26.5 C
Tirana, AL
Tuesday, May 24, 2022
Kreu Etiketimet Shendet

Etiketim: shendet

6 ushqime që po shkatërrojnë hormonet dhe lëkurën tuaj

Gjatë viteve të adoleshencës, nuk është e pazakontë që si vajzat ashtu edhe djemtë të luftojnë me aknet. Megjithatë, kjo nuk ndodh vetëm në...

Përfitimet shëndetësore të dietës ketogjenike mbi obezitetin

A e dini se dieta ketogjenike ka një numër të konsiderueshëm të përfitimeve shëndetësore që janë studiuar me interes nga ekspertët e fushës? Pra,...

Pse të gjithë po harrojmë gjërat tani?

Momente të shkurtra dhe të përkohshme harrese po na ndodhin më shpesh këto ditë, thonë ekspertët e kujtesës. Grant Shields po zhvillonte një seminar me...

Këpusha që i bën njerëzit alergjikë ndaj mishit të kuq

Moti ynë i ngrohtë i kohëve të fundit ka rizgjuar këpushat, dhe njërën në veçanti, e cila po bëhet më e zakonshme në zonën...

Ky aplikacion meditimi mund t’ju paguajë 5000 dollarë për 60 sekonda...

Calm, një kompani meditimi dhe mirëqenie, po kërkon një zë që i vë njerëzit në gjumë. Dhe po shpreson ta gjejë atë zë në TikTok....

Pse fle në një shtrat të ndarë nga burri im

Ekziston një supozim se mosndarja e një shtrati është vdekja e një marrëdhënieje, por në shumë raste mund të jetë shpëtimtarja. Emri im është Znj....

Një guidë fillestarësh për dietën KETO – Çfarë është ketoza?

Ketoza është një gjendje metabolike tërësisht normale, ku trupi djeg yndyrnat, në vend të glukozës. Arritja dhe mbajtja e ketozës për një kohë të...

Një guidë fillestarësh për dietën KETO me zj. K. – Dieta...

Pra, siç ju premtova, përgjatë kësaj kohe do flasim për dietën ketogjenike dhe benefitet e saj. Sot do fokusohemi tek tipet e dietës ketogjenike dhe...

Një guidë fillestarësh për dietën KETO me zj. K.

Vera po vjen, dhe bashkë me të edhe dëshira për të bërë “trupin e plazhit” gati. Palestrat gëlojnë nga njerëzit në çdo orë, liqeni...

Studimi zbulon se problemet e zemrës mund të zbulohen nëpërmjet zërit...

Studiuesit në klinikën Mayo në SHBA kanë zbuluar se kur njerëzit vuajnë nga probleme shqetësuese të zemrës, kjo mund të zbulohet në zërin e...

Studiuesit rinovojnë lëkurën 53 vjeçare në 23 vjeçare

Studiuesit kanë rinovuar qelizat e lëkurës së një gruaje 53-vjeçare, dhe tani janë ekuivalente me ato të një 23-vjeçareje. Shkencëtarët në Kembrixh besojnë se ata...

Mikroplastika gjendet në gjak për herë të parë

Grimcat plastike u gjetën në 17 nga 22 pjesëmarrësit e studimit Materialet që ndotin oqeanin, rrezikojnë të hyjnë në zinxhirin tonë ushqimor  Mikroplastika u...

A mund t’ju ndihmojë një orë inteligjente të menaxhoni stresin?

Stresi është aq endemik në jetën tonë saqë ne jemi bërë më pak të mirë në njohjen dhe parandalimin e tij - këtu hyjnë...

Kujdesi për fëmijët tani kushton mesatarisht më shumë se 10,000 dollarë...

Kujdesi për fëmijët po bëhet më i shtrenjtë se kurrë, duke i detyruar prindërit të shpenzojnë një pjesë gjithnjë e më të madhe të...

Jepet miratimi i parë i prezervativit për seks anal nga FDA...

Ndonëse ekspertët e shëndetit publik kanë këshilluar prej kohësh përdorimin e prezervativëve për seksin anal për tu mbrojtur kundër virusit H.I.V. dhe infeksioneve të...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!