Qytetet më festive të Evropës

Krishlindja po afron! Në të gjithë Evropën, dritat e Krishtlindjeve ndriçojnë në mënyrë festive rrugët. Le t’ju tregojmë 10 qytete të dekoruara veçanërisht bukur.

 1. Viena, Austria

Që nga 12 nëntori, rrugët dhe sheshet e Vjenës janë ndriçuar me drita festive me gaz. Këtu mund të shihni dritat e Krishtlindjeve përgjatë Vienna Graben, një rrugë e gjallë tregtare. Të paktën njerëzit që janë vaksinuar ose shëruar nga një infeksion COVID mund të shijojnë humorin festiv.

 1. Pragë, Republika Çeke

Një bredh i madh, i dekoruar në mënyrë festive zbukuron qendrën e Pragës – edhe pse tradicionalisht, ato nuk dekorohen deri në mëngjesin e pragut të Krishtlindjes. Tregje të ndryshme të Krishtlindjeve mbulojnë qytetin, duke ftuar klientët, për shembull, të provojnë trdelník, një pastë me arra të mbuluara me sheqer pluhur.

 1. Kopenhagen, Danimarkë

Parku argëtues me famë botërore Tivoli tërheq vizitorë nga e gjithë bota në çdo kohë të vitit. Megjithatë, është rreth Krishtlindjeve që atmosfera këtu është jashtëzakonisht e veçantë. I gjithë parku është i dekoruar për Krishtlindje dhe me shumë drita. Dhe sigurisht Santa Claus viziton tregun e madh të Krishtlindjeve.

 1. Palma, Spanjë

Majorca, ishulli më i popullarizuar i pushimeve të europianëve, mbulohet me shkëlqimin e pragut të Krishtlindjeve: një pikë kryesore është pema e Krishtlindjeve 27 metra e lartë përpara Katedrales Palma. Rreth 4200 elementë ndriçimi dhe mbi 415 kilometra drita zanash ndriçojnë kryeqytetin e ishullit. Është e bukur, por edhe shumë e shtrenjtë: spektakli vezullues kushton afro 1,5 milionë euro.

 1. Bazel, Zvicër

Çdo vit, qindra tezga dhe drita të panumërta e bëjnë Bazelin një nga qytetet më të bukura të Krishtlindjeve në Evropë. Sidomos qendra piktoreske e qytetit të vjetër – si Barfüsserplatz – shkëlqen në shkëlqimin festiv. Dyqane të panumërta joshin turistët dhe vendasit për të blerë dhurata të bukura. Megjithatë, për shkak të pandemisë, qasja në treg lejohet vetëm me pasaportë të vlefshme COVID.

 1. Katovice, Poloni

Nën pemën e Krishtlindjes të dekoruar bukur në sheshin e tregut të Katovice, vizitorët hyjnë në frymën festive. Lojrat e shumta dhe shesh patinazhi në akull do t’i kënaqin të rinjtë dhe të moshuarit – dhe ata që ende kanë nevojë të blejnë dhurata, me siguri do të gjejnë diçka të përshtatshme në tezgat e panumërta që shesin dekorime për Krishtlindje, punime artizanale dhe specialitete kulinarie.

 1. Budapest, Hungari

Tregu i Krishtlindjeve në kryeqytetin hungarez Budapest është konsideruar prej vitesh një nga më të bukurit në Evropë. Pas anulimit të vitit të kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, zyrtarët e qytetit kanë lejuar që magjia e dritave të ndodhë përsëri këtë vit – por përsëri, qasja lejohet vetëm me një leje për COVID, të lëshuar për ata që janë vaksinuar ose shëruar së fundmi.

 1. Stokholm, Suedi

Rrugicat piktoreske të qendrës historike të Stokholmit, si kjo në Osterlanggatan në Gamla Stan, ndriçohen nga dekorimet festive gjatë mbrëmjeve të freskëta dhe të ftohta. Në tregun tradicional të Krishtlindjeve në muzeun e hapur Skansen, vizitorët mund të bëjnë qirinjtë e tyre ose të shikojnë bukën duke u pjekur. Ose thjesht provojnë biskotat me grog dhe xhenxhefil.

 1. Londër, MB

Si çdo vit, një pemë norvegjeze e Krishtlindjeve shkëlqen në sheshin Trafalgar në Londër. Bredhi është një dhuratë nga qyteti i Oslos në shenjë mirënjohjeje për mbështetjen britanike gjatë okupimit nga Gjermania naziste në Luftën e Dytë Botërore. Por për shumicën e kalimtarëve, është ndoshta vetëm një nga shumë pikat e Krishtlindjeve të dekoruara bukur në kryeqytet.

 1. Bruksel, Belgjikë

Kryeqyteti belg bëhet një vend i mrekullueshëm i dimrit kur Grand-Place dhe sheshet e tjera të qytetit organizojnë tregjet e Krishtlindjeve. Disa qindra kasolle të vogla prej druri dhe mijëra drita krijojnë një humor festiv. Dhe nëse doni të shpëtoni nga ngutja dhe nxitimi për disa minuta, mund të bëni disa xhiro tek lodrat në shesh.

 1. Rovaniemi, Finlandë

Më në fund një vështrim në Rovaniemin me dëborë në Finlandë, i njohur si “fshati i Santa Claus”. Turistët mund ta shijojnë veten me një shëtitje nëpër Rrethin Arktik, i cili përshkon fshatin dhe është i ndricuar me fare – të cilët gjithashtu ndihmojnë Babadimrin të gjejë rrugën e kthimit përsëri!

Në këtë frymë le t’ju urojmë një Krishtlindje të gëzuar!

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here