo gjithmonë kishte dashur të bëhej ambasadore, por ishte e intriguar nga kjo organizatë paralele dhe mënyrat se si krijonte lidhjet me të huajt.

Ajo nuk ishte e natyrshme. Stereotipi i një oficeri të MI6 është, sipas legjendës së shërbimit civil, një burrë i bardhë i klasit të lartë me pardesy ngjyrë bezhë dhe çizme të shkretëtirës. Kathy fillimisht u përqesh nga eleganca e zyrës. “Nuk kishte shumë njerëz me thekse rajonale,” kujton ajo duke qeshur. Çdo grup i rekrutëve të rinj fillon së bashku; shumica e grupit të Ketit ishte nga jugu më i begatë i Anglisë dhe kishte ndjekur universitetin e Oksfordit ose të Kembrixhit. Ajo ishte rritur në veriperëndim dhe kishte shkuar në një shkollë gramatikore lokale dhe një universitet me tulla të kuqe. “Unë isha e ardhura fshati,” tha ajo. “Mendoj se kam qenë vetëm dy herë në Londër në teatër me nënën time.

Kathy filloi në një punë në tavolinë duke punuar në sistemet e armëve iraniane, por përparoi në role agjente drejtuese në mbarë botën. (Burimet e inteligjencës, bashkëpunëtorët e njohur si “asete” në terminologjinë amerikane të spiunazhit, zakonisht quhen “agjentë” nga MI6.) Kjo do të thoshte të ishte larg partnerit të saj afatgjatë, i cili mbeti në Mbretërinë e Bashkuar. Jeta që ajo përshkruan është emocionuese: udhëtimi, mësimi i gjuhëve, “hyrja nën lëkurën” e njerëzve dhe kulturave të reja. Puna edhe më shumë. Ajo rrëfen ditët para biometrisë, të kalimit të saj pa u vënë re nga një vend në tjetrin, shpesh në këmbë, dhe duke ndryshuar maskimin gjatë rrugës. Parukja e saj e preferuar ishte një mane e kuqe e viteve 1970, e stilit Farrah Fawcett. Herë pas here, ajo endej me 50,000 £ në çantën e saj, me sa duket për të paguar agjentët, por ajo nuk jep hollësi. “Është një punë vërtet e veçantë,” tha ajo.

Rekrutimi dhe menaxhimi i agjentëve jashtë shtetit nuk ishte gjithmonë i lehtë, veçanërisht kur modeli për rolin ishte në mënyrë vizatimore mashkullore. “Në fillim të karrierës sime, më dukej sikur kishte mënyra të veçanta të sjelljes dhe realizimit të gjërave që ndiheshin sfiduese,” tha Kathy. “Padyshim që kishte një maço rreth idesë së operatorit të vetmuar.” Atëherë, si tani, metodat e lidhjes që funksiononin në marrëdhëniet mashkull me mashkull nuk funksionuan në ato femra me meshkuj. “Unë nuk do të rrija domosdoshmërisht duke pirë uiski gjithë natën me një agjent,” thotë ajo, duke shpjeguar se duhej t’i bënte gjërat të funksiononin sipas kushteve të saj, si p.sh. të ftonte njerëzit në shtëpinë e saj, gjë që krijon menjëherë një shkallë besimi. Në një moment, ajo vendosi të merrte leksione golfi në një përpjekje për të krijuar raporte me një agjent të mundshëm që ishte i fiksuar pas sportit. Nuk shkoi mirë. “Mësuesi im i golfit, në mësimin e tretë, më tha: “Kjo nuk është loja juaj”.

Kathy argumenton se, në mënyrë kundër-intuitive, janë vendet më konservatore që gratë ndonjëherë kanë dorën e sipërme. “Kur luani me një kulturë që është veçanërisht e dominuar nga meshkujt, gratë priren të nënvlerësohen dhe për këtë arsye të perceptohen si më pak kërcënuese,” tha ajo. “Ky ka qenë një avantazh për mua, sepse ndonjëherë ata individë nuk do t’ju shohin domosdoshmërisht duke ardhur. Dhe ka të bëjë me perceptimet e tyre për SIS. Ata nuk presin domosdoshmërisht një grua më të re që t’i dalë përballë.” Ky element i befasisë, thotë ajo, “mund të jetë padyshim një salcë sekrete”.

Të afrohesh me të huajt dhe të mbash sekret punën nga miqtë kërkon mashtrim. Si një katolike me një “ndjenjë faji të zhvilluar mirë“, Kathy e kishte këtë veçanërisht të vështirë. “Ka një paradoks në zemër të kësaj pune, sepse ne jemi thellësisht etikë, por duhet të themi edhe gënjeshtra. Ne po e bëjmë këtë sepse duhet të arrijmë një rezultat – tingëllon vërtet e çuditshme – për të mirën më të madhe”, tha ajo. “Më vjen keq sa herë që më duhet t’i tregoj një miku atë që kam bërë dhe nuk është e vërteta.”

Shumica e miqve të ngushtë të Ketit nuk e dinë që ajo është spiune. Si të gjithë oficerët e SIS-it, historia e saj e përditshme e kopertinës është se ajo punon në Ministrinë e Jashtme. Kur pyetet për punën, taktika e saj është të përshkruajë një rol “aq të mërzitshëm sa nuk do të të pyesin më kurrë. Mendoj se miqëve të mi të shkretë u vjen keq për mua.

Ka raste kur pretendimi për të bërë një punë të politikës është i paqëndrueshëm. “Disa nga miqtë e mi tani janë të vetëdijshëm për atë që bëj, sepse, në një moment, bëhet e pabesueshme që kam gjashtë telefona celularë në çantën time. Dhe njëri prej tyre bie, dhe unë duhet të dal. Dhe unë them: “Më vjen vërtet keq, por duhet ta lë darkën tani. Mund të mos kthehem deri vonë sonte, kështu që këtu janë çelësat e shtëpisë dhe mos u shqetësoni.”

Tre spiunët me të cilët flas janë të detyruar nga kufizime të shumta: Ligji i Sekreteve Zyrtare, i cili e bën vepër penale zbulimin e informacionit të klasifikuar; Premtimi i MI6 se nuk do të zbulojë kurrë identitetet e punonjësve të saj ose agjentëve të tyre; dhe dëshirën e tyre për të shmangur zmbrapsjen e rekruteve të mundshme femra me tregime të tmerrshme. (MI5 ishte e shqetësuar për rënien e aplikimeve të femrave pas një episodi të vitit 2002 të dramës së spiunazhit të BBC, Spooks, në të cilën një praktikante e re u zhyt fillimisht në një tigan me yndyrë të thellë, sipas raporteve të asaj kohe.)

Në disa pika, spiunët padyshim po frenohen. Kathy, e cila punoi në luftën kundër terrorizmit gjatë kulmit të aktivitetit të ISIS-it në Irak dhe Siri, ndihmoi në ndërprerjen e sulmeve që synonin Britaninë e Madhe. Detajet janë të klasifikuara, por kur pyes nëse ajo shpëtoi jetë britanike, duket sikur ka edhe një embargo emocionale. “Po,” tha ajo me hezitim. “Por unë nuk do të doja që ju të mendoni se isha vetëm unë.” Ajo ngurron të marrë merita për operacionet të cilat, thekson ajo, ishin një përpjekje kolektive. Dhe ajo, nga tre spiunët me të cilët flas, mban përgjegjësinë më të madhe për mbrojtjen e identitetit të agjentëve të SIS, “sekretit tonë më të ruajtur”. Ndoshta për këto arsye, përgjigjet e saj duken më të censuruara. “Jam shumë me fat që e bëj këtë punë”, tha ajo. “Ne të gjithë po shohim imazhet e tmerrshme të konfliktit të Rusisë në Ukrainë. Një nga gjërat që më mban përpara është se e di se ne po kontribuojmë në luftimin e krizave me të cilat u përballën Britania e Madhe dhe aleatët tanë vitin e kaluar dhe do të përballen vitin e ardhshëm.” Me këtë, tema e gjakderdhjes në tokën britanike është mbyllur.

Arkëtipi historik i një spiune femër është Mata Hari, kortezanja holandeze e akuzuar për grumbullimin e inteligjencës për gjermanët gjatë Luftës së Parë Botërore dhe e cila u ekzekutua nga një skuadër franceze pushkatimi. Por qysh në vitin 1945, Maxwell Knight – një spiun i kohës së luftës që thuhet se ka qenë modeli i shefit të spiunazhit të Fleming “M” – u përpoq të përgënjeshtronte atë që ai e quajti një “paragjykim të gjatë dhe të pabazuar” kundër punësimit të grave dhe hodhi poshtë idenë se seksi luan “një rol shqetësues dhe të rrezikshëm në punën e tyre“. Ai u shpreh plotësisht kundër asaj që ai i quajti “metodat e Mata Harit” dhe shkroi në një memo për kolegët: “Jam i bindur se agjentet femra kanë marrë më shumë informacione duke u mbajtur larg krahëve të burrit sesa është marrë ndonjëherë nga fundosja me shumë dëshirë në to.”

Të gjitha spiunet femra me të cilat flas, qofshin në pension apo në post, janë të sinqertë për rreziqet e agjentëve të mundshëm meshkuj që keqkuptojnë qëllimet e tyre. Takimet me burime të inteligjencës mbahen në dhomat e hoteleve dhe shpesh në lëvizje me makina. Të dyja janë vende të sikletshme intime. Një spiune që u ngjit në gradat e MI6 40 vjet më parë më tha se ajo prirej ta deklaronte veten si anëtare e inteligjencës britanike shumë më herët në proces sesa mund të kishte bërë një burrë, në mënyrë që të shmangte çdo konfuzion. Gjatë ditëve të saj si agjente, Ada (tani Q) do të ndërtonte në mënyrë eksplicite shoqata familjare. “Kjo i ndryshon gjërat. Ju mund ta shihni fjalë për fjalë ndryshimin në syrin e një agjenti. Do ta bëj shumë hapur, duke thënë: ‘Më duket sikur jam motra jote’. “Mund të imagjinoj që je vëllai im.” “Unë të respektoj vërtet si babai im.” Ti e sjell fjalë për fjalë këtë terminologji.” (Në dramën franceze të spiunazhit të vitit 2015, Le bureau des légendes, një oficere e re e inteligjencës që po tërheq vëmendjen dashurore të një shkencëtari iranian përdor të njëjtën teknikë. Kur ajo thotë se ai i kujton babain e saj të ndjerë, tensioni mes tyre zhduket.)

Claire Hubbard-Hall, një historiane e spiunazhit, fajëson kulturën popullore se ka “inkuadruar” në mënyrë të padrejtë pikëpamjen publike të grave spiune si “shumë të seksualizuara“. Akademiku – i cili po shkruan një biografi të asaj që ajo i quan “gratë e harruara” të Inteligjencës Britanike, duke përfshirë sekretaren e guximshme të MI6 që frymëzoi Miss Moneypenny të Flemingut – thotë se fjala “sekretare” përdorej shpesh për të maskuar gratë, rolet e të cilave evoluan shumë përtej gradave nominalisht klerike të tyre. Kjo shpjegon errësirën relative të grave që punojnë në operacione dhe statusin mashtrues të ulët të shumicës së stafit femëror. Kufizimet e vendosura ndaj grave spiune gjithashtu e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë kërkimin e tyre. Deri në vitin 1973, ata që martoheshin duhej të linin menjëherë shërbimin. Si rezultat, shumë mbetën beqarë dhe nuk patën kurrë fëmijë – historianët duhet të kërkojnë dokumente të tilla si ditarët e varrosur në arkivat e familjes. Gjurmimi i Miss Moneypenny-it të vërtetë ka qenë, thotë Hubbard-Hall, “si përpjekja për të gjetur një fantazmë“.

Ada nuk është dikush që duhet të pengohet nga mungesa e paraardhësve femra: spiunazhi ishte e vetmja punë që ajo dëshironte ndonjëherë. Duke u rritur jashtë vendit, ajo mori manualin e spiunazhit Usborne nga vëllai i saj më i madh, duke fshirë emrin e tij në kopertinën e brendshme dhe duke shkruar fort emrin e saj në vend të tij. Ajo dhe miqtë e saj mësuan kodin e pendës, një sistem shifror që zëvendësonte shkronjat me simbole dhe linin shënime për njëra-tjetrën nën vazo lulesh. Nuk ishte befasi që, kur ajo aplikoi në Ministrinë e Jashtme në fillim të të njëzetave, ajo u identifikua si një kandidate që mund të ishte më e përshtatshme për SIS. Një “geek” e vetë-rrëfyer, ajo e përshkruan me dashuri punën e saj të parë në kundërpërhapjen si një kombinim i përvetësimit me “shkencën vërtet të thellë” të teknologjisë bërthamore dhe të pasurit “marrëdhënie tepër të ngushta me një numër agjentësh të ndryshëm që rrezikonin jetët e tyre që të mund të ndajnë sekrete me ne”.

Këta agjentë qëndrojnë në zemër të misionit të inteligjencës njerëzore, duke informuar mbi qelizat terroriste, programet e armëve dhe, gjithnjë e më shumë, luftën kibernetike. Ndërsa MI5, agjencia vendase e spiunazhit, kultivon burime brenda Britanisë së Madhe, oficerët e SIS-it arrijnë në ndarjet kulturore, gjuhësore dhe fetare. Ata u kërkojnë njerëzve të tradhtojnë vendet dhe qeveritë e tyre. Nga ngërçi i Luftës së Ftohtë e deri te fokusi i pas 11 shtatorit në kundër-terrorizmin deri në konfliktet e sotme të fuqive të mëdha, ky aspekt i zanatit ka mbetur konstant. Çfarëdo kërcënimesh të reja të zhvillohen, nuk ka gjasa të ndryshojë. Lidhja juaj me agjentin tuaj nuk është si asnjë tjetër, e intensifikuar nga rreziku nga të dyja palët.

Një përpjekje gjigante i paraprin kontaktit fillestar me një burim të mundshëm SIS. Ekipet e kërkesave përsosin prioritetet e inteligjencës. Shkencëtarët e të dhënave gërmojnë terabajtë informacion për të gjetur, sipas fjalëve të Kathy, “shënjestrën e ndezur” që mund të ketë aksesin e duhur dhe, më e rëndësishmja, një motiv për të bashkëpunuar. Oficerët e çështjeve strategjikojnë qasjet, ndërsa ekspertët e rrezikut operacional planifikojnë se si të marrin oficerin e duhur të SIS para personit në momentin e duhur. Një ekip ish-profesionistësh të teatrit e pajisin oficerin me maskime. Dhe pasi bëhet kontakti, teknologët komplotojnë sisteme të fshehta të komunikimit për të lejuar agjentët të transmetojnë sekretet tek oficerët.

Këtu hyjnë Ada dhe ekipi i saj. Tani në të dyzetat, ajo ishte gruaja e parë e emëruar në rolin e Q në nivelin e drejtorit të përgjithshëm. E gjatë dhe atletike me flokë bjonde të prera, Ada ka një prirje për karficat e mëdha vezulluese në formën e insekteve. Këto, thotë ajo, priren të tërheqin vështrime të shqetësuara nga kontaktet e industrisë që dyshojnë për një aparat fotografik ose mikrofon të fshehur brenda. Ne takohemi në laboratorin Q, i përshkruar në mënyrë të famshme në filmat e Bond-it si një punishte nëntokësore brenda një shpelle që strehon Aston Martins të dekonstruktuar, kuti cigaresh që shpërthejnë dhe, vitet e fundit, banka gjigante të ekraneve kompjuterike. Edhe pse u mbajta larg çdo prototipi gjatë vizitës sime, më thanë se dega Q po bën ende “fshehje” të teknologjisë së lartë brenda objekteve të përditshme, si orët, filxhanet e çajit, mansheta dhe, në të vërtetë, karfica. Kur e pyes Adën se çfarë objekti të përditshëm ka përdorur kohët e fundit për të fshehur një vegël, ajo thotë, “çdo gjë në këtë tryezë, çdo gjë që mund të shihni në këtë dhomë“.

Fshehtësia ekstreme rreth operacioneve të Q-së është e tillë që nuk më lejohet të përshkruaj asnjë prej tyre, qoftë edhe në termat më të rralla. Mund të vërej vetëm se, duke pasur parasysh shkallën e kërcënimit teknologjik të paraqitur nga vendet armiqësore, kompjuterët janë shumë të dukshëm. Spiunazhi po kryhet gjithnjë e më shumë në sferën e paprekshme, digjitale, duke përdorur mjete të tilla si inteligjenca artificiale. Ekipi ka etikën e tij të veçantë, një sipërmarrje të njohur si “kultura Q“. “Nuk mund të flasësh për Q pa buzëqeshur dhe nuk është marka e filmit Q. Është besimi, një besim se mund t’i kryesh gjërat,” tha Ada. “Është ai ekuilibri i shkëlqyer i të qenit vërtet argëtues dhe thellësisht serioz në të njëjtën kohë.”

Megjithatë, nuk është një punë me tërheqje universale. Ndërsa dega Q tani ka më shumë gra sesa burra në nivele të larta, ato janë të nën-përfaqësuara në departament në tërësi. Ada dëshiron ta ndryshojë këtë, por mungesa më e madhe e grave në shkencë dhe inxhinieri e bën më të vështirë rekrutimin. Ajo vetë nuk është me përvojë teknike. Forca e saj është ekspertiza operacionale e përpunuar në një sërë postimesh jashtë shtetit, ku mësoi arabisht dhe drejtoi agjentë, duke përfshirë edhe zonat e luftës. Një pjesë e kësaj kohe ajo po krijonte edhe një familje, e cila paraqiste probleme të pazakonta praktike. Në fillim të një postimi, asaj iu dha një makinë e blinduar dhe u bë oficerja e parë në shërbim që pyeti se ku ishin pikat Isofix, në mënyrë që të mund të fuste karrigen e fëmijës së saj. “Kishte shumë kruarje koke dhe njerëz që thoshin, ne nuk kemi pasur një kërkesë për një nga ato gjëra më parë,” tha ajo. “Dhe në fakt, rezulton se është shumë e vështirë të bëhet.” (Më në fund, ata gjetën një mënyrë.)

Siç e përshkruan Ada, vështirësitë e punës jashtë shtetit me fëmijët balancohen nga avantazhet. Ndryshe nga personazhet në filma që nisen nga Londra për operacione urgjente, shumica e oficerëve të SIS po punojnë në ambasadat e huaja nën mbulimin diplomatik. Një pjesë relativisht e vogël e kohës së tyre harxhohet me punë që janë të ndjeshme nga ana operacionale. “Ju është dhënë shumë autonomi për të gjetur se si ta bëni punën tuaj në çfarëdo rrethane ku jeni”, tha Ada. “Kur postohesh jashtë shtetit, në pamje të parë, po jeton një jetë shumë të zakonshme. Ne mund të bëjmë gjëra të jashtëzakonshme në shërbim të vendit, por është vërtet e rëndësishme që të duket e zakonshme.” Puna jashtë vendit me një familje nuk e ka penguar atë. “Të jesh dukshëm shtatzënë mund të nxisë biseda të pazakonta,” thotë ajo. “Disa nga negociatorët më të vështirë janë zbutur, duke folur për shpresat e tyre për fëmijët e tyre ose brezin e ardhshëm.”

Unë dyshoj se si oficerët meshkuj ashtu edhe femra që jetojnë jashtë shtetit i përfshijnë familjet e tyre në mënyra më të hapura, të tilla si gjatë mbikëqyrjes, shumë më shpesh sesa do të pranojnë. Madje ka edhe precedentë historikë për praninë e fëmijëve gjatë detyrave të ndjeshme operacionale. Dezertori i KGB-së, Oleg Gordievsky, u dëbua nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1985 nga dy diplomatë britanikë dhe gratë e tyre, njëra prej të cilave i kishte sjellë foshnjën e saj. (Ndërsa kjo është raportuar gjerësisht, MI6 nuk e ka konfirmuar kurrë që Gordievsky ishte agjenti i tyre.) Kur qentë nuhatës u mblodhën rreth makinës në kufirin me Finlandën, nëna e foshnjës, e shqetësuar se ata do të zbulonin agjentin e fshehur, filloi një ndërrim direkt të pelenave sipër vendit ku ishte fshehur. Ndërsa ajo hodhi pelenën e ndotur në tokë, qentë ikën të tmerruar, sipas një rrëfimi nga autori Ben Macintyre. Dy dekada më parë, në vitin 1961, MI6 hartoi një plan që gruaja e shefit të stacionit të Moskës të mblidhte inteligjencë nga një spiun ushtarak sovjetik. Ajo e takonte në një park, ku ai u ofronte fëmijëve ëmbëlsirat nga një teneqe që kishte edhe bombola filmash sekrete. Kur ajo mbeti shtatzënë, filloi kërkimi për një tjetër bashkëshorte të ambasadës me pasardhës të “moshës së fëmijës“, rrëfen gazetari Gordon Corera. MI6 nuk pranoi të komentojë nëse aktivitetet si këto vazhdojnë edhe sot.

Është e vështirë të pajtohet pjesëmarrja e familjes në këto histori me armaturën mendore të nevojshme për spiunazh. Ada pranon se i është dashur të zhvillojë qëndrueshmëri psikologjike për të përballuar punën në terren “të vështirë, ndonjëherë të rrezikshme“. “Kam bërë disa gjëra të jashtëzakonshme në vende të jashtëzakonshme. Dhe kam pasur disa përvoja të vështira, si profesionale ashtu edhe personale”, thotë ajo. “Kam pasur kohë traumash dhe kam kaluar nga ana tjetër, me mbështetje të jashtëzakonshme nga shërbimi.” Ajo thotë se, ndërsa pranimi i këtyre çështjeve kërkonte guxim, nuk ka “heroizëm” në kulturën e MI6.

Në vend që të përbuz atributet maço, Ada thotë se ka përfituar gjatë karrierës së saj duke u trajtuar si “kategoria e tretë“, as mashkull as femër. Ndërsa kolegët meshkuj ekzistojnë kryesisht si “titulli i tyre i punës”, thotë ajo, është më e lehtë për të që të krijojë marrëdhënie të reja dhe të ndryshme, sepse si femër, pritshmëritë e zakonshme “bien”. Kjo është e dobishme kur lundroni në territorin e paeksploruar të marrëdhënies spiun-agjent. “Në momentet kur vendosni të bëheni agjent, ju duhet të bëni mijëra llogaritje të bazuara në rrezik, por nuk jeni plotësisht të sigurt se si të përgjigjeni emocionalisht. Nuk ka etiketë. Ironikisht, ajo bëhet paksa një tokë e askujt.” Në atë hapësirë, gratë janë vërtet të mira për të gjetur gjuhën e përbashkët, shpjegon Ada. “Ne jemi ato kufizueset.”

Baronesha Meta Ramsay porosit një filxhan çaj Earl Grey dhe më nxit që të provoj pak. Ne jemi ulur në dhomën Pugin të Dhomës së Lordëve, një dhomë e veshur me panele druri me letër-muri gotike viktoriane me litarë kaçurrelë me ngjyrë të kuqe dhe ari. Ramsay është një ish-oficere e inteligjencës SIS tani në të tetëdhjetat e saj, megjithëse agjencia as nuk do të konfirmojë dhe as mohojë se ajo ka punuar ndonjëherë atje. Ajo ishte drejtuese e stacionit të MI6 të Helsinkit në kohën e arratisjes së Gordievsky dhe një nga vetëm dy gratë që u ngritën në një gradë të lartë në vitet 1970 dhe 1980. Në pallton e saj elegante ngjyrë vjollce, bluzën e jargavanit dhe karficën zbukurimi me ametist, Ramsay është më shumë si një gjyshe e sjellshme skoceze, me përjashtim të faktit që historitë e saj përfshijnë shumë më tepër rrezik. Ajo është e matur, por nën rrëfimet e saj për jetën në shërbim ka një zemërim të vërtetë për mënyrën se si trajtoheshin gratë. Si ajo, ashtu edhe shoqja e saj e madhe, Daphne Park – një oficere e lartë e SIS që vdiq në vitin 2010 në moshën 88-vjeçare – bënë karriera të shquara, por nuk arritën të arrinin gradat më të larta. Ata dyshuan se kjo ishte për shkak të gjinisë së tyre.

Ramsay flet me një theks të butë skocez që ngrihet në mënyrë të dëgjueshme kur pyes për të dhënat e SIS për oficeret femra. Ajo ndihet veçanërisht e hidhëruar që Park, një oficer i përhershëm i inteligjencës që mbante postime në SIS në Moskë, Lusaka, Hanoi dhe Ulan Bator, nuk përparoi në nivelet më të larta. (MI6 as nuk do ta konfirmonte dhe as nuk do ta mohonte se kishte punësuar Parkun.) “Nuk kam asnjë dyshim në mendjen time se Daphne duhet të ishte të paktën një shkallë më lart si pozicioni i zëvendës-shefit. Mund ta them këtë pa asnjë hezitim”, tha Ramsay, duke goditur një thua rozë mbi tryezën e llakuar. Park, e përshkruar në mënyrë të pahijshme në një nekrologji se dukej “më shumë si zonjusha Marple sesa Mata Hari”, dha dorëheqjen herët nga shërbimi në vitin 1979, pasi i kishte thënë një shoqeje se nuk do të promovohej kurrë në shefe të SIS për shkak të gjinisë së saj.

Nga fillimi i viteve 1990, Ramsay u përfol se ishte në garë për postin e C, megjithëse listat e shkurtra nuk pranohen kurrë publikisht. Privatisht, ajo mendoi se promovimi i një gruaje në atë rol do të ishte ende “mjaft i pamundur“. Ajo doli në pension dhe më vonë filloi një karrierë në politikë, duke u bërë këshilltare për politikën e jashtme të John Smith, udhëheqës i Partisë Laburiste në atë kohë. Ajo vëren se ndërsa shumë gra të talentuara si Noor Inayat Khan shkëlqyen në Ekzekutivin e Operacioneve Speciale, një shërbim sekret dhe njësi sabotazhi gjatë kohës së luftës, i krijuar në vitin 1940, pati një periudhë të gjatë më pas kur gratë pushuan së punësuari fare si oficere të inteligjencës. Ramsay rrëfen një episod në vitet 1970, kur hasi në një grua që mendonte se do të bëhej një agjente-kontrabandiste “perfekte”. Ajo telefonoi shefin e rekrutimit për të diskutuar perspektivën, i cili i tha asaj se nuk po kërkonin gra. “Ai tha, ‘Do të duhej një xhel i jashtëzakonshëm’ – dhe ishte ‘xheli’ që më nevrikosi – ‘të bëhesh një oficer inteligjence’. Dhe unë thashë, ‘Epo, do të duhej edhe një djalë i jashtëzakonshëm, por kjo nuk të ka penguar të rekrutosh meshkuj!

Meqenëse SIS nuk ka emëruar ende një shefe femër, përshkrimet kulturore të spiunimit tani janë dëshmuar më progresive sesa realiteti. Ishte gati 30 vjet më parë në GoldenEye që Judi Dench u shfaq për herë të parë si M, kreu i MI6, përballë Bond të Pierce Brosnan. Në takimin e tyre të parë, ajo e akuzon atë si “një dinosaur seksist, mizogjen, një relike e luftës së ftohtë“. “Nëse mendon për një moment se nuk kam topet për të dërguar një njeri për të vdekur, instinktet e tua janë të gabuara,” i tha ajo mbi një gotë me Bourbon të pastër. SIS është gjithashtu prapa MI5, e cila emëroi gruan e saj të parë drejtoreshë të përgjithshme, Stella Rimington, në 1992 dhe të dytën, Eliza Manningham-Buller, 10 vjet më vonë. Të dyja përjetuan shumë mizogjini gjatë rrugës. Rimington shkruan në kujtimet e saj se gratë më të afërta ndonjëherë me agjentët në ditët e para të karrierës së saj ishin ato që rregullonin shtëpitë e sigurta dhe ato që sillnin ushqime.

Manningham-Buller, e cila ka një mënyrë të guximshme dhe jo të pakuptimtë, më thotë se seksizmi që ajo përjetoi gjatë viteve 1970 ishte i lindur nga një paternalizëm zemërues. “Duhej të mbronit të dashurit e vegjël. Nuk doje që ata të bënin ndonjë gjë të rrezikshme”, tha ajo. “Kishte një supozim se asnjë objektiv që respekton veten, si një oficer i KGB-së apo një terrorist, nuk do të pranonte të ishte një burim njerëzor i drejtuar nga një grua. Sigurisht, përveç çdo gjëje tjetër, shumë nga burimet që dëshironi mund të jenë femrat në radhë të parë.”

Në fakt, Manningham-Buller shpejt zbuloi se të qenit grua kishte avantazhe operacionale. Në një rast, ajo u soll për të ndihmuar në informimin e një oficeri të inteligjencës ruse në SHBA, i cili kishte refuzuar të fliste me ndonjë nga kolegët e saj. “Ai mendoi qartë se unë isha një jo-entitet dhe filloi të mburrej për të gjitha gjërat që kishte bërë,” tha ajo. Shfrytëzimi i paragjykimeve të kundërshtarëve mund t’ju japë përparësinë. Gjatë vizitës së saj të parë në Rusi si drejtoreshë e përgjithshme e MI5 në 2003, Manningham-Buller kërkoi të përdorte banjën dhe u habit kur zbuloi se Lubyanka – selia e shërbimit të sigurisë ruse FSB – nuk kishte tualet për zonja. “Nëse organizata juaj nuk ka asnjë grua, përveçse në cilësinë klerike, nuk mund ta imagjinoni se mund të kenë njerëz të tjerë”, tha ajo.

Në sipërfaqe, Thames House, ku bazohet MI5, ka një ekuilibër gjinor më të mirë se MI6. Gratë tani përbëjnë 47% të stafit të saj krahasuar me vetëm 37% në Vauxhall, sipas shifrave të vitit të kaluar. Megjithatë, hendeku mesatar i pagave i MI5, në 19%, është dukshëm më i lartë se ai në MI6, ku është 7%. (Për krahasim, hendeku i pagave në sektorin privat në Mbretërinë e Bashkuar është 20%.)

Edhe pse shërbimet kanë bërë një rrugë të gjatë që nga ditët e Daphne Park dhe Meta Ramsay, pabarazitë vazhdojnë. Një raport i vitit 2015 për gratë spiune nga Komiteti i Inteligjencës dhe Sigurisë i parlamentit citoi një sërë grash anonime në komunitetin e inteligjencës që diskutonin për mjedisin e zyrës. Njëri tha se ndërkohë që ekzistonte një dëshirë e vërtetë për diversitet midis atyre në krye dhe në fund të organizatës, ekzistonte një “ngrirje e përhershme” në nivelin e menaxhimit të mesëm që ruante “një mentalitet dhe këndvështrim shumë tradicional mashkullor“. Një nënë tjetër që punonte përshkroi “kufizime të nënkuptuara” në ato punë që mund të bëni pasi të keni fëmijë. Këto shpesh paraqiteshin nga burra të cilët supozonin se ishin të dobishëm duke thënë gjëra të tilla si: “Oh, nuk do të doje ta bësh atë punë, ky është udhëtim shumë i gjatë për një mama”, tha gruaja.

Kjo të kujton Rimingtonin që i tha shefi i saj në vitet 1980 se, ndërkohë që ajo mund të drejtonte disa agjentë, ai nuk do ta lejonte atë të rekrutonte ndonjë në lidhje me kërcënimin vdekjeprurës terrorist në Irlandën e Veriut. Ai i tha Rimington: “Një familje ka nevojë për nënën e saj.”

Është një ditë e freskët dhe e ftohtë kur takoj Rebekën për një nga shëtitjet e saj në urë. Nënkryetari i MI6 i kategorizon dilemat ose në “probleme me një urë” ose në “probleme me dy ura”. E para zakonisht mund të zgjidhet në qark nga selia qendrore e SIS, poshtë Albert Embankment, lënë mbi urën Lambeth dhe mbrapa përgjatë kolonadës së veshur me pemë deri në Vauxhall. Çështjet më serioze, zakonisht çështjet e pazgjidhura të “njerëzve“, kërkojnë që ajo të vazhdojë poshtë pallatit të Kryepeshkopit të Canterbury-t dhe murit përkujtimor Covid-19 deri në Westminster, përpara se të kalojë prapa Shtëpive të Parlamentit dhe Viktoria Tower Gardens. Ndërsa ecim, unë jam e mahnitur nga biseda e papërmbajtshme e Rebekës. Ajo është në mes të të pesëdhjetave, me një fytyrë të rrumbullakët, syze këndore Cubitts dhe sy plot kuriozitet të gjelbër në kafe. Interesi i saj është intensiv, por jo kërcënues. Pyes veten se sa njerëz kanë gjetur në këtë rreze të ngrohtë kurioziteti diçka të sigurt dhe të njohur.

Kurioziteti për njerëzit është ajo që e tërhoqi Rebekën në spiunazh në radhë të parë. Ajo nuk është aspak e guximshme. Ajo “nuk mund të hidhet nga lartësitë” dhe “nuk është e apasionuar pas aeroplanëve“. Duke pasur parasysh marramendjen e saj, ajo nuk i pëlqen as urat. “Unë nuk do të ecja drejt rrezikut,” thotë ajo. “Kjo nuk jam unë. Unë jam ajo që, nëse varka e vogël me kanotazh bëhet shkëmbor, thotë: ‘Të gjithë largohuni nga këtu. Kjo gjë do të fundoset.’ Por e kam kuptuar se ka guxim fizik dhe ka guxim. Dhe ato janë gjëra krejt të ndryshme.

Kur Rebeka u tërhoq nga procesi i aplikimit të Ministrisë së Jashtme në të njëzetat e hershme dhe e pyeti nëse donte të bëhej spiune, ajo ishte e kujdesshme. Në një shtëpi të madhe në qytetin e regjencës në Carlton Gardens, ku ajo ishte e ftuar për çaj, një zotëri gjenial përshkroi se çfarë do të përfshinte puna. “Une mendova . . . gjëja që po përshkruan ky kapiten tingëllon mjaft emocionuese. Dhe jo në një mënyrë tërheqëse, emocionuese të James Bond. Mbaj mend që mendoja, psikologjia e kësaj gjëje tingëllon vërtet interesante,” tha ajo. “Premisa kryesore e zyrës ishte të dilte dhe të kalonte një ndarje kulturore me dikë, për ta bërë atë person të huaj të na tregonte gjëra që nuk do t’i thoshin një diplomati.” Ajo e pyeti atë pse burimet e mundshme do ta bënin këtë, duke theksuar se ajo nuk do të bënte të njëjtën gjë. “Ai tha, ‘Ata e bëjnë këtë sepse është gjëja e duhur për t’u bërë dhe përputhet me atë që ata janë, dhe ti je personi që e zbulon këtë.‘” Fusha ishte e papërmbajtshme dhe ajo u bashkua me një “nxitim të vrullshëm“. .

Ka diçka të pastër në pikëpamjen e Rebekës për spiunazhin. Ajo duket e painteresuar për teatrin, mashtrimet, maskimin. “Një nga arsyet pse në fakt nuk i shikoj shumë prej këtyre filmave. . . është se kam kaluar në gjysmë të rrugës dhe thjesht mendoj, oh zot, kjo është kaq e mërzitshme! Nëse ata vërtet do e dinin, është shumë më interesante!” ajo tha. “Është shumë e mërzitshme të jesh i mbështjellë me dikë dhe të shkrepësh të gjitha pjesët e tua. Realiteti është një miliardë herë më interesant se kaq.” Për të, “përpunimi i pjesëve që mungojnë në një puzzle . . . copat e informacionit që shpjegojnë pse vendet bëjnë gjëra ose pse liderë të veçantë armiqësorë mund të kenë qëllimin që e bëjnë. . . ulur me dikë gjatë një takimi nja dy orësh. . . dhe ta zbulosh këtë së bashku, dua të them se është magji.

Arritja në këtë pikë nuk ishte e lehtë. Rebecca iu bashkua SIS në një grup prej 11 vetash; vetëm një rekrut tjetër ishte femër. Rregullat e asaj kohe kërkonin ende që i fejuari i saj të kontrollohej dhe, së fundmi, ndërsa po kalonte letrat e vjetra, ajo gjeti formularin e saj “leje për t’u martuar“. Në vitet 1990, ajo u bë, rastësisht, diçka si pioniere kur ishte një nga të parat që lindi një fëmijë jashtë shtetit. Ajo kishte tre muaj leje lehonie, gjatë të cilave pritej të mbante ende kontakte me agjentët, duke lënë të shoqin me foshnjën ndërsa ajo dilte për takime në mbrëmje. Përfitimet prindërore kanë bërë një rrugë të gjatë, me pushime më bujare të paguara dhe deri në një vit pushim pa pagesë. Stafi i mbulimit shkon për të trajtuar marrëdhëniet e agjentëve gjatë mungesave të lehonisë dhe “nuk ia ngarkon barrën aq shumë individit“, thotë ajo.

Kur fëmijët e saj ishin adoleshente, Rebeka vendosi t’u tregonte se ishte spiune. “Ata ishin shumë të ndjeshëm dhe gjykova se informacioni nuk do të ishte një barrë për ta, se ata nuk do t’ia tregonin të gjithëve.” Ndërsa disa spiunë zgjedhin të mos u tregojnë kurrë fëmijëve të tyre, ajo donte që ata të dinin “kërkesat e veçanta” në jetën e saj të punës.

Shëtitja jonë vazhdon pranë Dhomës së Lordëve, ku Rebeka, një kopshtare i pasionuar, ndalon për të shkëputur kopër nga një kërcell i tharë. Ajo e mbështjell mirë në një pecetë dhe e vendos në çantën e saj për ta mbjellë më vonë. Ajo është përpjekur si deputete të ushqejë femra të talentuara. Por ende nuk ka aq shumë aplikime nga gratë për punë të larta sa ajo do të donte. Ndërsa diversiteti është mantra e shumë organizatave, ajo argumenton se për SIS, është kritike. “Nuk ka asnjë linjë biznesi që ka nevojë për ndryshim të perspektivës më shumë se e jona,” tha ajo. “Nuk ka kurrë një mënyrë të përsosur për të bërë diçka. Ne kemi nevojë për më shumë gra. Ne kemi nevojë për më shumë pakica etnike. Ne kemi nevojë për më shumë njerëz që kanë dalë nëpër rrugë krejtësisht të ndryshme sociale.” Për këtë qëllim, MI6 është përpjekur të synojë femrat e sapodiplomuara në universitet dhe madje ka postuar një reklamë në Mumsnet, forumin e prindërve në internet, duke u bërë thirrje njerëzve me “kreativitet, depërtim, kuriozitet, ndjeshmëri dhe intuitë” të konsiderojnë punën si oficerë të inteligjencës.

Rebeka është e sigurt se një grua do të jetë në garë për të qenë C e ardhshme, edhe nëse ajo vetë nuk do të jetë në listën e ngushtë. (Ndërsa unë po shkruaja këtë artikull, Rebecca u tërhoq nga MI6. Ajo ishte gruaja e parë që u emërua zëvendësshefe, dhe posti, i plotësuar sipas gjykimit të C, tani është vakant.) Ajo shqetësohet se gratë ende po e përjashtojnë veten nga puna e inteligjencës “sepse mendojnë, nuk jam imazhi që shihni në televizion për spiun”.

Por përshkrimet kulturore po ndryshojnë. Në filmin më të fundit, Nuk ka kohë për të vdekur, Bond zëvendësohet nga një oficere brilante, me ngjyrë dhe femër e SIS-it, e cila e konsideron atë si të lig dhe sinqerisht geriatrik. Edhe le Carré sugjeroi në një ese të New Yorker të vitit 2008 se dështimet e inteligjencës së MI6 në Irak – episodi më torturues i shërbimit që kur Kim Philby u ekspozua si agjent i dyfishtë sovjetik gjysmë shekulli më parë – ishin pjesërisht faji i një arrogance mashkullore të ashpra: “Ishin gratë e mençura të pranishme kur dosja famëkeqe dhe jashtëzakonisht e sikletshme e Irakut. . . u krijua?” ai pyeti. “Janë burrat ata që janë fajtorë më së shumti.”

Gjëja më interesante për spiunët janë gjërat për të cilat ata nuk mund të flasin. Sa më shumë kohë kaloj me Rebekën, Ketin dhe Adën, aq më shumë dua t’i pyes. Por nuk më lejohet të di shumë as për nivelet më të larta e as për më të ulëtat e karrierës së tyre. Nuk e di se sa komplote terroriste kanë prishur apo cilat operacione i bëjnë ata të ndihen më krenarë. Nuk më është thënë për rreziqet që marrin agjentët dhe sa prej tyre kanë vdekur duke punuar për SIS, apo si ndihen. Ata nuk do të më tregojnë për kompromiset etike që duhet të bëjnë nën presion ose sa afër janë kapur apo lënduar fizikisht.

Nga të gjitha bisedat tona, ato për rreziqet e punës janë më të sikletshmet. Kathy, e cila ka punuar në zonat e konfliktit, thotë se “kurrë nuk është ndjerë” sikur po rrezikonte jetën e saj. Hetimi i mëtejshëm nuk zbulon shumë. “Ju jeni ulur në një dhomë hoteli duke menduar se kush do të jetë trokitja në derë dhe nëse do të jetë personi që prisni dhe shpresoni, apo nëse është dikush tjetër, si një shërbim policor lokal,” shpjegon ajo. “Pra, ka më shumë një energji nervore sesa një frikë për sigurinë tuaj fizike.”

Edhe për një optimist të vetë-rrëfyer, ka një ndjenjë jorealiteti se si Kathy e përshkruan punën e saj. “Shumë rrallë ndihem e stresuar në punën time,” më thotë ajo në një rast. Rebeka thotë thjesht: “Kam kaluar ditë të tmerrshme, por kurrë nuk kam pasur ditë të mërzitshme.”

Këto tre gra duhet të jenë disa nga më të mirat në fushën e tyre, por nuk e di se çfarë u ka kushtuar atyre apo familjeve të tyre. Shumë gra spiune të suksesshme, më thonë, janë beqare. Të tjerë luftojnë për të balancuar kërkesat e një jete jashtë shtetit me karrierën e partnerëve të tyre dhe arsimimin e fëmijëve të tyre. Kjo nuk është e vërtetë vetëm për gratë – dhe burrat – që punojnë në inteligjencë, por për ata në shumë punë të tjera të emigrantëve. A plotësojnë rekrutimet me thikë, aventurat e huaja dhe kënaqësitë e komploteve të prishura për gënjeshtrat e përditshme, rreziqet, sekretet e mbajtura nga të dashurit tuaj? Edhe nëse gratë janë spiune të shkëlqyera, sa do të dëshironin ta bënin këtë punë dhe pse?

Ada është më afër përgjigjes. Në fund të intervistës sonë, ajo heq litarin e saj Q, merr kartën e sigurisë nga mbajtësi i saj dhe më tregon një kartë me veshë qeni të fshehur poshtë. Një pasazh nga fjalimi i Teddy Roosevelt “Qytetaria në një Republikë” është shtypur në të. Nuk është kritiku ai që ka rëndësi, i tha ish-presidenti audiencës së tij në vitin 1910, por njeriu “që është në të vërtetë në arenë, fytyra e të cilit është njollosur nga pluhuri, djersa dhe gjaku; që përpiqet me trimëri . . . i cili, në rastin më të mirë, e di në fund triumfin e arritjeve të larta dhe kush në rastin më të keq, nëse dështon, të paktën dështon duke guxuar shumë”.

Ndjej se më në fund e kuptoj se çfarë do të thotë të jesh spiun: një veprues dhe jo një folës, një luftëtar më shumë sesa një vëzhgues. I them lamtumirë Adës, zbres në ashensorë, kaloj hollin deri te portat e bllokimit të ajrit, i dorëzoj eskortës sime simbolin tim të sigurisë dhe kaloj pranë rojeve. Vetëm kur më shpërndajnë në rrugën që errësohet, kuptoj se protagonisti në fjalimin motivues është një tjetër mit mashkullor i lindur nga privilegji. Një tjetër James Bond, një tjetër George Smiley, një tjetër trillim që lavdëron atë që Roosevelt i quajti “burrat që shuajnë stuhinë dhe kalërojnë bubullimat“. Nëse do të ketë ndonjë barazi të vërtetë për gratë që spiunojnë për vendin e tyre, atëherë ato duhet ta heqin atë nga e kaluara. Është koha për një histori të re.

Burimi: Financial Times
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here