Pse miqtë tuaj po zhduken nga faqet kryesore të mediave tuaja sociale?

Ky ishte viti kur mediat sociale pushuan së qeni sociale.

Rrjetet solo
Disa zgjedhje nga telefoni im që më erdhën si njoftime javën e kaluar: Instagram më thotë se një ndikues i modës po del live. Snapchat më njofton se DJ Khaled ka postuar një story. Facebook thotë se CNN shtoi një video të re. Askush nuk ka nevojë të më thotë se çfarë ka në Twitter: Është Elon Musk, gjatë gjithë kohës.

Kur shtyp aksidentalisht ndonjë nga njoftimet, hyj në aplikacione të dëshpëruara për të më udhëhequr te përmbajtjet e njerëzve që nuk i njoh – postime që mund të magjepsem për një moment dhe të mos i mbaj mend kurrë, duke reklamuar hilet e kopshtarisë ose dizajnet unike të pastave. Pa ato video të çuditshme virale, rrjetet do të duhej të më tregonin përditësime nga të njëjtët pak njerëz që ende arrijnë të shfaqin jetë të gjallë në mediat sociale.

Këtë vit, mediat sociale kryesisht ndaluan së ofruari një dritare në jetën e njerëzve tanë të dashur. Rezulton se pjesa sociale e mediave sociale, e cila ndihmoi në formësimin e sjelljes njerëzore në internet dhe jashtë për më shumë se një dekadë, po provon të jetë diçka e modës. Po vyshket në mënyrën e trishtuar dhe të ngadaltë që bëjnë zakonet e internetit; përfundimisht, njerëzit që dërgojnë mesazhe publike për ditëlindje në Facebook do të jenë po aq të rrallë sa ata që kanë ende adresa emaili AOL.

Në vitin 2022, edhe kompanitë e mediave sociale hoqën dorë nga ruajtja e përmbajtjeve të lidhura me miqtë. Rrjetet mbështeten në disponimin e mjaftueshëm në burimet e njerëzve për t’i mbajtur ata të argëtuar gjatë një scroll-i, në mënyrë që ata të mund të vendosin reklama midis çdo disa postimesh dhe të fitojnë para. Dhe thjesht nuk ka më shumë nga ato postimet personal.

Facebook ka vite që shqetësohet për këtë pashmangshmëri. Në vitin 2017, për shembull, kompania filloi t’i shtyjë njerëzit t’i bashkohen grupeve të Facebook për të zgjeruar rrjetet e tyre të miqve dhe përmbajtjen e mundshme që mund të shfaqeshin në faqet e tyre. Ajo funksionoi për njëfarë kohë, por këtë vit, ndërsa buxhetet e reklamuesve u tkurrën dhe pasi Apple Inc. kufizoi efektivitetin e reklamave, kompania mëmë Meta Platforms Inc. vendosi që të nevojiteshin hapa më drastikë. Kjo i lejon krijuesit profesionistë të përmbajtjes të shfrytëzojnë momentin.

Lloji i shërbimit që Facebook dhe Instagram do të ofrojnë në vazhdim është i ndryshëm, i fokusuar më shumë në interesat e përdoruesve sesa te miqtë e tyre. Ata po kopjojnë TikTok, aplikacionin e varur të videove në formë të shkurtër që ka të bëjë me argëtimin e njerëzve me ndihmën e inteligjencës artificiale dhe që kërkon përpjekje minimale nga përdoruesi për të vendosur se çfarë ia vlen të shikohet. Njerëzit që postojnë më shumë do të jenë “krijuesit” – ata që përpiqen të bëjnë karrierë duke përdorur mediat sociale.

Meta, megjithë ndryshimin e algoritmit dhe një pushim masiv prej 13% të fuqisë punëtore, është kompania më e qëndrueshme në grup. Snap Inc., pronari i Snapchat, shkurtoi 20% të stafit së bashku me investimet në biznese eksperimentale. Edhe njeriu më i pasur në tokë është nervoz: “Si mund të bëni një pasuri të vogël në mediat sociale?” Musk shkroi disa javë pasi mori pronësinë e Twitter. “Filloni me një të madhe.”

Nuk duket të ketë një startup mjaft popullor që pret në krahë për të lidhur njerëzit me miqtë e tyre. Ka më shumë gjasa që vendi i paracaktuar për ndarjen e gjërave personale të vazhdojë të jetë vetëm në mesazhet private dhe të grupeve të vogla. Por ndërsa hymë në 2023, vazhdoni dhe postoni ato fishekzjarre në Instagram nëse ende ndjeni dëshirën. Mund të jetë hera e fundit që e bëni.

Burimi: Bloomberg
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here