Shtëpitë luksoze të njerëzve të njohur

Nancy Pelosi është bërë shpejt një nga figurat më të rëndësishme në politikën amerikane. Me emërimin e saj si Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, ajo e ka çimentuar më tej vendin e saj si politikëbërëse.

Shtëpia e saj prej kohësh në San Francisko është mbresëlënës! Ndërsa vlera e saktë dhe tiparet e pronës së jashtme me tulla nuk janë bërë të ditura për qëllime sigurie, por ajo ka rritur atje pesë fëmijët e saj së bashku me burrin e saj.

Alexandria Ocasio-Cortez – 355 mijë dollarë, Westchester County

Alexandria Ocasio-Cortez është anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe ajo përfaqëson distriktin e 14-të të Kongresit të Nju Jorkut. Prona e mësipërme është rezidenca e saj e fëmijërisë që babai i saj e bleu fillimisht për 150 mijë dollarë. Ocasio-Cortez ishte tashmë dy vjeç kur ata u shpërngulën dhe familja e tyre më parë jetonte në zonën e Parkchester të Bronx-it. Familja e tyre e shiti shtëpinë për 355 mijë dollarë në vitin 2016.

Stacey Abrams – Atlanta

Shtëpia e politikanes amerikane Stacey Abrams në Atlanta është mishërimi i bukurisë. Avokatja e diplomuar në Yale dhe ish-udhëheqëse e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve të Gjeorgjisë nuk flet kurrë shumë për ambientet e brendshme; Arkitektura evropiane e vilës së saj është superiore.

Condoleezza Rice – 2.3 milionë dollarë, Palo Alto

Nga shumë prona që zotëron ish-sekretarja amerikane Condoleezza Rice, rezidenca e saj në Palo Alto është më ë bukura. Prona është e ndarë në dy godina dhe është ndërtuar rreth viteve 1930. Shtëpia në modelin vintage ka një ndërtesë njëkatëshe dhe një lëndinë magjepsëse përpara. Duhet të themi se Rajs ka bërë një punë të mrekullueshme me kopshtarinë në atë zonë. Përveç kësaj hyrje të bukur, ka dy dhoma gjumi të bollshme, një oxhak pranë sallës së ngrënies formale dhe e gjithë zona është e mbuluar me dysheme druri.

Bob Barker – 138 mijë dollarë, Los Anxhelos

Disa drejtues të emisioneve televizive arritën famën kaq shpejt dhe u bënë shumë të suksesshëm në industri. Bob Barker është një prej tyre. Në foton më sipër është rezidenca e tij dykatëshe në Los Anxhelos. Shtëpia duket si një shtëpi njëkatëshe stili spanjoll. Barker është shumë privat dhe konfidencial në lidhje me banesat e tij. Lagjja është e qetë dhe e qetë, duke e bërë atë një vend të bukur për të jetuar. Me një pishinë relaksuese çmimi i shtëpisë përflitet të jetë 138 mijë dollarë.

Ron Howard – 27.5 milionë dollarë, Konektikat

Regjizori i njohur Ron Howard fitoi famë si aktor që fëmijë. Është e panevojshme të thuhet se ai ka një aftësi për të bërë filma, gjë që i ka fituar deri tani një pasuri prej 160 milionë dollarësh. Një pjesë e pasurisë së tij ishte shtëpia e tij fantastike prej 17200 metrash katrorë në Konektikat që shtrihej në 32 hektarë tokë. Regjizori i Apollo 13 e shiti atë për 27.5 milionë dollarë, duke e bërë atë marrëveshjen më të shtrenjtë të shtëpisë në Ëestchester County. Me gjashtë dhoma gjumi, pesë banja të plota dhe një pishinë të brendshme, kjo kënaqësi dykatëshe e një shtëpie ka një kuzhinë të zbukuruar me orendi sofër. Mundohuni të imagjinoni sa e madhe është kjo shtëpi!

Jane Fonda – $13 Million, Beverly Hills

Producenti muzikor Richard Perry dhe aktorja Jane Fonda blenë një shtëpi në Beverly Hills për 12.995 milionë dollarë kur ishin bashkë. Shtëpia është ndërtuar fillimisht në vitin 1961 dhe më parë në pronësi të regjisorit televiziv fitues të çmimit Emmy, John Rich. Disi, pas ndarjes së çiftit në vitin 2017, ata e shitën shtëpinë me humbje për vetëm 8.535 milionë dollarë. Shtëpia moderne ndodhet në një lagje të qetë – shtëpia me shumë nivele ka të gjitha lukset, duke përfshirë një ashensor xhami të zbukuruar. Në katin e parë ka një studio regjistrimi, një dhomë mediatike dhe një bar. Shtëpia me gjashtë dhoma gjumi me shtatë banja ka pamje me peizazhe mahnitëse përjashta.

Boris Johnson – $6.5 Million, London

Boris Johnson është një figurë e njohur në klimën politike të Britanisë së Madhe. Ai dhe partnerja e tij, Carrie Symonds, janë duke banuar në Doëning Street, Londër. E vlerësuar në rreth 6.5 milion dollarë, ajo është një nga pronat më të fotografuara në zonë! Apartmantui përmban një zyrë, dhomë kabineti, katër dhoma gjumi, një dhomë bilardo dhe një dhomë pritjeje të bardhë. Ambientet e brendshme janë zbukuruar me portrete mbretërore dhe ngjyra që i japin një pamje mbretërore vendit.

Mike Pence – 7.5 milionë dollarë, Uashington, DC

Mike Pence banon në Rrethin Numër Një të Observatorit në Uashington DC. Ka një histori interesante, por një gjë tjetër tërheqëse është arkitektura e saj! Prona mbresëlënëse përbëhet nga tre nivele dhe e pajisur me një dhomë ndenjeje, dhomë ngrënie, sallone, verandë, kuzhinë të hapur dhe një sallë pritjeje.

Teri Hatcher – 1.49 milionë dollarë, Studio City

Edhe përpara se të fitonte një famë të madhe me rolin si Susan Mayer në Desperate Housewives, Teri Hatcher kishte njohje ndërkombëtare. Ajo luajti Lois Lane në shfaqjen hit Lois & Clark: The New Adventures of Superman. Ajo gjithashtu fitoi famë si vajza e lidhur Paris Carver në Tomorroë Never Dies. Në vitin 2018, ajo listoi shtëpinë e saj në studio me tre dhoma gjumi, 4,5 banja në Los Anxhelos për t’u marrë me qira, duke paguar nga 25,000 deri në 30,000 dollarë në muaj në varësi të kohës që jepni me qira. Ajo e bleu shtëpinë në vitin 2000 për 1.49 milionë dollarë, dhe ajo vjen me një dhomë ndënje, pishinë dhe spa. Në vitin 2021 Hatcher u shfaq në Celebrity Wheel Of Fortune.

Gretchen Whitmer –Michigan

E vendosur në East Lansing, shtëpia e Gretchen Whitmer, guvernatorja e Michigan, është një shtëpi e përsosur verore. Është lyer kryesisht në të bardhë nga jashtë për të reflektuar nxehtësinë, ka pemë të larta shumëngjyrëshe në oborrin e përparmë, ka hapësirë të bollshme parkimi që mund të shndërrohet lehtësisht në një fushë badminton për fëmijët e saj. Vila mbulon një sipërfaqe prej 8000 metrash katrorë, e cila ka një hyrje të mbyllur. Thuhet se ishte një shtesë e fundit në pronë sipas kërkesave të sigurisë.

Ted Cruz – 1.6 milionë dollarë, Hjuston

Avokati dhe politikani republikan Ted Cruz është i njohur si senator i Shteteve të Bashkuara të Teksasit. Fotografuar më lart është shtëpia e tij në River Oaks, Houston, që thuhet se vlen rreth 1.6 milionë dollarë. Nuk ka shumë informacione për vendin, por duket i modës së vjetër. Shtëpia duket sikur është mjaft e madhe për të, gruan e tij Heidi dhe dy fëmijët e tyre.

Jack Nicholson – 6.5 milionë dollarë, Mulholland Drive

Aktori-regjisor ka në pronësi një pjesë të pronës që nga viti 1969. Pronësia e tij u zgjerua me kalimin e viteve, dhe që nga sot, Nicholson mban pronësinë e katër pjesëve të pasurive të paluajtshme në Mulholland Drive. Një nga këto shtëpi (blerja e tij më e fundit) është shtëpia e shokut të aktorit Marlon Brando, e cila doli në shitje pas vdekjes së tij në 2004. Nicholson planifikoi të prishte shtëpinë që ndodhej në rreth 40,000 metra katrorë tokë dhe të mbillte lule frangipani në të.

Tom Selleck – Çmimi i paditur, Bay Ridge

Shtëpia e fotografuar më sipër nuk i përket në të vërtetë Selleck, as nuk jeton atje – të paktën jo në jetën reale. Shtëpia me tulla e stilit kolonial, e ndërtuar në vitet ’20 është shtëpia e Selleck (ose Frank Reagan) vetëm në shfaqje televizive. Shtëpia e Reganit në fakt i përket Dioqezës së Shën Maronit.

Robert De Niro – Gardiner

Gjatë viteve ’90, Robert De Niro vendosi të blinte shumë hektarë tokë në lumin Hudson. Duke paguar vetëm 1.5 milionë dollarë, ai zotëron këtë pronë masive, që ka lidhje me shekullin e 18-të. Prona ka struktura të ndryshme dhe pamje nga lumi. Shtëpia kryesore ka një sipërfaqe të brendshme prej 2222 metrash katrorë. Në përgjithësi, prona ofron gjashtë dhoma gjumi dhe shtatë banja, si dhe një hambar të rinovuar me një palestër, një kinema dhe një dhomë boksi. Ajo gjithashtu ka një fushë tenisi dhe disa bujtina.

Phil Collins – 33 milionë dollarë në Miami Beach

Prona i përkiste më parë Jennifer Lopez. Ajo është 12,100 metra katrorë hapësirë banim, me shtatë dhoma gjumi dhe tetë banja, një pishinë, bodrum vere, dhomë ndenje, palestër dhe SPA.

Maggie Smith – 7.7 milionë dollarë, Byfleet

E rrethuar nga 18 hektarë tokë të gjelbër, rezidenca prej 6000 metrash katrorë është plot me bukuri antike nga brenda.

Leonardo DiCaprio – 10.95 milionë dollarë, Malibu

Në vitin 1998, Leonardo DiCaprio përdori pagën e madhe që mori nga Titaniku, për të blerë këtë shtëpi të bukur plazhi në Malibu. Ai jetoi aty për vetëm dy dekada para se të vendoste ta linte. Duke vepruar kështu, ai e listoi atë, duke kërkuar 10.95 milionë dollar shitje, ose 190 mijë dollarë në muaj qira!

Al Pacino – 3.3 milionë dollarë, Nju Jork

Ai mund të kishte fituar 3.3 milionë dollarë duke shitur këtë pronë, por rezulton se Al Pacino po e përdorte këtë shtëpi për mysafirë! Al listoi parcelën prej gati 2.5 hektarësh në treg në vitin 2012, për herë të parë, duke kërkuar 4.5 milionë dollarë. Megjithatë, ai e shiti atë pothuajse një vit më vonë për 3.3 milionë dollarë. Ajo që e bën këtë pronë unike janë pamjet mahnitëse të lumit Hudson. Është një ndërtesë 4340 metra katrore me tre dhoma gjumi dhe katër banja, e ndërtuar në vitin 1941.

George Clooney – 7 milionë dollarë, Liqeni i Komos

Regjisori dhe producenti, George Clooney është ndër personazhet më të pasur të showbiz-it. Ndër rezidencat e tij mbresëlënëse është kjo pasuri e mrekullueshme e vendosur në liqenin e Komos. Clooney e bleu vilën spektakolare nga familja Heinz disa vite më parë. Edhe pse ishte në një formë të dobët, ai mund të përballonte të zhyste disa miliona në rinovimin e saj. Rezultati? Një mrekulli arkitekturore që do të rivalizonte çdo vendpushim me pesë yje, i kompletuar me të gjitha lehtësitë që do të mendonit, duke përfshirë një pishinë të madhe fshatare që shtrihet në peizazhin e mrekullueshëm.

Mark Zuckerberg – 59 milionë dollarë, Lake Tahoe

Në vitin 2019 ai shpenzoi 59 milionë dollarë në dy godina ngjitur, të quajtura Carousel Estate dhe Brushwood Estate. Të gjitha banesat shtrihen në dhjetë hektarë tokë dhe kanë gjithsej 15 dhoma gjumi. Me sa duket, ky kompleks do të shërbejë si një shtëpi pushimi për të dhe familjen e tij dhe të gjitha detajet janë mbajtur private.

Donald Sutherland – 2,995 milionë dollarë, plazhi Palisades

Sutherland ka pronësinë e një shtëpie në Palisades Beach. Shtëpia e paraqitur më lart ishte shtëpia e Sutherland dhe familjes së tij, dhe ai është lavdëruar për dizajnimin e vendstrehimit të saj në plazh. Me dysheme druri, tavane të katedrales të bukur dhe moblije mahogani, vila përbëhet nga tre dhoma gjumi dhe dy banja. Në vitin 2015, kur i përkiste ekzekutivit të Interscope Records, Neil Jacobson, shtëpia u rendit në 2.995 milionë dollarë.

Billy Joel – 16.9 milionë dollarë, Palm Beach

Joel bleu shtëpinë 13,000 metra katrorë në 2014 për 11.8 milionë dollarë. Duket se rezidenca me tetë dhoma gjumi me tetë tualete me pamje nga bregdeti është blerë si pronë investimi. Vetëm një vit më vonë, pas rinovimeve, ai e listoi rezidencën për 19.5 milionë dollarë—një çmim që më vonë ra në 16.9 milionë dollarë.

Brigitte Bardot – 5.65 milionë dollarë, në jug të Francës

Vendi i arratisjes së Bardot në rininë e saj ishte shtëpia prej guri e shekullit të 13-të që ajo u vendos në ’58. Brendësia ekstravagante përmbante tetë dhoma gjumi, një kuzhinë të madhe dhe një zonë ndenjeje me dyer franceze dhe një oxhak origjinal të Louis XIV. Kjo rezidencë një në një milion kishte një pishinë të madhe, ndërsa shtëpia e miqve kishte një tjetër.

Brad Pitt – 55 milionë dollarë, Long Island

Ndërsa ishte ende së bashku me gruan e tij të dytë (ish) Angelina Jolie, çifti mori me qira një rezidencë 22,000 metra katrorë në Long Island gjatë xhirimeve të Salt. Pasuria mahnitëse me emrin Sassafras është një kënaqësi e izoluar që ka akses në një plazh privat me skelën e vet. Hyrja madhështore në shtëpinë e ëndrrave me tetë dhoma gjumi është përmes një sallë të madhe me një tavan katedral. Kjo kryevepër doli në shitje në vitin 2017 për një çmim të çmendur prej 55 milionë dollarësh.

Burimi: Yahoo

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here