Skandali i Katarit: Çfarë ndodhi në Parlamentin Evropian?

Mbikëqyrësit thonë se mund të jetë skandali i korrupsionit “më i rëndë“, “më tronditës“, “më i frikshëm” që ka goditur Brukselin në vite.

Një seri prej të paktën 16 bastisjesh nga policia federale belge të premten hodhi në rrjet pesë persona që ata thanë se kishin kryer “vepra të dyshuara të organizimit kriminal, korrupsionit dhe pastrimit të parave“. Kërkimet e mëngjesit dhanë 600,000 euro në para, plus telefona dhe kompjutera.

Fillimisht, fajtorët nuk ishin emrat kryesorë sipas standardeve të Brukselit: Një ish-deputet i Parlamentit Evropian, disa asistentë parlamentar dhe një shef sindikatash, të gjithë të përfshirë në mikpritjen e Katarit ku po zhvillohet Kupa e Botës. Por për çfarë qëllimi, në të vërtetë? Disa pyetën nëse – nëse akuzat ishin të vërteta – Doha kishte bërë vërtet një investim të zgjuar.

Megjithatë, deri në mbrëmje, ishte e qartë se kjo nuk ishte vetëm një histori e disa njerëzve që kishin qenë dhe atyre që donin të bëheshin dikushi që mbushnin xhepat e tyre. Eva Kaili, një nënkryetare e Parlamentit Evropian dhe mbrojtëse e zëshme e Dohas, u vu në paraburgim nga policia, sipas policisë federale belge. Çështja përqendrohet gjithashtu rreth një OJQ-je që, deri vonë, numëronte disa nga ndritësit më të mëdhenj në politikën e majtë në mesin e anëtarëve të bordit të saj. “Shteti i Katarit kategorikisht kundërshton çdo përpjekje për ta lidhur atë me akuza për sjellje të pahijshme,” tha një zyrtar i Katarit në një deklaratë të dërguar me email të dielën në mëngjes.

Ndërsa ky skandal potencialisht superlativ vazhdon të shpaloset, POLITICO u përgjigjet të gjitha pyetjeve tuaja në lidhje me polemikat që tronditin kryeqytetin e Bashkimit Evropian.

Pyetje: Kush është Eva Kaili?

Si një nga 14 nënkryetaret e Parlamentit, Kaili është një nga lojtarët më të fuqishëm të institucionit – dhe si një ish-prezantuese e lajmeve me status të famshëm në Greqinë e saj të lindjes, një nga figurat më magjepsëse të Brukselit.

Por Kaili është shfaqur edhe si një nga mbrojtësit më të zëshëm të Katarit. Ajo kohët e fundit e quajti vendin një “pararojë në të drejtat e punës” pas takimit me ministrin e punës të vendit, pavarësisht shqetësimeve të thella ndërkombëtare për kushtet për punëtorët e ndërtimit të stadiumeve. Një anëtare e partisë Socialiste dhe Demokratike (S&D) të qendrës së majtë, portofoli i Kailit përfshin përgjegjësi të veçanta që lidhen me Lindjen e Mesme.

Partneri dhe bashkëprindi i Kailit, Francesco Giorgi, gjithashtu është ndaluar, sipas policisë dhe personave me njohuri të drejtpërdrejta. Ai është një këshilltar për rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut në Parlamentin Evropian – dhe themelues i një OJQ-je të quajtur Fight Impunity, e cila synon të promovojë “përgjegjshmërinë si një shtyllë qendrore të arkitekturës së drejtësisë ndërkombëtare”.

Më e rëndësishmja, presidenti i Fight Impunity është Pier Antonio Panzeri, një figurë qendrore në këtë rast.

Pyetje: Kush tjetër është i përfshirë?

Panzeri, një ish-deputet italian gjithashtu nga S&D, ishte mes të arrestuarve të premten në mëngjes. Në mbrëmje, gruaja dhe vajza e tij u kapën nga policia italiane. Një urdhër arrestimi i tyre, i parë nga POLITICO, akuzoi Panzerin për “ndërhyrje politike me anëtarët që punojnë në Parlamentin Evropian për të mirën e Katarit dhe Marokut“.

Ish-ndihmësit e parlamentit, veçanërisht ata që kanë lidhje me Luftën e Mosndëshkimit, po bien gjithashtu nën vëzhgim. Përveç arrestimit të Giorgit, policia vulosi edhe zyrën e një tjetër asistenti parlamentar që dikur punonte për Fight Impunity, duke shërbyer aktualisht si ndihmës i eurodeputetes belge të S&D, Marie Arena.

Arena, e cila trashëgoi kryesinë e nënkomitetit të të drejtave të njeriut nga Panzeri dhe punon ngushtë me Fight Impunity, konfirmoi se zyra e ndihmësit të saj ishte e vulosur. Arena tha se ajo vetë nuk është marrë në pyetje nga policia.

Sipas gazetës italiane Ansa, është arrestuar edhe Niccolò Figà-Talamanca. Ai është drejtor i përgjithshëm i një OJQ-je tjetër, Jo Paqe pa Drejtësi. E fokusuar në drejtësinë penale ndërkombëtare, të drejtat e njeriut dhe promovimin e demokracisë në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, organizata është zyrtarisht e bazuar në Nju Jork dhe Romë. Megjithatë, ajo ka të njëjtën adresë në Bruksel si Fight Impunity, në 41 Rue Ducale.

Emma Bonino, një ish-deputete liberale dhe ministre e punëve të jashtme për Italinë, themeloi Jo Paqe pa Drejtësi. Ajo është renditur si anëtare nderi e bordit të Fight Impunity. Ajo dhe Figà-Talamanca nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment përmes Jo Paqe pa Drejtësi.

Në shenjë të lidhjeve të Panzerit, ish-kryeministri francez Bernard Cazeneuve, ish-Komisioneri Evropian për Migracionin Dimitris Avramopoulos, ish-shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe ish-deputetja Cecilia Wikström renditen gjithashtu si anëtarë nderi të bordit.

Mogherini dha dorëheqjen nga bordi të shtunën në mëngjes, sipas një zëdhënësi të Kolegjit të Evropës, ku Mogherini tani është rektore. Avramopoulos tha në një email të dielën në mëngjes se ai, Cazeneuve dhe Wikström gjithashtu kishin dhënë dorëheqjen “menjëherë kur u informuam të premten“.

Lista e stafit në Fight Impunity me sa duket është fshirë; megjithatë, arkivat e internetit tregojnë Giorgi dhe asistentë të tjerë aktualë parlamentar që mbajnë role kyçe në janar.

Pyetje: A është kjo e kufizuar në Parlamentin Evropian?

Jo. Gjithashtu u arrestua: Luca Visentini, i cili vetëm muajin e kaluar u bë sekretar i përgjithshëm i Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave (ITUC). Para kësaj, ai ishte shefi për një kohë të gjatë i Konfederatës së Sindikatave Evropiane. (Ai nuk duhej të lëvizte për rolin e ri: Organizatat globale dhe evropiane janë të vendosura në të njëjtën adresë në Bruksel, në Rue Albert II.)

Sindikatat e ndërtuesve kanë qenë disa nga kritikët kryesorë të rekordit të Katarit për të drejtat e punëtorëve në prag të Kupës së Botës. Por edhe përpara se Visentini të merrte drejtimin, ITUC ishte një përjashtim i dukshëm. Sharan Burrow, shefi i mëparshëm i ITUC, u bëri thirrje kritikëve të jashtëm të ligjeve të punës të vendit që “të shkojnë dhe t’i hedhin një sy ndryshimit” në një video të postuar nga ministria e punës e Katarit në qershor.

Pyetje: Pse Katari dëshiron të lobojë?

Emirati i Gjirit po pret Kupën e Botës, por në vend të një grusht shteti për marrëdhëniet me publikun, turneu doli të ndriçonte një qendër negative të vëmendjes në vend. Akuzat për ryshfet në procesin e tenderit dhe kushtet si në skllavëri për punëtorët e huaj hedhin dyshime mbi zgjedhjen dhe kritikët liberalë shfrytëzuan momentin për të sulmuar pozicionin e vendit konservator mysliman mbi të drejtat e grave dhe LGBTQ+.

Ruajtja e një reputacioni të mirë është thelbësore, pasi Katari është një prodhues masiv i gazit natyror të lëngshëm dhe politikanët perëndimorë janë përpjekur ta mbajnë vendin “me të mira“, ndërsa përpiqen të gjejnë burime alternative të energjisë në mes të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.
Katari po punon për të lidhur marrëveshje me vendet e BE-së për gazin e tij natyror, si dhe ekzistonte një propozim për t’i dhënë Katarit lëvizje të lirë pa viza në zonën Shengen të BE-së, çështje e cila po ecte përpara në Parlament.
Pyetje: Si ka mbrojtur Kaili për Katarin?

Kaili ka qenë ndoshta dekan i grupit të madh të mbrojtësve të Dohas brenda S&D.

Më 24 nëntor, për shembull, teksa seanca plenare miratoi një rezolutë “që dënon vdekjen e mijëra punëtorëve migrantë“, Kaili doli në fjalë për të lavdëruar “transformimin historik” të Katarit që solli Kupa e Botës. Në mënyrë të ngjashme, 10 ditë më parë, ajo u paraqit për të votuar në favor të liberalizimit të vizave për Katarin dhe Kuvajtin në komisionin e drejtësisë dhe punëve të brendshme të Parlamentit – edhe pse nuk është anëtare e komisionit.

Kaili gjithashtu i largoi eurodeputetët në një panel kushtuar Lindjes së Mesme kur ajo bëri udhëtimin e saj të pavarur pasi Doha anuloi vizitën e grupit. Delegacioni i Parlamentit për Marrëdhëniet me Gadishullin Arab (DARP) kishte planifikuar të shkonte në Katar pak përpara Kupës së Botës në nëntor, për të vizituar objektet e turneut dhe për të vëzhguar ndryshimet e ligjit të punës.

Megjithatë, me gati një muaj njoftim, asambleja konsultative e Katarit, e njohur si Këshilli Shura, kërkoi të shtyhej. Në vend të kësaj, Kaili shkoi në Katar javën që delegacioni i plotë duhej të ishte atje – dhe i dha lavdërime të plota reformave të punës në Emiratet. Sipas shtypit lokal, ajo tha se ishte atje duke përfaqësuar 500 milionë qytetarë evropianë që e shohin përparimin e vendit si përfaqësim të vlerave të përbashkëta.

Ajo po shkonte disi pas shpinës sime,” tha eurodeputetja Hannah Neumann, përfaqësuese e Partisë së Gjelbër gjermane në krye të DARP. Doha “po e ftonte grupin që do të kishte pasur një pozicion të balancuar” dhe “në vend të kësaj e ftoi atë, duke e ditur se deklaratat e saj do të ishin më pak kritike“.

Thirrjet e përsëritura në celularin e Kailit të premten dhe të shtunën mbetën pa përgjigje.

Pyetje: Sa marrëveshje e madhe është kjo?

Grupet e vëzhguesve bien dakord për superlativët. Skandali i Katarit mund të jetë “rasti më flagrant” i korrupsionit të dyshuar që Parlamenti ka parë ndër vite, tha shefi i Transparency International, Michiel van Hulten. Alberto Alemanno, profesor i drejtësisë në HEC Paris, e quajti atë “skandalin më tronditës të integritetit në historinë e BE-së“.

Eurodeputeti gjerman i Gjelbër Daniel Freund, bashkëkryetar i ndërgrupit kundër korrupsionit të Parlamentit, e quajti atë një nga “skandalet më serioze të korrupsionit në Bruksel në dekadat e fundit“.

Van Hulten tha se Parlamenti ka krijuar një “kulturë të mosndëshkimit … me një kombinim të rregullave dhe kontrolleve të dobëta financiare dhe një mungesë të plotë të mbikëqyrjes së pavarur etike“. Alemmano gjithashtu parashikoi se kjo do të ishte thjesht “maja e ajsbergut“, duke shpresuar se një grumbull skandalesh do të krijonte një moment politik për një sistem të pavarur etik.

Pyetje: Çfarë thonë njerëzit se mund të bëhet për këtë?

Komisioni do të propozojë një organ të pavarur të etikës që do të zbatohej për të gjitha institucionet e BE-së, por pothuajse me siguri nuk do të vijë me fuqi hetimore apo zbatuese.

Freund argumentoi se vendet që nuk janë pjesë e BE-së duhet të ndjekin “rregullat relativisht të mira të lobimit tashmë në fuqi” në Bruksel. Për momentin, vendet nuk duhet të regjistrohen në regjistrin e transparencës së grupeve të interesit të BE-së, për shembull, dhe eurodeputetët nuk kanë nevojë t’i raportojnë ato kontakte. “BE duhet ta përmirësojë këtë menjëherë,” tha Freund.

Rastësisht, OJQ-ja e Panzerit, Fight Impunity, nuk është e shënuar në regjistrin e transparencës. Kjo është një shkelje e dukshme e rregullave ekzistuese për grupet me bazë në BE që duan të paraqesin rastin e tyre në Parlament. Sipas udhëzimeve më të fundit të regjistrit të transparencës, OJQ-ve u kërkohet të përfshijnë detaje të gjera rreth financimit të tyre.

Arena, kryetarja aktuale e nënkomitetit për të drejtat e njeriut, ka punuar ngushtë me Panzeri dhe Fight Impunity, duke përfshirë OJQ-në në konferenca për shtyp dhe duke udhëtuar me Panzerin për diskutime mbi liritë civile.

Edhe pse ajo mbronte pavarësinë e saj, Arena parashikoi se do të dilnin më shumë zbulime. “Nëse Katari po e bën këtë, unë e di që të tjerët po bëjnë saktësisht të njëjtën gjë,” tha Arena. “Dhe kështu ne duhet të parandalojmë vërtet këtë lloj aftësie për të ndikuar.”

Pyetje: Si po shkon tani për Katarin?

Reagimi nga këto akuza tashmë po vjen me shpejtësi.

S&D ka bërë thirrje që propozimi për liberalizimin e vizave të vihet në pritje dhe raportuesi i Gjelbër tha se do të votonte kundër masës nëse votohet javën e ardhshme.

Më vete, Komiteti i Punëve të Jashtme të Parlamentit planifikoi të shkonte në Arabinë Saudite dhe Katar në javët e ardhshme. Tani pjesa e fundit është anuluar – që do të thotë se një rival kryesor i Dohas merr të gjithë vëmendjen.

Çdo lidhje e qeverisë së Katarit me pretendimet e raportuara është e pabazë dhe keqinformuar rëndë”, thuhet në deklaratën zyrtare të Katarit të lëshuar të dielën. “Shteti i Katarit punon përmes angazhimit institucion më institucion dhe vepron në përputhje të plotë me ligjet dhe rregulloret ndërkombëtare”.

Pyetje: Çfarë do të ndodhë në Kuvend?

Të shtunën vonë, presidentja e Parlamentit Roberta Metsola pezulloi të gjitha “kompetencat, detyrat dhe punët” e Kailit në lidhje me të qenit nënkryetare. Revokimi i titullit tërësisht do të kërkonte një vendim nga Konferenca e Presidentëve të Parlamentit dhe më pas një votim në seancë plenare.

Kur mbledhja plenare në Strasburg këtë javë, eurodeputetët ka të ngjarë të heqin imunitetin parlamentar të Kailit. E majta tashmë ka kërkuar zyrtarisht që një debat për incidentin të shtohet në rendin e ditës, me një votim të planifikuar për të hënën në mbrëmje.

Kaili është pezulluar gjithashtu nga grupi S&D dhe partia e saj e brendshme në Greqi, Pasok.

Burimi: Politico
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here