5 truke psikologjike që do t’ju bëjnë të dukeni dhe të ndiheni më të sigurt, sipas një psikoterapiste

Siguria tek vetja nuk është një tipar me të cilin ne lindim. Ashtu si muskujt në trupin tonë, është diçka që ne e ndërtojmë dhe përmirësohemi çdo ditë me praktikë të vazhdueshme.

Ka disa mënyra për të punuar në ndërtimin e besimit dhe sigurisë në vetë në afat të gjatë, të tilla si njohja e vlerave tona dhe praktikimi i të menduarit pozitiv.

Por ndonjëherë na duhet të shfaqim vetëbesim pikërisht në këtë moment. Më poshtë gjeni disa nga truket e mia të preferuara psikologjike për t’u dukur dhe për t’u ndjerë më të sigurt para të tjerëve:

1. Thoni të anasjelltën e supozimeve negative

Pa e kuptuar, ne shpesh bëjmë supozime për aftësitë që na mungojnë.

Le të themi se jeni ndjerë gjithmonë i turpshëm që të flisni përpara të tjerëve. Fatkeqësisht, shefi juaj ju ka kërkuar të bëni një prezantim përpara ekipit tuaj.

Sfidoni besimet negative që keni për veten tuaj duke thënë të anasjelltën. Kjo mund të jetë aq e lehtë sa t’i thoni vetes çdo ditë: “Unë jam një folës i shkëlqyer në publik dhe njerëzit duan të dëgjojnë idetë e mia.”

Vazhdoni ta përsërisni atë në kokën tuaj ose ta thoni me zë të lartë. Do ta gjeni veten më pak të shqetësuar dhe më të përgatitur.

2. Mos thoni “Unë mendoj” ose “Nuk jam i sigurt”

Ndryshoni fjalët dhe frazat e dobëta me ato që do t’ju bëjnë të dukeni si më profesionistë dhe të aftë.

Kur flisni me të tjerët, shmangni fillimin ose përfundimin e fjalive me “Unë mendoj” ose “Nuk jam i sigurt”. Në vend të kësaj, përdorni “Unë besoj”, e cila ju vë në krye të mendimit dhe ju jep siguri.

Fraza të tjera si “për mendimin tim” gjithashtu ju bëjnë të tingëlloni më pak të sigurt. Thjesht hiqni hyrjet e panevojshme dhe thoni mendimet tuaja të prera.

3. Kujtoni një moment kur jeni ndjerë të sigurt

Pikërisht përpara se të bëni diçka për të cilën ndiheni nervoz, provoni një ushtrim vizualizimi në të cilin kujtoni një përvojë të mëparshme ku keni pasur një nivel optimal të energjisë, fokusit dhe arritjeve.

Rishikojeni ngjarjen në mendjen tuaj. Çfarë po bënit? Kush ishte aty? Cili ishte reagimi që morët nga të tjerët? Si u ndjetë kur mbaroi?

Merrni atë energji pozitive dhe besim me vete në të tashmen.

4. Hiqni dorë nga rrjetet sociale

Është kaq e lehtë të humbësh kohë në mediat sociale dhe të krahasosh veten me të tjerët. Por mbani mend, ato postime ose video që shihni nuk pasqyrojnë gjithmonë realitetin. Jeta e askujt nuk është perfekte.

Siguria vjen nga vetëbesimi, aftësitë tuaja dhe vendin ku jeni në udhëtimin tuaj personal. Krahasimi i vetes me njerëz që ndajnë vetëm gjërat “magjepsëse” në jetën e tyre, e bën të pamundur të shihni qartë arritjet tuaja.

Mos shkoni në mediat sociale kur ndiheni të pasigurt për veten ose kur jeni gati të bëni diçka sfiduese. Në vend të kësaj, merrni një ditar dhe shkruani për gjërat që keni bërë dhe për të cilat jeni krenarë.

5. Vishni diçka që ju bën të ndiheni të fuqishëm

Të gjithë e kemi “atë veshjen” – një fustan, kostum, një palë xhinse, një bizhuteri – që na bëjnë të ndihemi përrallorë dhe të fuqishëm. Vishni këto gjëra kur keni nevojë për një rritje të shpejtë të vetëbesimit ose kur keni një ditë të mërzitshme.

Studimet kanë treguar se rrobat që veshim mund të ndikojnë në proceset tona njohëse. Ato mund të rrisin performancën tuaj dhe të rrisin përshtypjet e njerëzve të tjerë për ju.

Burimi: CNBC

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here