Zbulohen imazhet e para të iPhone 14 me një ridizajn radikal dhe ngjyra të reja

Një video e shkurtër e publikuar në faqen e mediave sociale kineze Weibo ka dhënë një sugjerim tërheqës se çfarë të presësh nga iPhone 14 i ri i Apple.

Apple pritet të zbulojë gjeneratën e ardhshme të iPhone në një ngjarje të transmetuar nga Apple Park më 7 shtator.

Kompania e shtatë më e madhe në botë e ngacmoi ngjarjen me një imazh të qiellit, me yjet që përshkruan logon e Apple dhe fjalët “shumë larg“.

Detajet e linjës së iPhone thuhet se po rrjedhin nga burime të sigurta ndërsa pritja rritet.
Informacioni më i fundit për gamën e iPhone 14 doli në një video të Weibo të ripostuar në Twitter nga DuanRui.

Titulli në videon e Weibo vuri në dukje se si përfundimi shkëlqyes i telefonit duket të jetë vjollcë vetëm nga këndvështrime të caktuara.

Ndryshimi i tonaliteteve të ngjyrave sigurisht që do të binte në sy.

Apple thuhet se po planifikon të lëshojë gamën e re të iPhone në ngjyrë vjollcë, blu, ari, grafit dhe argjend.


Ndryshimi radikal në dizajn

Skemat e zbuluara dhe interpretimet e artistëve kishin lënë të kuptohet më herët se Apple do të ridizenjonte rrënjësisht iPhone-ët e saj kryesorë duke ndryshuar pjesën rreth kamerës së përparme.
Ndryshimet në shiritin e statusit
Ka gjithashtu thashetheme se Apple do të vendosë një tjetër ikonë në shiritin e statusit.

Një krahasim i pamjeve të ekranit, me sa duket nga një iPhone 14 Pro‌ Max dhe një iPhone 13 Pro Max, tregon një ndryshim të dukshëm.

Është pohuar se Apple po planifikon të zgjerojë dhe riorganizojë ikonat e shiritit të statusit për të marrë parasysh modelin e ri të vrimës së shpimit.

Një pamje tjetër e ekranit duket se tregon simbolin e sinjalit të marrjes dhe treguesin e baterisë të zhvendosur pak më poshtë dhe djathtas.

iPhone 14 pritet të ketë kamerë më të madhe
Kamera në gamën e iPhone 14 parashikohet të ketë përmirësime “të rëndësishme” në modelet e mëparshme.

Analisti i respektuar i Apple Ming-Chi Kuo zbuloi vitin e kaluar se ai priste që të kishte një kamerë 48 megapikselë në modelet e nivelit të lartë të iPhone 14.

Telefonat ka të ngjarë të kenë gjithashtu kapacitet regjistrimi video 8K, duke e çuar gamën e iPhone 14 në “nivelin tjetër“.

Telefona më të mëdhenj
Seria e re e telefonave mund të jetë pak më e madhe se modelet e mëparshme, sipas imazheve të zbuluara të modeleve të prototipit.

Skemat e zbuluara të postuara nga Max Weinbach tregojnë se diapazoni i iPhone 14 mund të ketë gjithashtu një “gungë” më të madhe të kamerës.

iPhone 14 Pro dhe Pro Max do të kenë një kamerë 36.73 mm me 38.21 mm, më e madhe se diapazoni i iPhone 13.

Gama e re e telefonave ka të ngjarë të ketë gjithashtu aftësi të fokusimit automatik për të përmirësuar thirrjet video.

Një raport tjetër pretendon se shasia që rrethon xhamin mund të jetë prej titani.

Kjo do të pasonte lëvizjen e Apple për të përdorur metalin e fortë, rezistent ndaj gërvishtjeve dhe korrozionit në Apple Watches.

Mendohet se sfera e iPhone do të përdorë të njëjtin çip A15 që u shfaq në serinë iPhone 13.

Por Kuo zbuloi në mars të këtij viti se dy modelet pro do të përmirësohen në procesorin A16.

Provat e prodhimit të telefonave të rinj thuhet se filluan në korrik të këtij viti, me prodhimin masiv që pritet të fillojë këtë muaj.

Ka pretendime të ndryshme se sa do të kushtojë iPhone 14.

Kuo vlerësoi se vargu i iPhone 14 do të jetë rreth 15% më i shtrenjtë se seria iPhone 13 – një tjetër rritje e madhe e çmimit.

Kjo do të thotë se iPhone 14 i ri mund të kushtojë rreth 1,349 dollarë.
Burimi: New York Post
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here