Rishi Sunak shkarkon Suela Braverman dhe rikthen David Cameron

Rishi Sunak ka shkarkuar Sekretaren e Brendshme Suella Braverman në mes të një mosmarrëveshjeje të ashpër mbi trajtimin e një marshimi pro-palestinez në Londër. Artikulli i paautorizuar i Braverman në The Times akuzoi policinë për trajtim të njëanshëm. Braverman është e njohur dhe për komentet e saj kundra emigrantëve shqiptarë.

Shkarkimi pason përleshjet e dhunshme gjatë një demonstrate pro-palestineze, duke çuar në 145 arrestime, kryesisht kundër protestuesve. Policia Metropolitane la të kuptohet për tensione të rritura në komunitet, duke aluduar në kritikën e Braverman.

Në një lëvizje të ngjashme, Downing Street njoftoi kalimin e James Cleverly nga Sekretari i Jashtëm për të zëvendësuar Braverman. Roli paraprak i Cleverly u mor nga David Cameron, ish-kryeministri që dha dorëheqjen në 2016 pas referendumit të Brexit-it që ai inicioi. Kjo përzierje politike i shton kompleksitet rregullimeve të kabinetit të Sunak-ut pas ngjarjeve të fundit të Londrës.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here