8.5 C
Tirana, AL
Monday, December 11, 2023
Kreu Etiketimet #BE

Etiketim: #BE

Shtetet që nuk janë anëtare të BE-së do të kenë nevojë...

Hyrja në Evropë do të ndryshojë së shpejti për të gjithë ata që udhëtojnë me pasaportë jo të BE-së sipas dy skemave të reja...

Skandali i Katarit: Çfarë ndodhi në Parlamentin Evropian?

Mbikëqyrësit thonë se mund të jetë skandali i korrupsionit "më i rëndë", "më tronditës", "më i frikshëm" që ka goditur Brukselin në vite. Një seri...

Zgjerimi kthehet në axhendën e BE-së në samitin e Ballkanit Perëndimor

Lufta në Ukrainë e ka vënë në krye të axhendës zgjerimin e Bashkimit Evropian, ndërsa zyrtarët nga Ballkani Perëndimor dhe liderët e BE-së mblidhen...

Apple thotë se do të pajtohet me ligjin e BE-së për...

Apple do të duhet të ndjekë një ligj të Bashkimit Evropian që mandaton pajisjet elektronike të kenë një standard të përbashkët karikimi - i...

Bashkimi Evropian votoi në favor të përdorimit të USB-C

Paralamenti Evropian tregoi gjatë ditës së djeshme se është në mbështetje të gjerë të idesë së përdorimit të USB-C për karikimin e shumë pajisjeve...

Komisioni Europian: Më shumë se 1 në 5 persona në rrezik...

Në vitin 2021, 95.4 milionë njerëz në BE, që përfaqësojnë 21.7% të popullsisë, ishin në rrezik nga varfëria ose përjashtimi social, d.m.th. jetonin në familje...

Udhëheqësit e BE-së i japin Ukrainës dhe Moldavisë statusin e anëtarit...

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord në një samit të enjten për të bërë Ukrainën dhe Moldavinë kandidate për t'u bashkuar me bllokun, një veprim...

BE-ja pranon të kalojë në hapin tjetër në ofertën e anëtarësimit...

Ambasadorët e Bashkimit Evropian ranë dakord të martën të bëjnë një video konferencë për një vlerësim fillestar të mundësive të Ukrainës për t'u bashkuar...

Shtetet e BE do fillojnë të lehtësojnë masat anti Covid

Vendet e BE-së kanë rënë dakord që ta bëjnë më të lehtë për këdo që ka një certifikatë të BE-së Covid-19 të udhëtojë brenda...

Inflacioni vjetor deri në 5.0% në zonën e euros. Deri në...

Norma vjetore e inflacionit të zonës së euros ishte 5.0% në dhjetor 2021, nga 4.9% në nëntor. Një vit më parë, norma ishte -0.3%....

Serbia më pranë anëtarësimit në BE ndërsa votuesit mbështesin ndryshimin e...

Serbia bëri një hap më afër anëtarësimit në Bashkimin Evropian pasi votuesit në vendin ballkanik vendosën të ndryshojnë kushtetutën për të krijuar një gjyqësor...

Shpenzimet e mëdha të BE-së nuk arritën të përmirësonin shtetin ligjor...

Qindra miliona euro dhe thirrjet e përsëritura për zyrtarët kanë pasur vetëm një ndikim modest në përmirësimin e sundimit të ligjit në Ballkanin Perëndimor,...

258 milionë euro tenderime për të mbështetur infrastrukturat e lidhjes dixhitale

BE-ja nisi thirrjet e para për propozime në kuadër të pjesës dixhitale të programit "Lidh Evropën" të mërkurën, duke synuar përmirësimin e infrastrukturës së...

Mbi 33 miliardë euro remitanca u dërguan në vendet jo-BE nga...

Nëpërmjet raportit të fundit mbi flukset e transfertave personale, Zyra Evropiane e Statistikave (Eurostat) ka zbuluar se banorët e Bashkimit Evropian dërguan 33,4 miliardë...

BE ndalon përdorimin e bojës për tatuazhe. Artistët ankohen

Sallonet e tatuazheve në të gjithë Bashkimin Evropian ishin në krizë të martën (4 janar) pasi hyri në fuqi një rregull i ri i...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!