Tërheqja kimike: disa njerëz janë me të vërtetë ‘magnete mushkonjash’

Studiuesit zbulojnë se disa njerëz prodhojnë disa kimikate të lidhura me erën që mushkonjat i konsiderojnë tërheqëse

Një studim i ri zbulon se disa njerëz janë me të vërtetë “magnetë mushkonjash” dhe ndoshta ka të bëjë me mënyrën se si ato nuhasin.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që janë më tërheqës për mushkonjat prodhojnë shumë kimikate të caktuara në lëkurën e tyre që janë të lidhura me erën. Dhe një lajm i keq për “magnetët e mushkonjave“: ata u qëndrojnë besnikë të preferuarve të tyre me kalimin e kohës.

Nëse keni nivele të larta të kësaj lënde në lëkurën tuaj, ju do të jeni ai personi në piknik duke marrë të gjitha pickimet”, tha autorja e studimit Leslie Vosshall, një neurobiologe në Universitetin Rockefeller në Nju Jork.

Studiuesit projektuan një eksperiment që vendos aromat e njerëzve kundër njëri-tjetrit, shpjegoi autorja e studimit Maria Elena De Obaldia. Gjetjet e tyre u publikuan të martën në revistën Cell.

Ata kërkuan 64 vullnetarë nga universiteti që të mbanin çorape najloni rreth parakrahëve të tyre për të marrë erën e lëkurës së tyre. Çorapet u vendosën në kurthe të veçanta në fund të një tubi të gjatë, më pas u lëshuan dhjetëra mushkonja.

Ata në thelb do të grumbulloheshin te subjektet më tërheqëse,” tha De Obaldia. “U bë shumë e qartë menjëherë.”

Shkencëtarët mbajtën një turne të rrumbullakët dhe përfunduan me një boshllëk të mrekullueshëm: magneti më i madh i mushkonjave ishte rreth 100 herë më tërheqës për mushkonjat sesa vendi i fundit.

Eksperimenti përdori mushkonjën Aedes aegypti që përhap sëmundje si ethet e verdha, Zika dhe dengoja. Vosshall tha se ajo do të priste rezultate të ngjashme nga llojet e tjera, por do të kishte nevojë për më shumë kërkime për ta konfirmuar.

Duke testuar të njëjtët njerëz gjatë shumë viteve, studimi tregoi se këto dallime të mëdha qëndrojnë përreth, tha Matt DeGennaro, një neurogjenetik në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës, i cili nuk ishte i përfshirë në hulumtim.

Magnetet e mushkonjave duket se mbeten magnete mushkonjash,” tha DeGennaro.Nga të preferuarit, studiuesit gjetën një faktor të përbashkët: magnetët e mushkonjave kishin nivele të larta të disa acideve në lëkurën e tyre. Këto “molekula të yndyrshme” janë pjesë e shtresës natyrale hidratuese të lëkurës dhe njerëzit i prodhojnë ato në sasi të ndryshme, tha Vosshall. Bakteret e shëndetshme që jetojnë në lëkurë i hanë këto acide dhe prodhojnë një pjesë të profilit të erës së lëkurës sonë, tha ajo.

Ju nuk mund t’i hiqni qafe këto acide pa dëmtuar shëndetin e lëkurës tuaj gjithashtu, tha Vosshall.

Por hulumtimi mund të ndihmojë në gjetjen e metodave të reja për të larguar mushkonjat, tha Jeff Riffell, një neurobiolog në Universitetin e Uashingtonit, i cili nuk ishte i përfshirë në studim. Mund të ketë mënyra për të ndërhyrë me bakteret e lëkurës dhe për të ndryshuar aromat tërheqëse të njerëzve, tha ai.

Megjithatë, gjetja e mënyrave për të luftuar mushkonjat nuk është e lehtë, tha Riffell, pasi mushkonjat kanë evoluar për të qenë “makineri të dobëta, të këqija kafshuese“.

Studimi vërtetoi këtë pikë: studiuesit gjithashtu bënë eksperimentin me mushkonja, gjenet e të cilave u redaktuan për të dëmtuar ndjenjën e nuhatjes. Ata ende u dyndën drejt të njëjtëve magnetë mushkonjash.

Mushkonjat janë elastike, tha Vosshall. “Ata kanë shumë plane rezervë që të mund të na gjejnë dhe të na kafshojnë.”

Burimi: The Guardian
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here