Bibliotekarët po takojnë lexues të rinj aty ku ata janë: TikTok

Pandemia dëmtoi aftësitë e leximit të fëmijëve. Bibliotekarët po bëjnë atë që duhet për t’i lidhur ata me libra – duke përfshirë rutinat e kërcimit.

Pandemia zhduku dekada të përparimit në aftësitë e leximit të fëmijëve. Pra, çfarë shpreson të bëjë një bibliotekar për të angazhuar fëmijët dhe adoleshentët me libra dhe lexim?

Takojini ata aty ku janë,” tha Sara Day, një bibliotekare e shërbimeve për adoleshencë në Bibliotekën Publike Woodland në Woodland, Kaliforni. Dhe kjo, tha ajo, është në TikTok.

Një numër në rritje bibliotekarësh po i bashkohen asaj atje. Muajin e kaluar, Day dhe kolegia e saj, Sara Vickers, një bibliotekare për fëmijë, udhëhoqën dhjetëra kolegë të tyre në një koreografi të shkurtër në “Anti-Hero” të Taylor Swift, si pjesë e një sesioni të quajtur “TikTok O’ Clock!” në simpoziumin 2022 të Shoqatës së Shërbimeve të Bibliotekës për të Rinj në Baltimore.

Të dukesh bukur ishte një sfidë e madhe në fillim,” i tha turmës Vickers, 34 vjeç. Kjo ndodhi derisa kolegët e saj patën një ndryshim në qëndrim. Adoleshentët janë të mbingarkuar, tha ajo. “Vendosni një buzëqeshje në fytyrën e tyre.”

Të pyetur nëse bibliotekat e tyre ishin në TikTok, rreth gjysma e dhomës ngriti duart. Mesazhi për adoleshentët, tha Day, është: “Hyni, ka një hapësirë për ju“.

Në TikTok, bibliotekarët veshin kostume, kërcejnë me këngë virale, tregojnë libra të rinj dhe lidhen me kolegët e tyre. Dhe ndërsa e bëjnë këtë, ata tërheqin vizitorët dhe zgjojnë interesin për të lexuar: Margo Moore, 28 vjeç, një bibliotekare shërbimesh për adoleshencë që udhëtoi për në simpozium nga Lawrence, Kan., tha se interesi për librat e paraqitur në videot e njohura të TikTok shpesh rritet në ditët dhe javët që pasojnë.

Biblioteka TikTok është e lidhur, por e dallueshme nga, BookTok, një cep i platformës ku lexuesit postojnë për librat e tyre të preferuar dhe që është bërë një forcë në shitjet e librave. Në bibliotekën TikTok, flitet për librat, por bibliotekarët postojnë gjithashtu rreth burimeve dhe ngjarjeve, duke shfaqur bibliotekat si vende mikpritëse për komunitete të ndryshme. Nuk ka asnjë raport zyrtar të llogarive të bibliotekës dhe të bibliotekarëve TikTok, por Katie Elson Anderson, një bibliotekare referente në Universitetin Rutgers-Camden, ka përpiluar një listë me 85 llogari – të cilat ajo thotë se ka të ngjarë të jetë nën numëruar saktë.

Përpjekja për t’u shfaqur në TikTok u thotë të rinjve se “ne jemi këtu, ju dëgjojmë, ju ndjejmë,” tha Celia Greer, 30 vjeç, një koordinatore adoleshente në Bibliotekën Publike Kankakee në Kankakee, Illinois. Biblioteka postoi një video që u bë virale në TikTok në fillim të këtij viti, duke fituar mbi një milion shikime – dhe duke shënuar një koment nga Kevin Bacon. Biblioteka më pas postoi një video të dytë duke festuar komentin e Bacon, e cila mori më shumë se 30,000 shikime. Tani, llogaria është një fenomen lokal, tha ajo.

Njerëzit e dinë se kush jemi në publik për shkak të TikToks,” tha Greer.

Bibliotekarët thanë se videot e TikTok janë gjithashtu një shpërthim për stafin, i cili shpesh po merret me djegien dhe stresin pasi u shërbejnë komuniteteve të tyre gjatë gjithë pandemisë. Ndërsa konfliktet për ndalimin e librave përshkallëzohen në të gjithë vendin, disa bibliotekarë janë sulmuar gjithashtu.

Ne thjesht duam që njerëzit të angazhohen me bibliotekat lokale,” tha Emily Jackson, 40 vjeç, menaxhere e mediave sociale për Bibliotekën Publike të Dallasit. “Në mjedisin ku ndodhemi, është shumë e rëndësishme.

Në gusht, llogaria e Bibliotekës Publike të Dallasit postoi një TikTok rreth titujve që ishin ndaluar ose sfiduar. Në video, Jackson mban një seri librash ndërsa luhet “Violina më e vogël në botë” nga AJR – një këngë që ishte e njohur në TikTok. Postimi arriti afro 28,000 njerëz.

Disa bibliotekarë thanë gjithashtu se platforma mund të jetë e dobishme për të zhdukur stereotipet dhe për t’u dhënë njerëzve një pamje realiste se si janë bibliotekat dhe bibliotekarët në vitin 2022.

Ne kemi këtë keqkuptim se bibliotekat janë të vjetruara dhe jo në krye të tendencave të teknologjisë,” tha Emily Drabinski, presidentja e zgjedhur e Shoqatës Amerikane të Bibliotekave. Por historikisht, tha ajo, bibliotekarët janë shpesh në ballë të angazhimit me teknologjitë e reja.

Është detyra jonë të zgjedhim, përvetësojmë, përshkruajmë, bëjmë të arritshme dhe të qarkullojmë njohuritë e ruajtura,” shtoi Drabinski. “Ky është i gjithë projekti. Pra, ndërsa teknologjia ndryshon mënyrën se si qarkullojnë gjërat, ne ndryshojmë me të.”

Bibliotekarët mund të përdorin gjithashtu TikTok për të përhapur informacione të besueshme në një platformë të mbushur me përmbajtje të manipuluar. “Është një hapësirë që kërkon njohuri kritike të informacionit,” tha Jessie Loyer, një bibliotekare akademike në Calgary, Alberta, e cila poston në lidhje me tema që përfshijnë sovranitetin digjital dhe riatdhesimin në TikTok nën emrin @IndigenousLibrarian.

Bibliotekarët kanë qenë gjithmonë të përfshirë për të ndihmuar njerëzit të kuptojnë se çfarë është e vërtetë, çfarë është e rëndësishme,” shtoi Loyer. Pra, TikTok, tha ajo, është “një hapësirë e nevojshme për të qenë dhe një mjet i dobishëm“.

Jo të gjithë e pranojnë idenë që bibliotekarët të postojnë në TikTok. Disa drejtorë dhe borde bibliotekash i shohin disa llogari të TikTok joprofesionale, tha Vickers. Dhe disa bibliotekarë janë ambivalent për inkurajimin e të rinjve për të përdorur platformën. Elizabeth Miller, 22, një bibliotekare e shërbimeve rinore në Bibliotekën Publike Rehoboth Beach në Rehoboth Beach, Del., tha se ndërsa TikTok ka potencial për të ndihmuar njerëzit të bëjnë miq dhe të eksplorojnë hobi, aplikacioni nuk është gjithmonë një mjedis i shëndetshëm për adoleshentët.

Por të tjerët, duke përfshirë bibliotekarët në Bibliotekën Publike Kankakee, zbulojnë se TikTok i lejon ata të angazhohen personalisht me komunitetin gjithashtu. Biblioteka shpesh bashkëpunon me figura lokale, duke përfshirë kryetarin e bashkisë. “Ai është gjithmonë i emocionuar për ta bërë atë,” tha Greer, e cila ndihmon në realizimin e videove. Biblioteka ka plane të krijojë TikToks me nxitës të tifozëve dhe klubin e dramës në shkollën e mesme lokale vitin e ardhshëm.

Ne nuk mund t’i bëjmë ata lexues këtë vit apo vitin e ardhshëm,” tha kolegia e saj Mary Bass, 30 vjeç, ndihmës mbikëqyrëse e shërbimeve rinore dhe drejtuese në bibliotekën Kankakee. “Por ata do ta dinë që ne jemi këtu ndërsa rriten.”

Burimi: The New York Times
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here